Köşe Yazarları Ne İş Yaparlar?

 

“Twitter” adlı sosyal paylaşım adresi çıktığından beri, birçok gazetecinin tercih ettiği adres olduğunu görüyoruz. Özellikle popüler gazetecilerin uğrak yeri olan bu adres sayesinde bir gazetecinin neler yaptığı hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Fakat gördüklerimiz hayal kırıklığı yaşatabilecek düzeyde acıklı… Yüz küsur yazarı okumakla övünen bazı köşe yazarlarının, Meclis’teki bütçe görüşmelerini izlemek yerine dans yarışmalarını izlediğini, ertesi gün bütçe konuşmalarından da etkilenmiş bir köşe yazısı yazdığını görmekteyiz.

O saatte dans yarışması izlediğini de Twitter’dan anlıyoruz.

 

Bazı köşe yazarları güncel konulara pek değinmez. Tarihi olaylardan günümüze etki yapabilecek olan kısımları seçer, o konu hakkında yazı yayınlar. Bazıları köşelerini yalnızca belli konular üstüne oluşturur. Şu anda gündemde olan Balyoz Davası’nı değerlendirme görevini kendine yükleyen yazarlar gibi…

Eğer güncel konularda yazıyorsanız, güncel olayları takip etmek zorundasınız. Biz bu köşe sahiplerinin bütün gün Twitter’da olmalarından şunu anlayabiliriz. Bu adamlar İnternet başında oturmaktan başka hiçbir şey yapmıyor. Kitap okumuyor, televizyon dahi izlemiyor, izlerse de dans programlarını ya da dizileri izlemeyi tercih ediyorlar.

 

Aynı sosyal ağda yer alan milletvekillerinin de bazı durumlarda ne kadar eksik olduğunu üzülerek takip ediyoruz. Bir örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz günlerde bağımsız bir milletvekili “Kemalizm’e saldıracak ya” önce “Kemalizm yoktur” dedi, sonra “Kemalizm bitti” dedi. Olmayan şey nasıl bitiyor diye insan düşünüyor…

“Atatürk yaşarken Kemalizm yoktu” diyen bu vekilimiz ne yazık ki tarih bilgisine sahip değil… Sahip olsaydı 1935 CHP Programı’na Kemalizm’in girdiğini bilirdi.

Gerçi İsmet İnönü’nün 1920’lerdeki resmiyle Hitler’in 1930’lardaki resmini kıyaslayıp “İnönü Hitler’i taklit etmiş” diyen, “Dersim’de cumhurbaşkanı İnönü idi” diyerek tarih bilgisinin ne kadar zayıf olduğunu gösteren bir kişinin genel başkan olduğu partiden çıktığını düşünürsek, bu durumu pek yadırgamayız.

 

Ne yazık ki durum böyle… Büyük köşe sahiplerinin, Meclis’teki kırmızı koltukların sahiplerinin durumu bu… Bazen böyle şeyleri kafama takmayayım diyorum ama kendimi tutamıyorum. Elimden de yazı yazmaktan başka bir şey gelmiyor.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.