Oyumuzu Hangi Partiye Vermeliyiz? (İkinci Bölüm)

(Birinci yazının devamıdır)

Türklük hassasiyetleri yüksek, milli şuuru yerinde olan Türk milliyetçilerinin oy verebileceği partilerden biri de MHP'dir. Milliyetçi Hareket Partisi, adının gereğini yaptığı yani hareketlerini milliyetçi gözle yapabildiği sürece oy verilebilecek bir partidir. Benim MHP ve MHP'nin geçmişi üzerine görüşlerim bellidir. Kısaca hatırlatmak gerekirse, MHP'nin 1969 Adana Kongresi'nde yaşananları, Türkçü kesimin tasfiyesini, daha sonra başta Atsız olmak üzere Türkçü kişilere yapılan görmezden gelme taktiklerini, Ali Balseven olayını unutmadım, unutmayacağım.

Fakat gün, bunları hatırlatmak, geçmiş ile hesaplaşmak günü değildir. Gün, geleceği kurtarma günüdür. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kendi ağzıyla itirafı gözden kaçmamalıdır. Erdoğan ve tüm AKP'liler seçim stratejilerini, meclisi iki partili hale düşürmek üzerine kurmuşlardır. CHP'den bir tane bile oy alamayacağını bilen AKP, tüm gücünü MHP'den oy çalabilmek üzerine yoğunlaştırmıştır. Tüm Karslıların "Ermeni Anıtı" olarak gördüğü heykele "ucube" demesi de bu yüzdendir, milliyetçilerin tepki duyduğu Ahmet Altan gibi liberallerle kavgası da...

AKP şunu unutmasın! Bugün AKP, MHP'den oy alabilirse; MHP de AKP'den oy alabilir. Önümüzde yaklaşık beş aylık bir dönem var. Zaman birçok şeyi değiştirebilir.

MHP'ye gelince... MHP son dönemlerde yaptığı çimento, harç, mozaik türü benzetmeleri bir kenara bırakarak seçim stratejisini, "Türk adını vurgulamak ve bazı konularda net duruş sergilemek" üzerine kurdu. Bu konular, ana dilde eğitim, demokratik özerklik gibi milliyetçi kesimin rahatsız olduğu konulardır. CHP'nin son dönemdeki politikalarından rahatsız "kıyıları" da gözüne kestiren MHP, Erdoğan'ın "Türkçülüğe karşıyım" açıklamasına da tek tepki veren parti olmuştur. Her ne kadar Bahçeli'nin Türkçülük tanımı bugünkü Türkçülük ile bağdaşmasa da meclis grubunda Türkçülüğü eksik ya da yanlış savunan birinin olması, Türkçüleri sevindirmiştir: 

Meclis'teki en son 26 Aralık 2010 tarihli konuşmasında da kendisi ibretlik ve sonunun nereye varacağını tahmin etmediği talihsiz ve acı bir kıyaslama yapmıştır.

"Kürtçülüğe karşı olduğu kadar, Türkçülüğe da karşı olduğunu söyleyen Recep Tayyip Erdoğan'a hatırlatmak isterim ki; Karşı olduğun Türkçülük hiçbir zaman bölücü ve ayırıcı bir yanlışa düşmemiştir Kan dökmek ve bölünmek için dağlara çıkmamıştır. Irkçılıktan uzak kalmış, birleştirici ve bütünleştiricilikten ödün vermemiştir. Zaten farklı bir durum olsaydı, emin ol ki sen bugün Başbakan olamazdın. Sen 'Türkçülüğün Esasları'nı yazan rahmetli Ziya Gökalp'ın şiirini okuduğundan dolayı kısa süreli cezaevine girdin. Sonra da bu mağduriyeti siyasi hayatın boyunca hep kullandın. İstismar ettin, Türklükle ilgili her değeri fütursuzca karşına aldın. Bu büyük milletin isminin Türk olduğunu hep ihmal ettin, görmezden geldin. Şimdi de Türkçülükle, Kürtçülüğü karşı karşıya getirmek amacıyla yeni bir oyun oynamak için harekete geçtin."

31.10.10 tarihinde yaptığı şu konuşma da kayda değerdir: "Onlar rahmetli Hüseyin Nihal Atsız'ın dediği gibi; yataklarında ölmeyi akıllarından çıkaran büyük ruhlardı. Döşekleri kara toprak, yorganları da kar oldu. Ve ruhlarını Tanrı Dağı'nda buluşturmak için adeta söz birliği etmişçesine bedenlerine veda ettiler. Göçüp gittiler en taze zamanlarında. Feda ettiler hayatlarını, armağan ettiler Türk milletine canlarını. 'Bozkurtların Ölümü'nde konu edilen; Onbaşı Karabudak'ın oklanışı, Yüzbaşı Sancar'ın son gülüşü onlarda somutlaştı."

Sonuç olarak; MHP bugün meclise girebilecek tek milliyetçi parti olarak görülmektedir. Bir oyun bile önemli olduğu bu seçim sisteminde, tarihi, kişisel kırgınlıkları ve kızgınlıkları bir kenara bırakarak düşünmek, sandıkta seçimini geçmiş hesaplaşması için değil gelecek kaygısı için vermek en doğru hareket olacaktır. Bugün hele bir geleceği kurtaralım, sonra geçmiş için hesaplaşırız.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.