Cumhuriyet Gazetesi Ne İstiyor

Cumhuriyet Gazetesi Türkiye’nin en köklü gazetelerinden biridir.

Hataları olduğu kadar sevapları da vardır…

Yayın politikası geçen onca dönem içinde epey değişmiştir. Bazı konulara bakışı farklılaşmış, daha da sollaşmışlardır.

Örnek mi?

Tarih 24 Haziran 1951

Başlık: Nazım da Moskofların Şakşakçı Peyki Oldu

Romanya’ya kaçan kızıl şaire göre sulh bayrağını Stalin’in eli tutuyormuş.

Aynı yıl, aynı Nazım hakkında, “Resmini basıyoruz ki doya doya tükürün” mealinde bir haber daha olduğunu hatırlıyorum.

Cumhuriyet’in bugün Nazım’a nasıl baktığı malum… Yani bugünkü Cumhuriyet, o zamandan bu zamana çok değişti.

Bunu görmemek için ahmak olmak lazım…

 

Bugünkü Cumhuriyet, AKP’ye muhalefetin bayrağı niteliğindedir. Bu kervana Sözcü Gazetesi de katıldı. Hatta gazete satışlarıyla kervanda başı çekmeye başladı.

Bir liraya satılan, yazarların yazıları İnternet sitesinde yayınlanmayan Cumhuriyet ile gazeteye bir lira verecek kadar durumu iyi olmayanlar arasındaki uçurum giderek büyüyor.

 

Bunları niye yazıyorum?

Dün; Cumhuriyet Gazetesi’nin Kürt kökenli köşe yazarı Mehmet Faraç’ın köşe yazısının önce sansür sonra imha edilmesi olayı yaşandı.

Mehmet Faraç, PKK ve Hizbullah konularında araştırmalarıyla tanınan, Kürt olayına PKK’dan farklı bakan, Kürt bir gazete yazarı…

Şimdi yaşananları tarih sırasıyla yazıyorum:

Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan seçildikten ve partiyi “Baykal ekibinden” arındırdıktan sonra yeni Parti Meclisi’ne Mehmet Faraç’ı da davet etti. Faraç yeni Parti Meclisi’ne girdi…

Mehmet Faraç ve Haluk Koç’a CHP’nin yeni Kürt raporunu oluşturma görevi verildi. Kılıçdaroğlu’nun sürekli tekrarladığı “Arkadaşlar çalışıyorlar” cümlesindeki “arkadaşlar” bu isimlerdi.

Bu arada siyasi yasaklı Ahmet Türk açıklama yaptı: “PM’ye yeni giren Mehmet Faraç gibi isimler Kürt sorunu konusunda görüşleri nedeniyle bölgeye bile giremez. Baykal girebilirdi. Kılıçdaroğlu da girebilir, ancak Faraç gibi isimler giremez. Sezgin Tanrıkulu bölgeyle, CHP arasında bir köprü olabilirdi...”

MYK’yı Önder Sav ve ekibinden de temizlemek isteyen Kılıçdaroğlu ile Sav arasında yaşanan gerginlik sırasında Mehmet Faraç Önder Sav’ın hemen arkasında yer aldı. Yani artık Sav’cı oldu.

Bu olayın ertesinde köşesindeki manşeti: “İktidara Doğru Tek ve Büyük CHP” idi. İçeriği de CHP’ye destek doluydu. Daha sonra, Faraç’ın CHP hakkında yazı yazmaması için daha önce uyarıldığı ve Faraç’ın buna rağmen bu yazıyı yazdığı konuşuldu.

Kılıçdaroğlu yeni Parti Meclisi’ni seçti. Seçilen listeden Mehmet Faraç çıkmış yerine Sezgin Tanrıkulu girmişti.

Ve tarihler 23 Aralık’ı gösterdi. Mehmet Faraç Kubilay olayı ile ilgili yazısını hazırladı. Yazının başlığı “Dinci Tehdit, Kubilay ve İşbirlikçilik” idi. Cumhuriyet Gazetesi “İşbirlikçilik” kısmını ve yazının son altı paragrafını silmek istedi. Faraç kabul etmeyince de bütün yazı kaldırıldı. Faraç’ın 24 Aralık tarihinde yazısı yayınlanmadı.

Malum altı paragrafta ne yazıyordu?

 

“Üçüncüsü ise PKK yandaşları ile tarikat şeyhine saygılarını sunan Nakşibendi torunları, Cumhuriyet’in en önemli kalesine sızarken aynı yerde Atatürkçü, ulusalcı, Kemalist evlatların başlarının kesilmeye devam ettiğini anımsatmak istedim!.. En acısı da bu üçüncüsü olsa gerek!..

Atatürk’ün en büyük eseri “özerlik” tuzağındayken, Büyük Önder’in partisi Güneydoğu’nun yeniden yapılandırılması uğruna dizayn edilirken; Truva atlarının yularından tutup Cumhuriyet’in kalesine sokan işbirlikçi seyisler ülke tamamen kuşatıldığında; laiklikten, Atatürkçülükten ödün vermeyen namuslu kitlelere kesinlikle hesap verecektir!..

Ben şimdilik tüm bu gaflet ve hatta hıyanet yaşanırken, “kol kırılır yen içinde kalır” hastalığına kapılıp çevrelerine at gözlüğüyle bakanları, “uyanın artıkkkk!..” diye bir kez daha uyarmak istedim!..”

Cumhuriyet’in şu anki mantığı “Kılıçdaroğlu’na yakınken canımız, uzakken yok ihtiyacımız” cümlesi ile özetlenebilir.


 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.