BELLEK

BELLEK

Beynin en önemli işlemlerinden birisi insanın çevresinde olanları öğrenmesi ve edindiği bilgileri daha sonra kullanmak üzere depolamasıdır. Malumunuz 5 duyu ile algılıyoruz. Belleğin hipokampus'ta yerleştiği kabul ediliyor. Her geçen zaman ve araştırmalar bunu daha da belirleyici olacaktır.

Hayat hafızayı değil, hafıza hayatı oluşturur. Bu da dikkate şayandır. Eski hatıralar yenilere göre daha kolay hatırlanır. Annenizin adını unutmazsınız, fakat akşam ne yediğini ertesi sabah unutabilirsiniz.

Bazı bilimsel tespitlere göre beynin temel beslenme maddesi kandaki şekerdir (glikoz). Ayrıca öğrenme esnasında yeterince su alınmalıdır. Uykusuzluk da öğrenmeye engeldir. Zira uyku temizlik hareketi yapmaktadır. Molalar faydalıdır, molasızlık yorgunluğa neden olur. Yetişkinlerde 1–1,5 saat sonra mola makuldür.

Sabah saatleri çok önemlidir ve bu öğleye dek sürer. Öğle vakti pekiştirme, öğleden sonra ki saatler fiziksel ve sanatsal uğraşlar için daha uygundur.

Baskı ezberlemeyi engellemez, fakat üretici düşünceyi engeller. Bu da sol değil, sağ hemisfer'in etkilenmesi demektir.

Mavi ve yeşil sakinlik veren renklerdir, öğrenmeyi kolaylaştırırlar. Renkli materyaller daha ziyade akılda kalıcıdırlar. Doğal beyaz ışıkta çalışılması daha uygundur. Bilgisayar ekranı öğrenmeyi etkiler, beyaz ışık olmalıdır. Güneş ışığının etkisi de olumludur.

Bellekler sosyal bilgilerle alakalı olarak tanımlanabilir (dekleratif) bellek, yabancı dil pratik sınavında kullanılan refleksif bellek, çarpım tablosunu ezberlemek için uzun süreli bellek, sevdiğimiz bir televizyon dizi filmini izlemek gibi orta uzun bellek, televizyondaki haberleri izlemek gibi kısa süreli bellek olmak üzere çeşitlidirler. Kısa süreli bellek konusundaki tespitlere göre 7 numaralı rakamı ezberlemeye elverişliyiz. Sekizinci rakam devreye girdiğinde bir bağ kurmadan sayıları zor hatırlarız. Telefon numaraları da zaten bu yüzden 7 hanelidirler.

İstiklal marşının tekrarlanması belleğin pekiştirilmesi anlamına gelir.

Hafızada kalma oranları şöyle tespit edilmiştir (tekrarsız):

Okuma %10

Dinleme %20

Resme bakma %30

Film izleme %50

Sergiyi gezme%50

Gösteri izleme %50

Tartışmaya katılma %70

Konuşma yapma %70

Dramatik sunum yapma %90

Geçek bir deneyi canlandırma %90

Enteraktif mültimedya %90

Bir projeyi gerçekleştirme %90

Not: Bellek konusunda gerek kitaplar vererek gerekse seminerine davet ederek bizi onurlandıran ve istifademize ışık tutan sayın Prof. Dr. Faruk Erden'e en derin şükranlarımı sunarım...

                                           2005/ YÜKSEL YILMAZ
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.