Meğer Herkes Hitler Hayranıymış

Türk ulusunun bir kesiminde, aynı dine mensup olmanın da katkılarıyla Arap hayranlığı vardır. Arap devletlerinde aynı derecede karşılık bulamadığımız bu sevgi Filistin - İsrail mücadelesinde de Filistin'in yanında olmamızı sağlamıştır. İsrail'in, Filistin'de asker-sivil-kadın-çocuk ayrımı yapmadan önüne geleni öldürmesi, Filistin'e yardımların İsrail tarafından engellenmesi Filistin'in mazlum olarak görünmesini kolaylaştırmıştır.

Türk ulusu her zamanki yardımsever tavrıyla, bu mazlum-güçlü kavgasında mazlumun yanında durmuş ve manevi destek vermiştir. Bu manevi desteği, yardıma muhtaç hale gelmiş Filistin halkına daha da yardımcı olabilmek için maddiyata çevirmiştir. Toplanan yardımlar gemilere yüklenip, Gazze'ye doğru yol alınacağı belirtilmiştir. İsrail ilk uyarıyı gemiler Kıbrıs'tayken verdi. İnşaat malzemesi getirilmemesini ve yardımların İsrail hükümeti aracılığıyla iletilmesini istedi. Samimiyetsizliği ve sinsiliği herkesçe bilinen İsrail'in bu yardımları Filistin'e iletmeyeceğini herkes gibi yardımları toplayan dernek de biliyordu. Bilinen bir gerçek daha vardı. O da İsrail'in gemilere müdahalede bulunacağıydı. Fakat bu kadarını kimse tahmin edemiyordu. Gece yarısı bir liman yeri olan İskenderun'a yapılan terör saldırısı sabaha karşı olacakların adeta işaretiydi. İsrailli askerler, Filistinli sivillere yaptıklarını bu kez Türk sivillere uyguladı. Acımaksızın vurdukları soydaşlarımızdan henüz net bir haber alınamadı. Peki, gemide olmayanlar ne yaptı? Büyük kentlerde protesto gösterileri düzenlendi, yapılan gösteriler oldukça İslamcı dildeydi. Heykellere türban takıldı. Abdürrahim Dilipak nutuk attı vesaire...

Fakat işin daha ilginç bir boyutu vardı. Kendilerine sosyalist, demokrat, halkçı diyenler, Hitler'in sözü açıldığında "Bütün Yahudileri fırına atmış, soykırım yapmış" tümceleri kurup sığ bakışla bakanlar, bugün Hitler'in "Bir gün öldürmediğim her Yahudi için bana küfredeceksiniz" sözünü dillerinden düşürmedi. Düne kadar Kavgam'ı okuduğum, Hitler'e disiplini nedeniyle sempati duyduğum için beni faşist Nazi diye damgalayanlar, bugün Hitler'in malum sözünü söyleyerek ayranlarına şeker katmış olmuyor mu? Dün söylediklerini bugün yutmuş sayılmıyor mu?

Bir devlete düşman olmak için illa onunla bir harbe tutuşmamız ya da bir sorunumuz mu olması gerekmektedir. İsrail, kendi prensiplerine karşı gelen her devletin düşmanıdır. Bizim de düşmanımızdır. Bu, İsrail Devleti kuruldu kurulalı böyledir. "Biz Yahudilerle düşman değiliz. Çünkü onlarla hiç harbetmedik" diyen ile "Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır" diyen arasındaki farkı Tarih kitabı yeniden ortaya çıkarmıştır. "Yahudilerle düşman değiliz" diyenin gerekçesi artık çökmüştür. Henüz harp edilmemiş de olsa araya kan girmiştir. Bundan sonra da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, artık İsrail ile ortak tatbikatlar değil, belki de karşılıklı güç gösterileri yapacağımızı söylemek için kâhin olmaya gerek yoktur.

Not: Değişen gündem nedeniyle, eleştirilen şiirlerim hakkındaki yazım ertesi güne alınmıştır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.