Ahlak

İnsanın değeri, yaptıkları ile yükselir ya da düşer. Kişi eğer, öğrettiklerini uygulamakta yeteneksiz ya da istemli bir şekilde başarısızsa böbürlene böbürlene anlattıklarının zerre değeri yoktur.

Vatandaşlık dersi veren bir öğretmenin vergi kaçırmasını tahayyül edebilir misiniz? Ya da din eğitimi veren birinin Tanrı'ya inanmamasını... Mümkün değildir. Karşısındakine müspet tesir yapamaz. İlkokuldaki hayat bilgisi dersini veren öğretmenin sınıfta "sokağa tükürmeyiniz" dedikten sonra okul çıkışı kaldırıma okkalı bir tükürük fırlatması çocukta nasıl bir etki bırakır? Ya da ahlak ve namustan bahseden bir din öğretmeninin gayrimeşru ilişkilerinin olması? Şüphesiz tesiri olumsuzdur.

İnsan birilerine ahlak dersi verirken iyi düşünmeli... Başkalarının alenen yaptıklarını yanlış sayarken kendi gizlice yapıyorsa; asıl ahlaksız odur. Evdeşine ahlak dersi veren ve "Tanımadığın oğlan çocuklarıyla (!) görüşme... Zira onlar bizden değildir" diyerek toplumun özlü söz hanesine yeni bir ekleme yapabilenler eğer evdeşinden istediklerini kendi uygulamıyorsa asıl onlar bizden (!) olamazlar. Kendi eşini umursamazca kısıtlarken aynı inayeti kendisi yapmıyorsa ona ne denir? Şüphesiz o bir sahtekârdır ve karşısındakinin aleni yaptığını kendi gizliden gizliye yapıyordur.

Bu, yolsuzluk yapan siyasetçiye oy vermeye benzer. Her şey elindedir. İstersen oyunu ona vermezsin. Tabii yolsuzluk yaptığını bile bile yine de oy veren beyinsizlerden değilsek. Köşelerinde sporda centilmenlik dersi verirken elinde votka şişeleriyle hakeme küfredenleri baş tacı ettiğimiz gibi, hakkında yolsuzluk dosyaları olan onlarca kişiyi milletvekili, bakan hatta başbakan seçtiğimiz gibi... İçtimai hayatımızda da kişiliği karanlıkları baş tacı edip, içi temizleri alaşağı edenlerimiz mevcuttur.

On dört yaşındaki kız çocuğunu tacizden yargılanan, ya da fiili livatadan hakkında karar çıkmış ve suçlu görülmüş adam çıkıp televizyonlara hala "Dinimiz zinayı yasak etmiştir" diye fetva verebiliyorsa üstelik toplum da bunu sessizce dinleyebiliyorsa vah bizim halimize! Bunu dinleyen, sportmen diye votkayla maç izleyeni seçen, yolsuz kişileri başına getiren kişi elbette içtimai hayatında da aynı hataları ve başarısızlıkları gösterir.

İnsan birilerine ahlak dersi verirken iyi düşünmeli... Ya bir gün yasak diye anlattıklarımı kendim yaparsam ve biri bunu benim yüzüme vurursa diye... İyi düşünmeli...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tüm Yanlışlar Gibi Unutulacak Bir Dışa Vurum Yaşam 02.05.2021
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 11.03.2021
DOSTLUK... Yaşam 07.02.2021
Milli Yol Yaşam 02.02.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.