ORTA YOL

Kâinatta sonsuz bilgi, hikmet ve işaret varken bunlardan hiç denecek kadar haberdar olan bizler, saf çocukluk çağlarımızla mukayese yaparak büyüyünce artık kendimizi bir halt sanarak şımarırız...

            Hep öğretmek isteriz. Onu bile kendimiz için isterken amaç koltukların kabarması ve nefsimize hizmettir. Yoksa bize ne onun öğrenip öğrenmemesinden...

            Böylece kendimize en büyük düşmanlığı yaparız. Bu durumda her şey size hizmet etmeye ayarlıymış gibi gelir. Bu durum mahrumiyet anında iyice beyan olur.

            Kibrin sosyalde iyi bir intiba bırakmadığını fark eden bazı uyanıklar “ne kadar mütevazı” desinler diye tevazuyla kibrlenirler. Onun ilmini översen başını eğerek ellerini dizlerinin arasına alarak sözüm ona mahcup olur. Şöyle beş on dakika kadar sonra fikirlerini tartış bak ne oluyor? Bırak ağzındaki baklayı midesindeki baklayı bile çıkarıverir.

            Ne kadar istiyorsan o kadar çok değilsin. Kendimizi abartmayalım. Senden cahil olanla değil bilge olanla kendini kıyasla ki gerçeğe yaklaşasın.

            Vallahi sana “yürü” desem, belki diyeceksin ki, “nasihatine ihtiyacım yok.” Bu nedenle seviyesi benden yukarı olana değil, müsavi ya da aşağı olana diyorum ki: Hayatın ortasından yürü.

            Bulunduğun durumu orta kabul et. Unutma ki vaziyetinin sadece daha iyisi yok, daha kötüsü de var. Gayretli olduğun halde sahip olmadıklarına bakıp da üzüleceğine sahip olduklarına bak. Sahip olduklarından, mesela gözlerini, kaç gözlüğe değişirsin? Ayaklarını kaç ayakkabıya değişirsin? Ellerini kaç eldivene değişirsin? Demek ki bir kimsenin gözlüksüz, ayakkabısız, eldivensiz olması mutsuz olması için bir gerekçe değildir. Yeryüzünün en engelli bir insanı bile şerefli olmayı mutlu olmak için yeterli sayabilir. Her şeyini yitirirken huzurla ölen bir şehid uzuvlarını toprakta bırakırken şerefini peşinde götürdüğü ve geriye haysiyetli hatıralar bıraktığı için huzurludur.

            “Gerçek bir mütevazı” olarak bilgiçlere haddini bildiriniz... Paraya tenezzül etmeyerek kibirli zenginlere her şeyin fiyatının olmadığını öğretiniz... Bir makam sahibiyle karşılaştığınızda doğal davranın ki daha önce nerede olduğunu hatırlayıp da şımarmasın...Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.