Dincilerin İki Temmuz'da Yakamadıkları Dinsiz

Aziz Nesin...

İki Temmuz günü Sivas'taki Madımak oteli dinciler tarafından yakıldı.

Polis ve asker meseleye seyirci kaldı. O günün sonunda böyle bir olayın yaşanacağı o kadar belliydi ki!

Bir Temmuz günü Aziz Nesin mikrofonlara şöyle diyordu:

- Hangi tarihsel neden olursa olsun en çok hoşgörüye dayanan bir inançtır. Ama dinsel inançlara karşı ve dinsiz biri olarak... Bu anlamda Aleviliği tutmuyorum. İnsancıl yanını ve hoşgörüsünü tutuyorum.

İki Temmuz günü namaz sonrası mikrofon uzatılan bir adam aslında her şeyi önceden söylüyordu. Daha ateist demeyi bile beceremeden "atist" diyerek düşman saydığı isim belki de dinsizliğini belirten Aziz Nesin değil, dinsiz saydığı Alevilerdi.

Günün ilerleyen dakikalarında tahrik dolu bir TGRT röportajı başlamıştı. Muhabir sürekli olarak konuyu Aziz Nesin'in dinsizliğine ve Salman Rüşdi'nin makale çevirilerine getiriyordu. Kışkırtıcı sorular sonucunda Aziz Nesin'den şu cümleler çıkmıştı.

- Ben mümin değilim.

- Hiçbir söz yoktur ki, kimin sözü olursa olsun bin yıl geçerliliğini korusun.

- Allah-u Teala sizin Allah-u Teala'nız, benim Allah-u Tealam yok.

- Allah-u Teala'nın bu sözlerine ben inanmıyorum. Çünkü bunlara inanmam için aklımı kaybetmem lazım. Burada cehennem için söylenen şeyler, bunları Allah söylemiş, ben buna inanmıyorum.

Bu sözlerden sonra kendilerindeki saldırma isteği iyice artan dinciler yavaş yavaş Madımak'ın etrafında toplanmaya ve slogan atmaya başlamıştı.

- Yaşasın şeriat, kahrolsun laiklik

- Sivas Aziz'e mezar olacak

- Şeytan Aziz

Sloganların çoğu Aziz Nesin üzerineydi. Madımak'a saldırı Aziz Nesin üzerinden yapılan bir Alevi kıyımıydı ama ana fikirde yine de Aziz Nesin vardı. Bir numaralı hedef oydu.

Sonuçta güvenlik birimlerinin gözleri önünde koca otel yakıldı. İkisi otel görevlisi olmak üzere otuz beş kişi yanarak can verdi. Otuz beş can...

Aziz Nesin kurtulanlar arasındaydı. "Şeytan Aziz" cehennemden sağ çıkmıştı.

Dinsiz Aziz... Dinsizdi şeytandı kimilerine göre, ama yanan bir otelden de sağ çıkmayı becermişti. İlahi adalete sonsuz güven duyan, Tanrı'sını intikamcı, öldürücü ve katil hayal edenler eminim bu olay sonrası derin bir düş kırıklığına uğramıştır. Çünkü Aziz Nesin Madımak'tan sağ çıktı ve "eceliyle" öldü...

O düşüncelerini özgürce konuşan cesur bir insandı. Ölçmeden, tartmadan hesapsızca konuşurdu. Belki diğer cesurlar gibi o da ölebilirdi, onu da vurabilirler ya da yakabilirlerdi. Aziz Nesin eceliyle öldü. Ve iyi ki öyle oldu... Bugün herkes yananları yazacaktır. Yobazların yaktıklarını... Ben yobazların yakamadıkları bir dinsizi yazmayı tercih ettim. Sivas'ta yanan otuz beş canın acısı her zaman içimizde olacaktır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.