ÇELİKTEN GÜL FİDESİ YETİŞTİRMEK

Hepimiz bir gül dalını toprağa sokmuş ve bu dalın güzel bir gül olmasını izlemişizdir.
Bir de şöyle düşünün! Gittiğiniz tatil yöresinde nefis kokulu ve katmerli bir gül gördünüz, bu gülün bahçenizde veya saksınızda olmasını da istiyorsunuz. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, başarılı olma şansınız %5'ten fazla değildir.
Hele ki gülünüz yaprak çıkartır, “tuttu” diye sevinirken kurumaya başlar, en üzüntü verici durum da budur.
Sizlere% 90 gibi yüksek oranlarda gül fidesi yetiştirme yöntemini anlatacağım.
Uzun süren başarısızlıklar, araştırmalar, okumalar ve denemeler sonucunda, ulaştığım sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir sözlük oluşturalım ve deneyimlerimizi paylaşalım.


1- Çelik alma: Yetişkin bir gülden, ekmek üzere aldığımız dalın adı.
çelik
2- Perlit: “Perlit terimi, magmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup, gözle veya mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği, kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan, volkanik bir cam türünü ifade eder. Bazı perlit tipleri kırıldığı zaman, inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden; perlit ismi inci anlamına gelen “Perle” kelimesinden türetilmiştir.
Magma veya yoğun lavın ani soğuması ile olan, inci görünümünde küçük parçalara ayrılmış, granit bileşimine benzer tabii bir cam. Perlite inci taşı da denir. Gri ve yeşilimsi olanları meşhurdur, lakin kahverengi kırmızı ve mavinin çeşitli tonlarında olanları da vardır. Parlaklıkları incimsi veya yağımsı gibidir. Perlit 1950 senelerine kadar ticari bir ehemmiyet taşımıyordu. Türkiye'deki perlit yatakları batıda Ege Denizinden doğuda Kars ve Van yörelerine kadar dağılır. Başlıca perlit madeni yatakları İzmir, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, Çankırı, Nevşehir, Ankara, Erzincan, Erzurum, Bitlis, Kars ve Van şehirlerindedir. Türkiye'de bulunan yatakların bütün rezervi milyarlarca tondur  Her türdeki madenin muhtemel ve potansiyel rezervlerinin tamamı 3,5 milyar tonu aşar. Bu bakımdan Türkiye'nin Perlit potansiyeli dünya ülkeleri arasında Amerika ve Rusya'dan sonra üçüncü sırayı alır.” Perlit ziraat alanında çok kullanılmaya başlanmıştır. En önemli özelliği, içinde su barındırmaması, ıslandığında suyu emerek nemli kalmasıdır. Gevşek bir yapıda olduğu için bitki köklerinin kolayca gelişmesine yardımcı olur. İçinde böcek veya zararlı organizma barındırmadığı için, bitkiyi zararlılardan korur.


3- Göz: Dalın pürüzsüz yüzeyi üstünde bulunan yuvarlak çıkıntılardır. Bitki bu gözlerden tomurcuklanır.

Gül fidesi yetiştirmeye yeni başlayanlar için yabancı gelecek kelimeleri açıkladıktan sonra üç önemli kuralı yazalım.
1- Sağlıklı çelik alma
2- Sağlıklı köklenmenin sağlanması
3- Çeliğin kurumasının önlenmesi.


1- Öncelikle elimizde bitkiler için özel bir makas veya çok sağlam bir terzi makası olmalı. Bitkiyi ezmeden kesecek kalitede olmalı. Çelik alacağımız dal ne çok yaşlı ne de çok körpe olmalıdır. Çiçek açmış gülün dalını aşağı doğru takip edelim. Çiçek açan dalın altında, bir önceki çiçeğin kesilmesinden kaynaklı bir sürgün görürsünüz. Aşağı doğru bakmaya devam edin. Dalı kahverengi renge dönmüş yeşil dal, çelik alacağımız kısımdır.
Dalı yukarıda bahsettiğim bölümün alt kısmından keselim. Dal üstündeki gözleri sayarak 3 göz kalacak şekilde keselim. Bu şekilde 2 veya 3 çelik hazırlayabiliriz. En doğrusu, çeliği hemen dikmektir. Eğer buna imkanımız yoksa, çelikleri ıslak pamuğun içine koyarız, üzerine nemini yitirmemesi için strech film sararız. Buzdolabında, ekeceğimiz güne kadar saklayabiliriz.


2- Bitkimizin ilk çıkacak kökleri bebek saçı kadar narindir. Toprakta ilerlemesi ve güçlenmesi çok zordur. Toprağımız biraz sertse, killi bir yapısı varsa kökler gelişmeyecek, çeliğin içindeki bitki öz suyu tükendiğinde kuruyacaktır. İşte perliti bu nedenle tercih ediyoruz.
Saksımızın 3/4 kısmını perlit ile dolduruyor ve su ile nemlendiriyoruz. Parmağımız ile perliti açıyor, çeliğimizi 2 göz içeride kalacak şekilde gömüyor ve sıkıştırıyoruz. Üzerine torflu toprağımızı koyuyor ve can suyu veriyoruz.


3- Bitkiler kökleri vasıtası ile beslenirler. Çelik alınarak ekilmiş Gül bitkimiz, henüz kök oluşmadığı için kendi öz suyunu kullanarak kök ve yaprak oluşturmaya başlayacaktır. Eğer kökleri yeteri kadar gelişmeden öz suyu biterse, kuruyacaktır. Çeliğimizin su kaybetmesini asgari düzeye indirmek, suyunu gelişimi için kullanmasını temin için basit bir sera yapacağız. Su içtiğimiz pet şişeyi ağzını keserek ters olarak çeliğin üzerine kapatın ve kenarını toprak ile sıkıştırın. Artık bitkimiz kaybettiği suyu buharlaşma ile geri alacaktır. Bitkimizin toprağını yaz ayında haftada iki kez, kışın 10 günde 1 kez nemlendirip beklemeye başlıyoruz. Yapraklanmaya ve büyümeye başladığını göreceğiz. Bir kaç ay gelişmesine izin verelim, bitkimiz gelişip güçlenince istediğimiz yere taşıyalım. Pet şişeyi ılık bir mevsimde çıkartıp bitkimizi taşıyalım. Nisan veya mayıs ayı en uygun dönemdir.

Artık güllerimizi keyifle seyretmeye, kokularını içimize çekmeye, çiçeklerini reçel yapmak için toplamaya başlayabiliriz. (Yukarıdaki fotoğrafta çeliklerimden bir tanesinin sağlıklı bir şekilde yapraklandığını görüyorsunuz)
Umarım verdiğim bilgiler yeterince anlaşılır ve ikna edici olmuştur.
Bitki hastalıkları ve tedavisi, gübreleme konusunda bilgi almak isterseniz, skymen@gmx.net mail adresinden ulaşabilir veya yorum yazabilirsiniz. Size dönülecektir.
Kolay gelsin.
Erdal Gökmen


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AKP VE PKK. AMAÇ FARKLI, YÖNTEM AYNI; ŞİDDET Politika 29.07.2015
"İNANMAK" VE "İKNA OLMAK" ÜZERİNE Politika 24.10.2014
GENEL BAŞKAN SEÇİMİ ALDATMACASI Politika 22.08.2014
A.K.P. NASIL KAZANDI? 2. BÖLÜM Politika 03.04.2014
A.K.P. NASIL KAZANDI? 1. Politika 02.04.2014
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Lebalep Corona Kültür / Sanat 25.03.2021
Müzik Artık Susmaması Gerekir Kültür / Sanat 24.03.2021
Covid-19 mu bitmiş yoksa insanlık mı ? Kültür / Sanat 15.02.2021
Müzisyenler Spotify de kiralanacak Kültür / Sanat 01.02.2021
Sanat camiasından bir kayıp daha Kültür / Sanat 31.01.2021

Yazıya yapılan bütün yorumlar

YUNUS EMRE KILIÇ 30.12.2020

Selanım aleyküm Erdal bey ben gül çelikleri aldım bir haftadır suda duruyorlar ve yaprakları çıktı ama köklenme olmadı.Bundan sonra nasıl bir işlem yapmamlazım ki köklenme ve tamamen canlanması lazım şimdiden teşekkür ederim

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.