Dogmacılığa Kemalizm'de Yer Yoktur

Kemalizm, Mustafa Kemal Atatürk prensiplerinin bütünüdür. Atatürk gibi düşünmektir. Meselelere Atatürk gözüyle bakmaktır. Tüm meselelere Atatürk gözüyle baktığınız anda kendinize "Ben bir Kemalist'im" diyebilirsiniz. Atatürk gibi düşünmenin, yani Kemalizm'in toplumsal inançlara bakış açısı belli bir mesafede olmak zorundadır.

Atatürk, "zorlama Atatürkçü"lerin ısrarla öne sürdükleri gibi dindar bir kişi değildi. Bu kişiler, Atatürk'ün yaşam öyküsünü değiştirirken o kadar zorlandı ki onu neredeyse günde beş vakit namaz kılan, ağzına içki dahi sürmemiş bir sofu şekline büründürdüler.

Kemalistlerin, kendi aralarında dini inanç konusunda hiç anlaşamadıklarını söyleyebiliriz. Kimisi Kemalizm'i adeta dinleştirmiş ve sanki Alevi'likteki "Allah - Muhammed - Ali" üçlemesi gibi "Tanrı - Muhammed - Atatürk" üçlemesini olşturmuşlardır. Cumhuriyet Mitingi'nde uzun zamandır ilk kez mikrofonlardan duyduğumuz bu düşünce Atatürk'ü "adı konmamış peygamber" ilan etmektedir. Bu kişi, kendine Kemalist diyebilir mi? Diyemez, çünkü Kemalistliğin en büyük mücadelesinin dogmalara karşı olduğundan habersizdir. Atmışlı yıllarda ortaya çıkan "Kemalizm Dini" türü uçuk kitapların ürünü olan bu kitle, Atatürk'ün ömrünün son yıllarını dogmalarla mücadeleyle geçirdiğini bilmez midir? Eğer biliyorlarsa Kemalizm'e yarar değil zarar verdiklerini birileri onlara söylemek zorundadır.

Atatürk'ü dindar kisvesine sokan Harun Yahya zihniyeti kadar, Kemalizm'i din kisvesine sokanlar da Kemalizm'e en büyük zararı ve düşmanlığı yapmaktadır. Hem Kemalizm dini tanımlaması hem de dindar Atatürk tanımlaması, Kemalizm düşmanı olan İslamcıların ekmeğine yağ sürmektedir. Çünkü, Kemalizm'e din diyerek inançlı halkımız Atatürk'ten ve Kemalizm'den soğumakta, dindar Atatürk portresi sunarak da karşı tezler hazırlanmasına meydan verilmektedir. İslamcı kişiler, Atatürk'ün dinler ve dogmalar hakkındaki olumsuz beyanlarını, dindar Atatürk isteyenlere ve halka böyle tanıtanlara karşı koz olarak kullanmaktalardır. Bu kişiler bilinçsiz halka "Bakın size Atatürk'ü böyle anlatıyorlar, ama Atatürk böyle biriydi" diyerek Kemalistleri yalancı konumuna getirirler. Kozu verenler de kendine Kemalist deyince, Kemalizm mağlup ideoloji gibi gösterilir. Oysa ki, Atatürk olduğu gibi anlatılsa ve Kemalistler tarafından olduğu gibi gösterilse, Atatürk düşmanlarının elindeki en büyük koz ortadan kalkmış ve susturulmuş olacaktır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.