Alman Ulusal Marşı ve Tayyip Erdoğan

"Das Deutschlandlied" olarak geçen Alman ulusal marşını, Almanyalı Türkler Türkçe olarak da seslendirmiş. İlk kez dinledim. Sözleri de şöyle:

"Vatanımız Almanya için, birlik adalet özgürlük Bu yolda hep ileri, kardeşçe el ele kalp kalbe Birlik adalet özgürlük, saadetin pençesidir Serpil saadetin parıltısıyla, serpil anavatan Almanya"

Almanya'daki Almanların bu duruma tepkisinin ne olduğunu bilmiyorum. Eminim olumsuz bakmışlardır. Zira bana biraz ilginç geldi...

Bilenler bilir... Bugün, Almanya'da okunan marş, aslında gerçek marşın sadece üçüncü kıtasından ibarettir. Yani ilk iki kıtası okutulmaz. Marş, Türkçeye çevrilirken de üçüncü, yani okunan kıta çevrilmiş.

"Deutschland über alles" (Almanya her şeyin üstündedir) diye başlayan ilk kıtayı herkes duymuştur. Haydn'in bestelediği bu marş 1922'de yani ortada ne Nazi yönetimi ne de Hitler varken kabul ediliyor. Marşın ilk okunduğu döneminde üç kıtanın da okunduğu biliniyor. Zira marş, insanlarda o kadar etki bırakıyor ki Adolf Hitler de Kavgam adlı kitabında bu marşın ilk dizesini sloganlaştırıp kullanıyor. "Almanya her şeyin üstündedir." Elbette Hitler yönetimi çöküyor, Hitler intihar ediyor ve Nazi İmparatorluğu "3. Reich" tarihe karışıyor. Çöken ve ikiye bölünen Almanya, geçmişinden kurtulmak için, geçmişini silme yolunu seçiyor ve ilk iş olarak milli marştan başlanıyor.

İlk iki kıta, Nazi dönemini hatırlattığı için Batı Almanya döneminde yasaklanıyor. O dönem Doğu Almanya'da okunup okunmadığını açıkçası bilmiyorum. Herhalde okunmuyordur. Birleşmeden sonra da yalnızca üçüncü kıtasının okunmasına devam ediliyor. Bugün Almanya'da yaşayan Türkler de üçüncü kıtayı Türkçeye çeviriyorlar. Yani marş, 3. Reich'ten çok önce yazılmasına rağmen, "Hitler'in sloganı" olarak anılınca ilk iki kıtası makaslanmış. Suçsuz kıtalar, suçlu Hitler'in sloganı olunca kurban ediliyor.

Bütün bunları neden mi yazdım? İnsan milli marş yazarı ve devlet başkanı ikilemesini kendi ülkesinde düşününce aklına sürekli Mehmet Akif'ten alıntı yapan Tayyip Erdoğan ister istemez gelecektir. İktidarlar kimseye baki kalmaz. Kimsenin de iktidardan indikten sonra nasıl anılacağı kestirilemez. Dün büyük kahraman olarak anılan Kenan Evren'in bugün nasıl anıldığını görüyoruz. Umarım bir gün Almanların yaptığı gibi, sırf Tayyip Erdoğan çokça söz ediyor diye İstiklal Marşımıza dokunmayız. Umarım marşları bile söküp atacak kadar utanacağımız bir geçmişimiz olmaz.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.