Oyumuzu Hangi Partiye Vermeliyiz? (Birinci Bölüm)

İnsanlar, siyasi fikirlerini tam olarak yansıtan bir siyasi partiyi bulmakta zorlanırlar. Seçmen bir siyasi parti liderine körü körüne bağlanmamışsa; kusurları göz ardı ederek devleti ve milleti için en hayırlı parti olduğunu düşündüğü siyasi partiye oyunu vermelidir.

Önümüzdeki seçimlerde, hiçbir siyasi partiyi beğenmediğini gerekçe göstererek oy kullanmayanlar, gelecek günlerde yaşanacaklar konusunda söz söyleme hakkına sahip değildir. Bugün milli hassasiyetleri yüksek bir Türk bireyin seçim sandığında yalnızca iki seçeneği kalmıştır. MHP ve HEPAR...

Daha önceki seçimde de bu sayı ikiydi ama o dönem kurulmamış olan HEPAR'ın yerine Deniz Baykal'ın CHP'si vardı. Daha önce bu konuya epey değindim. Birgen Keleş'in, Canan Arıtman'ın, Onur Öymen'in söz sahibi olmadığı bir CHP'nin Türk milliyetçisi bir bireyin oy pusulasında yeri olmamalıdır. Ancak, bu düşünceye sahip kişilerin milletvekili adayı olacakları bölgeler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Oralarda Türk milliyetçisi kişilerin sayısını arttırabilmek için CHP'ye oy verilebilir. Benim, içinde Ensar Öğüt'ün, Sezgin Tanrıkulu'nun barındığı bir CHP'yi oy için tavsiye edebilmem mümkün değildir. Bu konuda karşıt görüşler elbette olacaktır ama benim görüşüm budur.

Seçimde "oy verilebilecek" siyasi partilerden biri olan HEPAR'ın Kurucu Genel Başkanı Osman Pamukoğlu'nun, kamuoyunda popülerleşmesi "Kan Uykusu" belgeseli sayesinde oldu. O dönem "belki de" gözden kaçan "Ben askerlere leş toplatmam" sözü bu belgesel sayesinde duyuldu. Pamukoğlu'nun aynı dönem yazdığı "Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok" adlı kitabı da bu tanıtımı pekiştirdi. Kamuoyundan gelen "Siyasi parti kur" baskısıyla Osman Pamukoğlu, "Hak ve Eşitlik Partisi"ni kurdu. Partinin televizyon kanalları tarafından adeta sansüre uğraması, meclis dışında olan Saadet, HAS Parti ve BBP gibi partilerin görüntüleri haber bültenlerini süslerken HEPAR'a hiç yer verilmemesi sayesinde, HEPAR yakaladığı rüzgârı kaybetti. Bu HEPAR ambargosuna, referandum süresinde meclis dışında olup da tek miting yapan parti olmasına karşı haberlerde hiç yer alamayışını da ekleyebiliriz. Bugün miting meydanlarında 200'den yüksek sayıyı çok nadir bulabilen, partisinde Osman Pamukoğlu dışında ikinci bir isim kamuoyu tarafından tanınmayan HEPAR, çok büyük bir sürpriz olmazsa ne yazık ki barajı aşamayacaktır. Baraj sistemi sayesinde de HEPAR'a verilen oylar mecliste milliyetçi vekillerin artmasına hiçbir katkı sağlayamayacaktır.

Şu çözüm yolu, eğer kullanılırsa, HEPAR için mantıklı olabilir: Osman Pamukoğlu, seçilebileceği Türkçü ağırlığı olan bir yerden bağımsız milletvekili adayı olup kendisini vekil seçtirebilirse, hem HEPAR'ın geleceği hem de ülkenin geleceği adına olumlu bir hareket yapmış olacaktır. Benden bir dost tavsiyesi...

HEPAR konusunu, HEPAR'ın Türkçülüğe bakışını gösteren şu küçük röportaj alıntısıyla bitirip, MHP'ye geçiyorum. HEPAR'ın Türkçülük ve Türkçülüğün ideologları konusunda biraz daha sesini yükseltmesi ve olumlu anlamda adını anması gerekiyor:

"E.Ç: İşte askeri çözüm noktasındaki bu net söylemleriniz ile Türk halkının bu sizin "doğal" diye tabi ettiğiniz tepkisi örtüştüğü için mi sizin oylarınız yükseliyor?

OSMAN PAMUKOĞLU: Zaten öyle yükseliyor. Ama milliyetçilik dediğiniz zaman aklınıza koyu Türkçülük gelmesin. Bizim partimize şu an CHP, MHP, DSP ve AKP'ye oy veren kadın ve erkeklerden geliyorlar. Bizim partimize başvuran 760 bin kişi var ve yaş aralığı 18-32. Yani partimizin üyeleri de genç. Genç insanlar bu haksız düzene isyan ediyor ve bizim gibi bu düzene baş kaldıran bir partiye geliyor."

(devamı yarın)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.