Yumurta

 

Bir gün bir AKP’liyi savunacağım hiç aklıma gelmemişti.

 

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın rektörlerle olan görüşmesine “girmek isteyen” eylemcilere polisin “aşırı güç” kullandığı söylendi. Hamile bir öğrencinin bebeğini kaybettiği mal bulmuş mağribi edasıyla manşetlere çıkarıldı. Bütün bu manşetler gazeteleri süslerken, gözden kaçan bir hususu hatırlatmak isterim.

Eyleme katılan kadının çocuğunun düştüğü manşetlere çıkarılırken, günahsız Serap’ı molotoflayıp öldüren PKK’lılar taş atan çocuk yasasından faydalanmaya hak kazandı.

 

Basının desteğini arkasında bulan sol görüşlüler, önce CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum’u davetli olduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde konuşturmadılar. Daha sonra aynı fakültede konuşmak üzere gelen AKP’li Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu yumurta yağmuruna tutuldu. Koltuklar barikat yapıldı, maddi hasar meydana geldi vesaire…

Bu illegal eylemi ise AKP karşıtı olan neredeyse herkes sahiplendi. Öyle ki CHP Genel Başkanı bile “Şık bulmadım ama demokratik bir eylemdir” dedi.

Ben hayatım boyunca aşırı demokrat görüşlere sahip olmadım. Demokrasiye taraftarım ama aşırısına her zaman muhalifim. Fakat kendini ilerici demokrat, liberal vesaire diye tanımlayanların “yumurta ile protesto” eylemini demokratik bulmasını anlayamadığımı söylemek isterim. Bu nasıl bir demokratlıktır ki başkasına fiziki saldırı sayılabilecek bir hareket demokratik eylem sayılıyor. O halde bütün anarşistler potansiyel demokrat adayı…

 

Biz bu ilerici demokratların ne olduğunu biliyoruz. Bunlar Ahmet Türk’ü yumruklayan protestocuyu “faşist”, eylemi “terör”, Ahmet Türk’ü de “mazlum” ilan etmişti. Şimdi aynı yaftalamaları biz de uygulayalım mı?

Demek ki yumruk atınca faşist, yumurta atınca demokrat olunuyormuş. Öğrendik.

 

Sürekli olarak polisi suçlayanlar, polisin her yerde olduğunu söyleyenler fakültedeki toplantıda arama yapan bir polis olmadığına herhalde şükrettiler. Çünkü onlarca yumurta, yumurta eylemini anlatan bir pankart konferans salonuna girebilmişti.

Yakın bir saatte Batum protesto edilmesine rağmen ne hikmetse gerekli önlemler alınmamıştı.

Bütün bunlar polisin dikkatsizliği ve ihmalkârlığı ile açıklanabilir.

 

Bu olayı alkışlamayı “vatan görevi” bilen tüm gazetecilerin ve siyasilerin kafalarında yumurtaların patlayacağı günleri iple çektiğimi söylemek isterim. Yaşıtlarımın da demokratik eylemden kastın ayakkabı ya da yumurta fırlatmak olmadığını, yazarak ya da konuşarak eylemin en hayırlısı ve onurlusunun yapılabileceğini hatırlamalarını dilerim.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.