CHP'de Neler Oluyor?

Bu aralar CHP'de her kafadan bir ses çıkıyor. Seçim bölgelerinde vekillerin yaptığı konuşmalar, genel başkan yardımcılarının demeçleri... Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısının tek gündemi, kurmaylarının demeçlerini yalanlamak ya da doğrulamak üzerine odaklandı.

İlk olarak CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün açıklamaları gündeme oturdu. "Asker de silah bıraksın" manşetleriyle verilen bu açıklamaları Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yorumladı, onaylamadığını belirtti. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri üzerine Ensar Öğüt, "Türk askeri silah bıraksın demedim, demem de mümkün değil" dedi. Konuşma bandı olduğunu yani öyle demediğinin kanıtı olduğunu da ilave etti. Konuşma bandını buldum, dinledim. Ensar Öğüt, noktası virgülüne şu sözleri söylüyor:

"Eğer bunu, Kürt sorununa barışçıl bir diyalogla çözüm bulamazsak şu ana kadar kırk binin üzerinde insanımız ölmüş, bir trilyon doların üzerinde harcama yapılmış. O zaman Türkiye yoksulluktan kurtulmaz, insanlarımız da ölümden kurtulmaz. Bizim yapacağımız, Türkiye'nin yapacağı iş... Silahı bırakacak. Örgüt de silahı bırakacak, asker de diyalog içerisinde... Asker de bırakacak. Siyaset mekanizması, hükümet diyalogla bu işi çözecek. Konuşma ile çözeceğiz. Kurşunla değil, insan öldürmeyle değil, oturup konuşup çözeceğiz."

Bu sözleri kayıt altına alınmışken, çıkıp "Ben demedim" demesi bir CHP Milletvekili'ne yakışmıyor. Çıkıp özür dileseydi bir derece... Lakin söylediği gün gibi ortada bu sözler için "Ben demedim" demesi akıl alır değil...

İkinci kurmay çıkışı, CHP'nin Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'dan geldi. Bir toplantıda "Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ı milletvekili yapmalıyız" diyen Batum, kimilerinin iddia ettiği üzere genel başkanından ayrı bir söz söylememişti. Batum'un daha önce bu konu ile ilgili "olabilir" mealinde bir demeç vermiş olan Kılıçdaroğlu'nun sözlerinden destek almış olması muhtemeldir. Batum'un açıklamalarının ardından önce "Öyle bir şey yok" diyen sonra "PM karar verir" diyen Kılıçdaroğlu, zamanında kendi açık bıraktığı kapıyı kendi kapatmış oldu. Ulusalcı kesimin göz bebekleri sayılabilecek bu iki ismi savunan CHP'liler de bu durum karşısında susmayı yeğledi. Medyanın bu konuda atladığı bir durum var. Tuncay Özkan da Mustafa Balbay da CHP üyesi değildir. Hatta Tuncay Özkan, "Biz Kaç Kişiyiz Hareketi" ile aldığı kalabalıkların etkisiyle Yeni Parti adlı bir siyasi kurmuş, hapisteyken yapılan ilk kongresinde de genel başkan seçilmiştir. Barajı aşması neredeyse imkânsız görünen bu parti, kamuoyunca da pek bilinmemektedir. Fakat kemikleşmiş ufak bir kitlesi de vardır. Bu kitle ağırlıklı olarak batı bölgelerinde yaşayan kişilerden mürekkeptir. Tuncay Özkan'ın avukatı, geçtiğimiz günlerde "Özkan'ın İzmir'den bağımsız aday olacağını" söyledi. CHP bu tutum karşısında geri adım atacak mı, Gürsel Tekin faktörü Özkan'ı parti bünyesinde barındıracak mı? Birlikte göreceğiz.

CHP içindeki üçüncü ve son kurmay çıkışı da İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'ndan geldi. Daha önce Habur gösterisi sonrasında gelen teröristlere avukatlık yapma teşebbüsünü, Ahmet Türk'ün Tanrıkulu hakkındaki olumlu düşüncelerini Mehmet Faraç hakkında yazdığım yazıda belirtmiştim. Şimdi aynı isim, Abdullah Öcalan'ın ilk kez dillendirdiği "Hakikat Komisyonu" kurulması talep etti ve iktidarı bu komisyonu kurmak için desteğe çağırdı. Bir parti yöneticisinin daha önce yaşanmış fail-i meçhulleri araştırma gayreti belki olağan karşılanabilir ama burada insanın aklına şu sorular geliyor:

Bu komisyonun adı neden "Hakikat"? Neden farklı bir isim değil, Terörist Öcalan'ın belirlediği isim üzerinden hareket ediliyor? Mevzu bahis Sezgin Tanrıkulu olunca insan ister istemez bu düşüncelere sahip birinin Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partide ne işi var diye düşünüyor.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.