GENEL BAŞKAN SEÇİMİ ALDATMACASI

Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ‘çatı adayı gösterilmesi, CHP'de huzursuzluk yaratmıştı.
Seçimlerin başarısız bir sonuçla bitmesi üzerine de, CHP Milletvekilleri başta Emine Ülker Tarhan, Dilek Akagün Yılmaz,Birgül Ayman Güler, Nur Serter, İsa Gök, Süheyl Batum basın toplantısı düzenleyerek Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu ve yönetimi istifaya davet ettiler.
Kurultay kararı alınarak, yeniden oluşturulacak politikayı,emine ülker CHP tabanının belirlemesi için tartışma önerdiler.
İsyancı Milletvekillerine, Tvit ile katılan Muharrem İnce'de eleştirisini yaptı ve ilerleyen günlerde de Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı.


Gelişen olayları yazdıktan sonra, düşüncemizi açıklamaya çalışalım.


Cumhuriyet Halk Partisi'nin sorunu sanıldığı gibi lider sorunu değildir. Öncelikli sorun, halka umut veren, heyecanlandıran bir politika oluşturulamaması en ciddi sorundur.
Sizin ekonomik ve politik olarak halka umut veren bir politikanız olacak, bu politika halk tarafından kabul görecek, sonra bu politikayı hayata geçirebilecek kalibrede bir lider arayışına gireceksiniz.
Yerel seçimlerde RTE tek başına mitingler yaptı, Belediye Başkanlarının adını bile bilmeyen halk alanlara Başbakan için gitti. Muhalefet, sürekli olarak hırsızlık ve yolsuzluk vurgulaması yapmasına rağmen, yolsuzlukla suçlanan Başbakan oylarını arttırarak seçim kazandı.


Hemen ardından yapılan C.Başkanlığı seçimi için bir strateji ve program belirlemek yerine, bir çatı aday belirlemek, adayın tanıtımını yapmak yerine “hırsızı seçmeyin” politikası yapmak ikinci mağlubiyeti hazırladı.
Bu değerlendirmeden sonra, oynanan oyunu değişfre etmeye çalışalım.
Ulusalcı Milletvekilllerinin isyanı haklıydı ancak Kurultay ile Genel Başkan değiştirilmesi isteği acemiceydi. Eğer böyle bir isyan toplantısı düzenliyorsanız, Kurultay istiyorsanız, adayınızı da açıklamanız gerekirdi. Nitekim sizin açtığınız kapıdan içeri Muharrem İnce girdi.

Muharrem İnce iyi bir hatiptir, bu gerçek. Ancak Genel Başkan olmak için, Başbakan adayı olmak için salt hitabet yeterli midir?
Salt Ulusalcı söylemler ile seçim kazanmak mümkün müdür? Kazanılsa idi, MHP çizgisinden daha Milliyetçi bir politika izleyen Baykal kazanırdı. MHP oyları AKP'ye kaymazdı. O halde, salt bu söylemler ile seçim kazanmak mümkün değil.O halde CHP içinde alternatif programlar tartışılmalı, bu programları uygulayabilecek grubun adayı ile seçimli kurultay yapılmalıydı.
Genel başkan değişimi isteği ile kurultay istemek, mevcut delege yapısı ile Kılıçdaroğlu'nu yeniden Genel Başkan yapmak ve başarısızlıkların konuşulması ertelenmesi demektir.
Nitekim, seçimi Kılıçdaroğlu kazanırsa, Başarılı bir kurultaydan çıkmış CHP, eski hamam eski tas yoluna ve başarısızlıklarına devam eder.
Muharrem İnce'nin adaylığı, Kılıçdaroğlu'nun başarısızlığını, Kurultay'da yeniden seçilmek suretiyle başarıya çevirmekten başka bir işe yaramayacaktır.
Emine Ülker Tarhan, Süheyl Batum, Nur Serter, İsa Gök  gibi siyasetçilerin pasifize edilmesine, dahası partiden ayrılmalarına kadar gidebilecek sürecin başlangıcı olabilecektir.Bu durumda İnce'nin adaylığı kimin işine yarar ve Ulusalcı harekete ne kaybettirir, bunu okuyucuların takdirine bırakıyorum. Bu durumda Muharrem İnce'nin, Kılıçdaroğlu'nun ve CHP'nin “eski hamam eski tas” olmasını arzu eden AKP'nin truva atı durumuna düşürmesi kaçınılmaz olacaktır.

Saygılarımla

Erdal Gökmen


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AKP VE PKK. AMAÇ FARKLI, YÖNTEM AYNI; ŞİDDET Politika 29.07.2015
ÇELİKTEN GÜL FİDESİ YETİŞTİRMEK Kültür / Sanat 30.10.2014
"İNANMAK" VE "İKNA OLMAK" ÜZERİNE Politika 24.10.2014
A.K.P. NASIL KAZANDI? 2. BÖLÜM Politika 03.04.2014
A.K.P. NASIL KAZANDI? 1. Politika 02.04.2014
Başlık Kategori Yayın Tarihi
DÜNYANIN GELECEĞİ Politika 11.07.2021
Kaldırın Korkmadan Elinizi (Ali İsmail Korkmaz Anısına) Politika 10.07.2021
AK Parti'nin Akı, Karası Politika 01.06.2021
Üst Akıl Faaliyeti Politika 31.05.2021
FİLİSTİN’DE KALICI BARIŞ MÜMKÜN MÜ? Politika 19.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.