İnkılap Tarihi Dersi ve İnkılap Tarihçileri

AKP Hükümetinin son icraati, üniversitelerde zorunlu olarak okutulan "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" derslerinin müfredattan kaldırılması olarak zuhur etti. Gerekçe olarak da dersin 12 Eylül rejiminin ürününün olması, beklenen verimin sağlanamaması ve öğrencilerin dersten sıkılmaları gösteriliyor.

Dersin içeriğinden duyulan rahatsızlığın, bu kaldırılma kararında en önemli etken olduğu aşikar... Nitekim bazı köşe yazarları, dersin kaldırılmasından dolayı yaşadıkları mutluluğu gizleyemezken, Murat Bardakçı dersin kaldırılmasını yetişen öğretim görevlilerinin yetersizliği nedeniyle olumlu karşıladığını ifade etti. Ne yazık ki Murat Bardakçı'nın haklı olduğu yönler mevcut... Bunca yıldır ilköğretim düzeyinden üniversiteye bitimine kadar okutulan inkılap tarihi dersleri, dersi okutan öğretmenlerin yetersizliği ve okutulan kitapların ilk sınıftan son sınıfa kadar hep aynı konuları üstünkörü geçmesinden dolayı yetersiz kaldı. Osmanlı tarihi konusunda Halil İnalcık ve İlber Ortaylı gibi iki büyük isim çıkaran milletimiz, ne yazık ki bu donanımda bir Cumhuriyet tarihçisi çıkaramadı. Cumhuriyet tarihçileri, birbirinin tekrarı Atatürk biyografileri yazmaktan öteye gidemediler.

Düşünün! Atatürk'ün Malatya doğumlu olduğunu, Zübeyde Hanım'ın Atatürk'ün annesi değil halası olduğunu iddia edenlere bir Cumhuriyet tarihçisi net bilgilerle karşı çıkabildi mi? Kaç İnkılap öğretmeni Sivas Kongresi'ni tutanaklarından okudu, TBMM Zabıtları'nı inceledi? Hiç şüphesiz ki bunları yapanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Öğretmenler var olan Atatürk'ü ortaya koymak yerine, kafalarındaki ideolojileri Atatürk'e yamadılar. Yaşanmamışları yaşanmış, söylenmemişleri söylenmiş hale getirdiler. Aynı şekilde bunun tersi de uygulandı. Neticede kafası karışan öğrenci, çapraz okuma yapmak yerine Atatürk düşmanı şarlatanların hezeyanlarını alternatif tarih kitabı yerine koyup okumaya başladı. Dersin kaldırılması, çatlakları var diye tarihi bir eseri yıkmaya benziyor. Yaşanan aksaklıkları gidermek yerine dersi tamamen ortadan kaldırmak hiç şüphesiz ki ideolojik bir yaklaşımın tezahürüdür. İlköğretim müfredatının düzenlemesi ve bunun bir mukaddime haline getirilip, ilerleyen yıllarda daha fazla ayrıntıya girilerek, farklı kaynaklardan da yararlanılarak öğrencinin meraklanmasını sağlayacak bir müfredat hazırlamak mümkündür.

Yıllardır bir İnkılap Tarihi ders kitabı hazırlama isteği içinde olduğunu bildiğimiz hocalarımız var. Bunların devreye girip, öğrenciyi sıkmadan bilgilendirebilecek kitaplar hazırlaması gerekiyor. Dersin, Atatürk'ü sevdirmek adına kenarı köşesi kesilmiş Atatürk portreleri sunmayı bırakıp yaşanmış ne varsa onu anlatmayı ülkü edinmesi gerekiyor. Bu da ancak objektif düşünce ile mümkündür.

Atatürk'ü sevmenin en basit yolu, Atatürk'ü olduğu gibi ve doğru anlatan eserler okumak, yaşadığı savaşları ve yaptığı inkılapları doğru kalemlerin ellerinden çıkmış eserlerden incelemekten geçer. Baskı ve zorlamanın Atatürk sevgisi ile dolu fertler yerine lüzumsuz düşünceli adamlar yetiştirdiğini tarih bize seçtiklerimiz ile ispat etti.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GÜREŞ TEKKELERİNDE TASAVVUF Tarih 07.05.2021
SEN KATİLLERİN TORUNU DEĞİLSİN Tarih 28.04.2021
EFSANE TARİHİMİZİ DUYURMAK Tarih 18.03.2021
SOLAK BALİ OĞLUNUN BAŞINDAKİ KAVUNU NİÇİN VURDU? Tarih 15.03.2021
.... Tarih 08.03.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.