Türkeş'ten Bahçeli'ye Değişen Sözler

"Şahsi malı olarak bir dikili ağacı dahi bulunmayan, kendini ilme ve ilmin yayılmasına adayan, memleketimizin manevi dinamiği olan hoca efendinin, Avrupa'dan Yunanistan'a, Kanada'dan Yakutistan'a olan çalışmaları her manada takdire şayandır. Böyle muhterem bir zatın nereden geldiği belli olmayan elli sekiz kişilik bir listede isminin geçmesi veya eklenmesi, zan sahiplerince hiçbir mana ifade etmeyecektir. Hoca efendi Türk milletinin gönlünde hak ettiği tahtı kurmuştur. Hiçbir zan ve iftira onun bu durumunu sarsamaz. Türk manevi ve milli değerlerine büyük katkılarıyla ve kültür alanındaki büyük ve başarılı girişimleriyle şimdiden bütün milletimizin derin sevgi ve hürmetini kazanmıştır. Türkiye'nin hak ettiği huzur ortamına kavuşması için elinden gelen gayreti gösteren Fethullah Gülen hoca efendiye yapılan bu çirkin yakıştırmanın gerisinde art niyet ve art niyetli kişilerin olduğu meydandadır."

Susurluk olayı sonrası yapılan soruşturmalarda adı geçen Fethullah Gülen'i savunmak ve aklamak üzerine hazırlanmış bu konuşmayı yapan kişi dönemin MHP Genel Başkanı, ülkücülerin "başbuğu" Alparslan Türkeş'tir. Bugünkü MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, halkoylamasında evet oyu kullanılması gerektiğini, hatta olanak olsa mezardan ölüleri kaldırıp oy kullandırtmak gerektiğini açıklayan Fethullah Gülen'e karşı sert konuştu.

"Fethullah Gülen Bey mezardan kaldırıp oy kullandıracağına, ABD'den gelerek 12 Eylül'de oy kullanması daha hayırlı olur diye düşünüyorum" diyen Bahçeli'nin bu açıklaması, kaç kişinin aklına Alparslan Türkeş'in söylemlerini getirdi bilmiyorum ama benim ilk aklıma gelen olay buydu.

Fethullah Gülen hareketi, bir dönem her siyasi partinin oy alabilmek için şirin göründüğü bir hareketti. Bülent Ecevit ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun övgülerini alan ve son olarak da "Pensilvanya'dan aldığım mesajlara inanıyorum" açıklamasıyla Gülen'e destek çıkanlar listesine adını yazdıran Deniz Baykal'dan sonra Gülen'i övme sırasının kime geldiği merak konusuydu. Bu kişi Devlet Bahçeli olmadı. Devlet bey, selefi ve önderi Alparslan Türkeş'in sözlerinin tam tersi istikamette sözler söyledi ve bir cemaate sırtını tamamen dönmüş oldu.

Bu sözlerle MHP pek bir oy kaybetmez ama belki Fethullah Gülen karşıtlarının sempatisini kazanabilir. Sonuçta bu cemaatin oy verdiği ve vereceği parti belli olduğuna göre MHP'nin ve Bahçeli'nin pek kaybı yoktur. Olsa olsa başbuğlarının sözünü çiğneme kaybı olabilir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.