Kardak ve Kıbrıs

Yunanistan, bilindiği gibi uzun süredir bir ekonomik kriz ile çalkalanıyor. Ülkeyi kurtarmak için el açmadık yer bırakmayan Başbakan Yorgo Papandreu, Avrupa Birliği'nin de kendisine sırt çevirmesinden sonra yönünü IMF'ye döndürmüştü. IMF'nin "her şeyi satın, iktidarınızı kurtarın" mantığıyla varını yoğunu satmaya başlayan, ama yine de belini doğrultamayan Yunanistan, son çare olarak adalarını satmayı düşünmeye başlamış.

Yunan basınının ve halkının tepkileri sonrası Papandreu bu kararından geri adım atmış gibi görünüyor ama basının ısrarla "satacaklar" haberleri yapması tesadüf olmasa gerek... Yunan basını, "Havaalanlarımızı, limanlarımızı satmamızı istiyorlardı, şimdi de adalarımızı sattıracaklar" mealinde haberler yapıyor. Yunanistan'ın satmayı düşündüğü küçük adaların birinin adının da Kardak olduğu, yine Yunan basınından öğrendiğimiz gir gelişmedir. Dünü unutan, bugünü es geçenler için yarınları adına hatırlatalım. Kardak nedir? Zamanında Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren ufak bir kayalık... Zaten mesele de kayalığın ufaklığı ya da büyüklüğü üzerinden çıkmamıştı. O dönem epey gergin olan Yunanistan - Türkiye ilişkileri, kayalığa bir geminin oturması üzerine patlak vermişti. Önce Yunan ordusu Kardak'a çıkartma yapıp bayrak dikmişti. Sonra Türk ordusu... Daha sonra yükselen sular nedeniyle kaybolduğu dışında bir haber yapılmayan Kardak kayalıklarının, kime ait olduğu konusunda iki ülke herhangi bir karar vermedi. Hem Türkiye hem de Yunanistan, kayalıklardan feragat ettiğine ya da kayalıkları sahiplendiğine dair hiçbir açıklama yapmadı. Yani Kardak konusu tam bir muallâk...

Durum bu iken, kimde olduğu belli olmayan Kardak'ın satılacak adalar arasında adının geçmesi tam bir fiyaskodur. Haber yalan da olsa gerçek de olsa, bu durum Kardak'ın Yunanistan tarafından, Yunan toprağı sayıldığının ispatıdır. Türkiye'nin yapması gereken en doğru hareket, Kardak'ın Türkiye topraklarının bir parçası olduğunu tüm dünyaya duyurmaktır. Bilmiyorum Yunanistan'da yaşanan bu olaylar size de tanıdık geliyor mu? Satılmadık limanı neredeyse kalmayan ülkemizin, herhalde satacak bir adası olmadığı için "adaları satıyorlar" türünden haberleri göremiyoruz. Son günlerde Kıbrıs konusu gündemdeydi. Evetçi Kıbrıslıların açtığı devlete küfür eden pankartlar, karşılığında Başbakanın verdiği aşağılayıcı cevaplar... Kıbrıs'taki bir kesimin inatla Güney Kıbrıs'a bağlanma isteği... İnsan şunu düşünüyor. Sokağa çıkıp Türkiye aleyhine eylem yapan, Güney Kıbrıs bayrağı açıp Türkiye'ye TC diyenler Yunanistan'ın haberlerini izlemiyor mu? Yoksa adalar satılmaya bir başlarsa işin sonunun bağlanmak için can attıkları Güney Kıbrıs'a bile dayanacağını düşünmüyor mu?

Belki biraz aşırı bir örnek oldu ama ekonomik krizde boğulan Yunanistan'ın stepnesi Güney Kıbrıs'a bağlanmayı, sırf AB'ye girmek için yalvarırcasına isteyen, bu uğurda Türkiye'ye sırt çevirmeyi göze alan Kıbrıslı soydaşlara yaptığım sadece bir dost tavsiyesidir. İki uluslu federe devletlerin tarih olduğu, var olanların da iç savaş yaşadığı günümüz dünyasına, inatla Türk-Rum ortaklığıyla bir "Kıbrıs Federasyonu" kurabileceğini düşünmek, tarihten nasibini alamamışlığın göstergesidir.

Geleceği öğrenmek için astrologlara ya da falcılara gitmek yerine tarih kitaplarını karıştırmaya başlarsak, bugünü de anlamamız kolaylaşacaktır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.