CHP Atatürk Mirasına Sahip Çıkıyor mu?

Türkiye’deki siyasi partiler, yaşanan askeri darbelerin de etkisiyle köklü bir geçmişe sahip olamamışlardır. Darbelerden sonra kapanan partinin isminin alınamıyor olması birçok parti ismini tarih çöplüğüne göndermiştir.

Türkiye’nin en eski siyasi partisi, eğer kendine parti denilebilirse, Türkiye Komünist Partisi’dir. 1920’de kurulan bu parti başlangıçta ve büyük çoğunlukta illegal olarak yaşamını sürdürmüştür. TKP günümüzde seçimlere katılabilen bir siyasi partidir.

 

1923’de kurulan ve ülkenin resmi olarak kurulan ilk partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi ise günümüzde dünyanın en eski ve köklü partilerinden biri olmakla övünen bir partidir. Günümüze kadar “Atatürk’ün partisi”, “Atatürk’ün kurduğu parti” etiketleriyle halktan oy isteyen bu parti, geçtiğimiz günlerde internet sitesinin görümünü değiştirdi.

Partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı yeni görünümlü parti sitesi, ilk bakışta yeni olan her şeye memnun gözlerle bakan insanlarımız için sevindirici sayılabilir.

Lakin CHP’nin sitesindeki ufak değişiklikler, benim gibi ayrıntıcıların gözünden kaçmamıştır. Köklü olmakla, Atatürk’ün partisi olmakla övünen CHP’nin internet sitesinde Atatürk ile ilgili neredeyse bir paragraf dahi kalmamıştır.

Eski görünümde üst bölümde yer alan ve kısa aralıklarla değişen Atatürk ve günümüz genel başkanının portreleri, yerini önde Kılıçdaroğlu arkada da resim yerine siluet şeklinde bir Atatürk görünümüne bırakmıştır. CHP’yi hayatı boyunca duymamış, görmemiş bir yabancının, bu partiyi Atatürk’ün kurduğuna ve ölümüne değin genel başkanı olduğuna dair en ufak bir ibare dahi yoktur. Ayrıca köklü olduğunu iddia eden CHP’nin tarihi ile ilgili en ufak bir bilgi sitede bulunmamaktadır. Bu bilgilerin Baykal döneminde yahut tasarım değişmeden önceki halinde var olup olmadığını bilmiyorum ama bu Atatürk’ün yalnızca gölgesini bırakma ve tarihine dair en ufak bir bilgiyi bulundurmamanın CHP’liler tarafından nasıl karşılanacağını merak ediyorum.

Ülkedeki diğer siyasi partilerin internet sitelerine baktığımızda, MHP’nin kurucu genel başkanları Alparslan Türkeş’e özel bir bölüm ayırdığını görmekteyiz. MHP’de Atatürk bölümünün olmaması CHP ile kıyas etme düşüncesini akla getirmez. Çünkü Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olduğu kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nin de kurucusudur. Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun eleştirmeyi yegâne görevi bildiği AKP’nin bile Atatürk için hazırlanmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir bölümü vardır.

Bir köklü partinin mirasını devralan ve adını da bu yolda değiştiren Demokrat Parti’nin ise bütün genel başkanlarının fotoğraflarını koyarak onlara ahde vefa gösterdiğini görmekteyiz.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yeni CHP” söylemi eskiyi silip atmak yahut yalnızca gölgesini bırakıp gölge vasıtasıyla oy toplamaktan ibaret ise kendisinden yeni bir siyasi parti kurmasını talep ederiz. Cumhuriyet Halk Partisi, köküne dair hiçbir emareyi sitesine koymayıp yerine “Sosyalist Enternasyonal Üyesidir” yazmayı daha uygun görüyorsa artık geçmişini kullanarak oy talep etmeyi de bırakmak zorundadır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.