HAKİKAT

Sevenlerinizi geçmişte bırakıp gittikçe yaşlanırken nereye doğru bir yolculuk yaptığınızın farkında mısınız? İlk kez tadacağınız ölüm ilerde sizi bekliyorken adeta ölümsüz planlar yapıyorsunuz. Bir dünya ki bir zamana kadar geçmişteki her şeyi hatıra olarak bırakıp hoşça akıp giderken şimdiki zaman içinde ya da gelecekte beklenmedik bir an ve yönden “pat” diye bir tokat geliyor... Filancanız öldü... Hayat tadından bir şeyler yitirirken zamanaşımı devreye giriyor ve şikâyetçi olduğunuz özelliğiniz olan “unutkanlığınız” öyle bir nimet oluyor ki, zamanla hayata tekrar alışıyorsunuz. Umutlarınız ve yeni planlarınız geleceğe merdiven oluyor. 

Bir gün tekrar gülümseyebiliyorsunuz hayata. Lakin her an herhangi bir yönden “pat” diye bir tokadın gelmesi an meselesidir.  Bu endişe kuşatmıştır sizi. Bu kuşatma altında dahi bazısı dünyadan hiç ayrılmayacakmış gibi hırs tarafından da kuşatılmıştır. Buna enaniyetin, maddiyatçılığın, kibriyanın, cehaletin kuşatmaları da eklenince adeta çok uluslu işgal gibi çok nicelikli ama çok niteliksiz karakterlerin işgali altındaki esaret söz konusudur.

Menşeimizde mevcut olan “unutkanlığımızı” dinamik tutan müzisyenler boş durmuyorlar. Onlar notalar arasında duygularımızı âlemlerden âlemlere gezdirirlerken bizler duygumuzun bedelini vakit ve nakitle ödüyoruz. Çarşamba'yı sel alırken teyzenizi Azrail alıyor... Ordu'nun dereleri akarken Ordu'nun mezarlarının yüz ölçümleri genişliyor... Bitlis'te beş minareden sala'lar yükseliyor... Çayeli'nden öteye de beriye de ölüm meleği uçuyor... Çanakkale içinde de dışında da vurma var ve ölmeden mezara da koyma var... Burası Muş'tur ama mezarlığı yokuştur... Sivas'ın yollarına gidersin mezarına...  Karaman'ın koyunu ölüm çıkar oyunu... Uzun ince bir yol yok, kısa derin bir mezar var... Sordum sarıçiçeğe annem babam toprak dedi... Bu türküleri hiç duymamış olabilirsiniz; çünkü bunları “gerçekler” söylüyorlar...

Muhaciri olduğumuz dünyanın hakikatte ensarı yok...  Çömlek dünyamızın dibi yok, kapağı yok... Yatsan da arz üstünde istirahat yok, lakin ölene dek meşakkat çok... Melekler nurlu gözleriyle mahzunca dikizlerken bizi ar perdemizin yırtığından, yüzümüz bundan habersizce kızarmaz... Sormayız son derece beyan olana neden bu kadar kapalı, neden bu kadar ecnebi, neden bu kadar gafiliz diye; zira tok karında bunlar sorulmaz... Kim soracak, kim söyleyecek yahu anlasana o zengindir, anlamaz... Tok karında aşk olmaz, duygu olmaz, dert olmaz...

Servetin yoksa ne gam, arsa mı kaldı Adem'den geriye?.. Çiğnedik durduk arzı karış karış... Abil'i gömecek yer çoktu; Kabil'e de kaçacak yer çok... O günlerde polis yok, jandarma yok... Elvan elvan nebatat veren toprağı gözyaşı ve kanla suladık... Karada kıyamet kopunca Nuh'un gemisi tek kurtuluştur. Yakub demek gözleri kör birsinin gönül gözüyle görmesidir. Yusuf demek güzel bakmak ve güzel bakılmak, güzel görmek ve güzel görülmektir. Yunus sevimli bir kurtuluştur. Süleyman egemenliktir. Hud, Salih, Lokman hakkı nasihat etmektir. Lut hayâ ve edeptir. İshak feraset ve basirettir. Şuayb adalet ve asayiştir. İlyas, Yahya, Elyasa, Zekeriyya birer iyi kişiliktir. Harun hakka destek ve asadır. İsmail, Eyyub, Zülkifl, İdris sabırdır selamettir.             
                                                                                  
Bir dünya ki Musa'nın asasıyla Davud'un kılıcı asla çarpışmaz... Gerçek bir Nemrut'un hakkından gelebilmenin tek yolu gerçek İbrahim olabilmenin hakkını vermektir. İsa demek İslam olmaktır. Mantığı aciz bırakmaktır. Muhammed olmak zavallılara kahrolarak bakmaktır... Asla tok olmamak, asla uykuyu iyi almamak, asla tatil yapmamak, asla kahkaha atmamaktır; fakir olmak, âşık olmak, dertli olmak, ağlamak ve cesarettir. Bir postekeye mıhlanmamaktır...Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.