'Partimin Değil Benim Görüşüm' Safsatası

Gecenin bir yarısı öyle tuhaf bir konuşmaya rastladım ki elim hemen kalem kâğıda sarılmak durumunda kaldı. Olayı kısaca özetlemek gerekirse; AKP Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, 30.11.09 tarihinde Taraf gazetesine bir röportaj veriyor. Ayşe Nur Bahçekapılı eski bir solcu iken bir anda sıkı bir Tayyip Erdoğan hayranı olan bir milletvekilidir.

Röportajda anayasanın 66. maddesi (Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür) konusu açılıyor ve Bahçekapılı bu yasanın değişmesi gerektiğini söylüyor. Bu röportajı okuyan milliyetçi kesimin seslerinden Ümit Özdağ, bu görüşün AKP Grup Başkanvekili'nin görüşü olduğu ve AKP'den bir karşı ses gelmediği için partinin görüşü sayılması gerekliliğini tartışma programlarında anlatıyor. Vekil hanımefendi, bu açıklamalardan rahatsız olarak telefonla bağlanıyor ve bu görüşün şahsına ait olduğunu ve partiyi bağlamadığını söylüyor. "Bütün röportajın yalnızca bir bölümü" diyerek sanki seçme sözlerle oluşturulmuş izlenimi verilmeye çalışılsa da topu topu bir sayfa edecek bir röportajın sürekliliği içinde söylenen sözler şunlardır:

ND: AKP'nin bütün bu demokratik açılımları yerleşik hale getirebilmesi için 12 Eylül Anayasası'nı değiştirmesi gerekiyor. AKP bunu yapabilecek mi?

ANB: Ben Meclis Anayasa Komisyonu'ndaydım. Partinin meclis grubunun başkan vekili olunca ayrıldım. AK Parti, 12 Eylül Anayasası'nı değiştirecek.

ND: Anayasa ne zaman değişir sizce?

ANB: Bir tarih veremem ama demokratik açılım konusunda atılan her adım bizi anayasa değişikliğine daha çok yaklaştırıyor. Demokratik açılım başarılı olursa anayasa değişir. Çünkü demokratik açılım anayasa değişikliğini kapsıyor. Demokratik açılımı kısa, orta ve uzun vadeli olarak düşünürsek, demokratik açılımın uzun vadede anayasa değişikliğiyle sonuçlanması gerekiyor. Zaten anayasa değişikliği olmadan demokratik açılım yapılamaz ki...

ND: Neler değişecek Anayasa'da?

ANB: 12 Eylül Anayasası asker zihniyetinin yarattığı bir anayasadır. Sistemde bir sürü vesayet kurumu var. O kurumların temizlenmesi, haklar ve özgürlüklerle ilgili sınırlamaların azaltılması, hayatın sivilleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca vatandaşlık tanımı da değiştirilecek. Herkes kendi etnik kökenini ifade edebilecek ve üst kimlik olarak "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım" diyecek. İşte bu, sorunu çözer. Zaten Kürt vatandaşların da üniter yapıyla, tek bayrakla ve resmî dilin Türkçe olmasıyla ilgili bir itirazı yok.

ND: Vatandaşlıktaki 'Türklük' tanımı kalkacak öyle mi?

ANB: Tabii. Yoksa demokratikleşmeyi yapamazsınız.

Yukarıdaki röportaj Taraf gazetesinin internet sitesinden alınmıştır. İlgilenenler tamamını okuyabilirler. Ümit Özdağ'ın haklı tepkisi olan "Madde 66'yı değiştirmek istiyorlar" sözleri, bu vekil hanımefendide bir karşıt görüş doğurmuş olacak ki telefona bağlanarak bu görüşün şahsına ait olduğunu, partisinin Türklüğe ve Türklükle ilgili maddelere bağlı olduğunu söylüyor.

Vekil hanımefendi Ak Parti'nin Grup Başkanvekili... Sanırsınız ki bu kişinin AKP ile hiçbir ilgisi yok, üye bile değil... Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Grup Başkanvekili olarak Taraf gazetesine röportaj vermiş... Israrla Türklük tanımına bağlı olduğunu ve kendisinin de Türk olduğunu iddia eden vekil hanımefendi, Ümit Özdağ'ı gerçekleri saptırmakla ve yalan söylemekle suçluyor.

Taraf'a verdiği röportajdan ne anlıyorsunuz? Anayasanın değişmesi gerektiği, Türklük tanımını içeren maddenin değişmemesi halinde demokratikleşmenin mümkün olmayacağını söyleyen vekil, partisinin grup başkanvekili olduğunu unutmuşsa, kendisine bunu hatırlatmayı borç biliriz. Türklük tanımının değişmesi görüşünü AKP'ye bağlamamak istiyorsa hanımefendi ya partisinden istifa etmeli ya da o günkü söylediklerini bugün onaylamadığını belirtmeli ve asıl kendisi özür dilemelidir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.