Balmumu

Kurultay dönemi sonlandı. Gündem yavaş yavaş değişiyor. Kurultay heyecanının gölgesinde kalmış ve es geçilmiş bir olayı unutturmamak, bilmeyenlere de bildirmek amacıyla bu olayı değerlendirmek isterim.

Olay 19 Mayıs günü şarkıcı Seda Sayan'ın izlencesinde yaşanmış. Yaşanmış diyorum çünkü oturup her sabah malum izlenceye bakan biri değilim. Sonradan haberim oldu. Mesele şu; malum şarkıcının izlencesine konuk olarak Atatürk'ün balmumundan yapılmış bir benzerini oturtmuşlar. Normal bir konuk gibi oturan ve sabit bir yere bakan (zaten hareket etmesini bekleyemeyiz) heykel Müjdat Gezen'e aitmiş. Atatürkçü olduğunu iddia eden, Dersimiz Atatürk filminde ekrandan fırlayarak küçük çocuklara Atatürk dersi veren Müjdat Gezen, Atatürk'ü sabah izlencelerine konuk etmeyi de mi Atatürkçülükten saymaktadır?

Söz Dersimiz Atatürk'ten açılmışken, aradan uzun zaman geçtikten sonra şunu da söylemek gerekir. Tarihçi dede bey, küçük çocuklara Atatürk'ü anlatır. Anlatırken bir anda "Öyle değil mi Müjdat Gezen" gibilerinden konuşur ve ekranda Müjdat Gezen belirip bir şeyler anlatmağa başlar. Bu nasıl bir teknolojidir heyhat! Atatürkçülüğün küçük çocuklara öğretilmesi için yapılan seferberliğe bakar mısınız?

Mumya olayına dönmek gerekirse, Atatürkçü Müjdat Gezen'in yardımıyla konuk edilen Atatürk, hareketsizce otururken diğer konuklar meydana çıkar ve Gazi'nin sevdiği bir şarkı olan "Vardar Ovası"nı okumaya başlar. Gazi Paşa'nın bu şarkıyla hareketlenebileceğini düşünmüş olacaklar ki, şarkıyı büyük bir şevkle söylerler. Fakat Gazi Paşa hala hareketsiz durmaktadır. Daha sonra mumyadan ümidi kesmiş olacaklar ki başka meselelere değindiler. Müjdat Gezen'e, Atatürk mumyasını başka izlencelerde de görmek istediğimizi belirtmek istiyoruz. İzdivaç ya da Rüyanız Hayrolsun izlenceleri iyi reyting almaktadır.

Mumyayı alıp izlencelerde gezdiren düşünce çarpıktır. Hele hele dedikodu izlencesine oturtup Atatürk'ün şanlı hatırasını yücelttiğini sanmak daha büyük bir çarpıklıktır. Dogmacılığa Kemalizm'de yer yoktur. Heykel, büst, balmumu... Bunlar tabii ki olacaktır. Ama yerleri sabah izlenceleri değil, meydanlar ve müzelerdir. Atatürk'ün reyting malzemesi olarak kullanılması, bir balmumu yapıp kanal kanal gezdirilmesi Atatürk'ün aziz hatırasına karşı yapılmış büyük bir ayıptır. Bu olaya ancak herkesi Atatürkçü sanan, koluna Atatürk imzasını dövme olarak yaptırarak Atatürkçü olduğunu sanan boyalı, çarpık bacaklı, çarpık zihniyet alkış tutar.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.