Neden Hayır Diyorum

Halkoylaması, yani basının dayattığı adla referandum süreci başladığından beri bu konu hakkında hiç yazı yazmadım. Aslında kişisel sebeplerimi seçim gününe yakın bir tarihte yazmak istiyordum ama herkesin rengini bulduğu ve belli ettiği şu ortamda benim de belli etmemde bir sakınca yoktur.

Daha önceki yazılarımı okuyan varsa, benim büyük olasılıkla hayır diyeceğimi düşünmüşlerdir. Evet, ben halkoylamasında "Hayır" oyu vereceğim. "Neden hayır diyorsun?" soruları, özellikle evet oyu verecek kesim tarafından adeta taciz ateşi gibi yağıyor. Kendilerinin verdiği yanıtlar belli...

"Hayır" cephesinden farklı yanıtlar gelince, yanıt verenlerin üstüne gitmeye başlıyorlar. "Evet" oyu vereceklere "Neden evet diyorsun" sorusunu yönelttiğinizde şu yanıtları almanız kuvvetle muhtemeldir.

- Bir daha darbe olmasın, Kenan Evren gibiler gelmesin diye evet diyorum.

- 12 Eylül'ü yapanlardan hesap sorulsun diye evet diyorum.

- Anayasanın değişmesi gerekiyor. Bu yüzden evet diyorum

Genelde alacağınız yanıtlar bu üçünden biridir. Sıra sıra yanıtlayayım.

- Sandıkta önümüze gelecek olan pakette darbe yapılmasını önleyecek bir madde yoktur. Pakette askerler ile ilgili madde, YAŞ sonucu ordudan ihraç edilen kişilerin mahkemede hakkını arayabilmesi için düzenlenmiş maddedir.

- 12 Eylül'ü yapanlardan sağ kalan neredeyse kimse kalmadı. En başındaki isim olan Kenan Evren de "Evet çıkar ve beni yargılamaya kalkarlarsa intihar ederim" diyor. Ayrıca zaman aşımı kavramının uygulanıp uygulanamayacağı konusunda ciddi tereddütler var.

- Anayasa değişmeli diyerek evet diyenlere de şunu sormak gerekir. Her değişim iyi ve olumlu mudur? Dinci kesime harf devrimi ya da şapka kanunu desen, anında nefretlerini kusarlar. Sonuçta o da bir değişimdi ve bize göre olumlu onlara göre olumsuzdu. Bu anayasanın en önemli maddeleri HSYK ve Anayasa Mahkemesi'ni ilgilendiren maddelerdir. Diğer maddelere kimsenin olumsuz hüküm vermesini bekleyemeyiz. Fakat maddeler tek başlık altında toplanmış ve tek yanıt vermemiz istenmişse içindeki olumsuz maddeler, olumluları silip süpürür.

Bu anayasa paketi, içine şeker yerine tuz konmuş bir kekin üzerine çikolata sosu dökülerek tat verilmeye çalışılmış halidir. Tatlı olan gazilere, şehit ailelerine verilenlerdir ama pasta tuzlu olmuştur bir kere...

HSYK ve Anayasa Mahkemesi'ni belli bir düşünceye bağlı, ideolojik olarak niteleyip bu yüzden değişmesi gerektiğini söyleyenlere de şunu sormak gerekir: "HSYK ve Anayasa Mahkemesi, bugün sizin "devletin resmi ideolojisi" diyerek adını bile anmaya korktuğunuz Kemalizm'i kısmen savunmaya ve uygulamaya çalışmaktadır. İdeolojik dediğiniz bu kurumlar, sizin atayacağınız üyelerle farklı bir ideolojiye yakın, dolayısıyla farklı bir ideolojiden olmayacak mı? O zaman yine, bu kurumlar ideolojiktir diyebilecek misiniz?

HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin de değişmesi gerektiğini düşünenler olabilir. Burada da kanaatimce şahsi ideolojiler devreye girer. Yani elindeki elma ne kadar güzel olursa olsun, cadının elinden aldığı elmayı kimse yemek istemez. O kişilere galiba şunları da sormak gerekiyor:

- Abdullah Öcalan'a sayın diyen, şehitlere kelle diyen birinin partisinin paketine evet demek mümkün mü?

- PKK ile pazarlık sonucu ateşkes ilan eden bir hükümetin paketine evet demek mümkün mü?

- Boykot derken BDP'yi CHP ve MHP ile aynı safa koyan, BDP evet demeye başlarken susan birine evet demek mümkün mü?

- 1937'de Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olduğunu, Dersim hareketini bizzat onayladığını bilmeyen birine evet demek mümkün mü?

- "Ben Gürcüyüm" deyip sonra diğer önderlerin birine "Annesi Ermeni" diğerine "dinsiz" yakıştırması yapan, kendi maliye bakanı "Arap kökümüze dönmeliyiz" derken hala "Önemli olan boy değil soy soy" diyen birine evet demek mümkün mü?

- Üç bin yıllık Türk soyunu etnik grup sayana, Türkiye'yi otuz altı etnik gruba bölmeye çalışan evet demek mümkün mü?

- Habur'da teröristleri kahraman gibi karşılayıp seyyar mahkemeler ile yargılarken gazetecileri yüzlerce gündür içeride tutan, yalnızca daktilo isteyen Balbay'ı görmezlikten gelip Şemdin Sakık'a dizüstü bilgisayar sağlayanlara evet demek mümkün mü?

- CHP maskesi altında Atatürk'e suçlamalarda bulunan, işine geldiğinde Atatürkçü, işine geldiğinde ülkücü, işine geldiğinde Kürt, işine geldiğinde Türk olana evet demek mümkün mü?

Mümkün diyorsanız buyurun sandığa evet deyin. Elinde kıpkırmızı bir elma, ama zehirli... Buyurun yiyin.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.