Başbakana Sorulması Gereken İki Soru

Uzun süredir yazı yazmıyordum ama bugün gördüklerim beni yazı yazmaya mecbur etti.

Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde dün verilen altı şehitten sonra meclisteki grup toplantılarına göz gezdirdim. Özellikle başbakanın ne diyeceği çok önemliydi.

Büyük umutlar büyük insanlardan beklenen duygulardır. Bir an hayale kapılıp, güçlü önlemler alacağını söyleyen bir başbakan düşledim ama... Boş

Kısa ve klişe bir terör konuşmasından sonra başbakan, sözü 12 Eylül mağdurlarına getirdi. Mustafa Pehlivanoğlu'nun mektubunu okuyunca ağladı. İnternet sitelerinde "Başbakan ağladı" manşetini görenler eminim bu gözyaşlarını şehitler için döktüğünü düşünmüştür. Ama bu gözyaşları otuz yıl önce asılmış bir ülkücü genç içindi. Mustafa Pehlivanoğlu'na 29 yıldır ağlayabilirdin. Günün meselesi verdiğimiz şehitler iken, otuz yıl önce asılmış bir gence ağlamak biraz garip olmuyor mu? Bugün şehit edilen yüzlerce genç için de otuz yıl sonra mı ağlayacağız? Başbakanın Pehlivanoğlu için döktüğü gözyaşlarını, başka bir parti lideri şehitler için dökse anında "terörden nemalanan parti", "şehit istismarcısı parti" damgaları vuruluverir. Bu son meclis konuşmasıyla Ak Parti kendi kazdığı tuzağa düşmüştür ve 12 Eylül istismarcısı olmuştur. Ülkücülerin evet oyunu alabilmek için Anayasa Paketi'ni yalnızca "darbecilerden hesap sorma" olarak algılatmaya çalışan Ak Parti'nin bu oyununa eminim ne ülkücüler ne de sosyal demokratlar gelecektir.

Konuşmasında Erdal Eren'i, Nejdet Adalı'yı, Alparslan Türkeş'i ve Muhsin Yazıcıoğlu'nu anan ve öven Recep Tayyip Erdoğan'a bir soru sormak isterdim ama ne yazık ki kendisi ulaşılmaz yerlerde... Nejdet Adalı'yı içeri aldıklarında bir partinin (Milli Selamet Partisi ama kendisi söylemekten çekiniyor.) gençlik kolları başkanı olan Tayyip Erdoğan, 12 Eylül'den sonra nerelerdeydi? Ne kadar süre hapis yattı? 12 Eylül birçok sağcı ve solcu gencin kıyımına yol açmıştır. Nitekim Erdoğan'ın andığı kişiler de ülkücü ve solcu gençlerdir. O dönem çoktan partileşmiş bir siyasi oluşum, bütün siyasi partilerin kapandığı dönemde 12 Eylül'den ne kadar zarar gördü? Yoksa görmedi mi?


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.