Musevi Türkler ve İsrail Yönetimi

Filistin'e giden yardım malzemesi yüklü gemilerin İsrail askerleri tarafından basılması ve Türk yurttaşlarının öldürülmesi sonrasında ortaya çıkan diplomatik kriz, hem Türkiye'de yaşayan Türkleri, hem de İsraillileri farklı yönde etkiledi. Tayyip Erdoğan'ın uyarılarına rağmen hem Türklerde hem de İsraillilerde yalnızca karşı tarafa olmak kaydıyla bir ırkçılık kampanyası başladı. İsrail'de Türk gazeteciler sözle taciz edildiler, hatta tartaklandılar. Türkiye'deki İsrailli turistler, otobüslerindeki İbranice yazıları sökerek havalimanlarına gidebildiler. Bir bisiklet yarışında İsrailli yarışçı tartaklanmak istendi. İsrail büyükelçisinin evi taşlandı. İnternet sitelerinde Hitler'in Yahudiler hakkında söylediği sözü, Yahudi fıkraları paylaşılmaya başlandı.

İçinizden şunu diyenler çıkabilir. Kendine Türkçüyüm diyen birisi bütün bunları eleştiriyorsa tutarlılığı yoktur. Suçu olmayan bir bisiklet yarışçısını ya da ülkeye gelmiş bir turisti linç etmeye çalışmak Türkçülük değildir. Fakat ülkenin içinde "Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır" diyebilme cesaretini gösterebilmiş biri varken Adolf Hitler'in ipine sarılmak da akıl karı değildir. Hatta gülünçtür. Düne kadar benim için "Kürtlere ayrımcılık yapıyorsun", "Ermenileri dışlıyorsun" diyenler, bugün en büyük Yahudi karşıtı ve vatansever oldular.

Aynı düşünceyi Arnavut'a, Ermeni'ye karşı savununca faşist ırkçı, Yahudi'ye ve Musevi'ye karşı savununca büyük vatansever ve İslam mücahidi oluyorsunuz. Dünyanın neresinde böyle bir mantık vardır? Yahudilik ve Musevilik aynı anlama geliyor gibi görünse de temelde birbirinden farklıdır. Çoğu kişi bu iki kavramı aynı anlamda kullanıyor. Yahudilik dini de içine almasına rağmen genel olarak bir ırk tanımıdır. Musevilik ise yalnızca bir dindir. Musevi olan birinin Yahudi kanından olması gerekmez. Ayrıca bir Yahudi, isterse başka bir dine inanabilir ya da tümüyle inançsızlığı seçebilir. Musevi olduğu halde Yahudi kanı taşımayan soydaşlarımız vardır. Tarihte Hazar Türkleri olarak geçen, bugün Karaylar adı altında Kırım'dan Beyaz Rusya'ya, ABD'den ülkemize kadar geniş bir coğrafi alana yayılmış, her ne kadar sayıları giderek azalsa da hem ulusal kimliklerini hem de dinlerini koruyabilmiş bir millet yaşamaktadır.

Şimdi büyük Musevi düşmanlarına şu soruyu sormak gerekir? Soyunuzdan olan ama dininizden olmayan bu adamları ne yapacaksınız. Onlara da mı lanet edeceksiniz? Yoksa bu büyük vatanseverliğin (!) sonucunda ortaya çıkan İsrail karşıtlığı, yalnızca İsrailliler Müslüman olmadığı için mi ortaya çıkıyor.

Bu mantıkla hükümeti ve askeri nedeniyle bütün Yahudilere nefret kusanların, PKK'lıların etnik kimlikleri nedeniyle Kürtlere de aynı muameleyi yapması gerekiyordu. Ama Gazze'den dönenler nedense PKK'lıların o meşhur el hareketini yapmayı seçtiler.

Evet, İsrail devlet yönetimini sevmiyorum ama Filistin'deki idareyi de sevmiyorum. Zamanında Güney Kıbrıslılarla yaptıkları görüşmeler ve verdikleri destekler ilk akla gelen sevmeme nedenimdir. Burada Filistin halkı ayrı hükümeti ayrı diyenler çıkacaktır. Onlara şunu sormak lazım... Siz aynı ayrımı İsrail halkı ve hükümeti diye yapıyor musunuz? Yapıyorsanız mesele yok. Ama yapmıyorsanız Çin'in Doğu Türkistan'a yaptığı zulüm nedeniyle tüm Çinlilere, Kuzey Irak'ta Türkmenlere güneydoğuda askerlerimize karşı uygulanan PKK terörü için de tüm Kürtlere aynı ayrımsızlığı uygulamanız gerekmiyor mu?


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.