Kral Öldü! Yaşasın Yeni Kral

Kurultayın cumartesi ayağını bu cümleyle özetlenebilir.

CHP'de beklenen değişim bir devir teslim ile değil, skandalla gerçekleşti. Kaset olayını tezgâhlayanlar büyük olasılıkla CHP'nin başarısızlığını isteyen kimselerdi. Fakat bugünkü kongreyi ve yaşanan coşkuyu görünce yaptıkları planların suya düştüğünü anlamışlardır. Kılıçdaroğlu kurultaya gelene kadar, klasik bir kongre havasında ilerliyordu. Hatta bir ara bir yerlerden Deniz Baykal çıkacakmış gibi bir hisse kapıldım. Kurultaylarda klasik bir bayrak ve poster dizilimi vardır. Türk bayrağı, ilgili partinin bayrağı, Atatürk posteri, kurucu liderin posteri ve seçilecek kişinin posteri... CHP'de kurucu lider Atatürk olduğuna göre şahıs posterlerinin biri eksiliyor. Seçilecek genel başkan Deniz Baykal değildi. Ama posteri oradaydı. Şüphesiz, önceden hazırlanmış ve yaşanan süreç sonrasında değiştirilmemişti. Bu yüzden poster kimilerine fazlasıyla hüzünlü geldi.

Deniz Baykal'ın posterini görünce nedense aklıma Tuğrul Türkeş geldi. Baba Türkeş'in ölümünden sonra yapılan kongrede de onun posterinin asılı olduğunu hatırlıyorum. Seçilemeyince poster pek bir hüzünlü hale gelmişti. Kurultayı başkan olarak salonda izleyecekken evinde çay içerek izleyen Deniz Baykal, ne olursa olsun kurultayın en hüzünlü ismidir. Kurultay bittikten sonra Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi onun CHP'lilerin gönlündeki tahtını sağlamlaştıracaktır. İzdihamın içinde neredeyse ezilecek olan Kılıçdaroğlu, kürsüde konuşmaya başlamadan önce kendisine uzatılan hiçbir mikrofonu geri çevirmedi. Adeta ön konuşmasını televizyonlara yapmış oldu. Neden boyunbağı takmadığı sorularına halktan biri olduğunu göstermek için takmadığı şeklinde bir yanıt sundu. Mesele boyunbağı takmakla ne yazık ki bitmiyor. Kılıçdaroğlu halkçı bir isim ama verdiği yanıt pek doğru değildi.

Doğru olsaydı şortla teftiş yapan, arabada eşiyle Tatlıses dinleyen Turgut Özal'ın en büyük halkçı olması lazımdı. Bir başka yerde de, sorulan soru neydi hatırlamıyorum ama Azerbaycan'a Karabağ sorununda destek vereceğini açıkladı. Bu açıklamasıyla da Türkçülerin gönlünü okşamış oldu. Türkçülük demişken, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tuncelili olması münasebetiyle etnik kökenini yadırgayan ve CHP'nin başına geçmesini eleştiren kimi Türkçülerin olduğunu biliyorum.

 Bu meseleye Nihal Atsız'ın Yıldırım Beyazıd ve Mehmet Akif'e bakış açısıyla bakılabilir. Atsız bir makalesinde şöyle der: "En büyük Türklerden birisi olan Yıldırım Beyazıd'ın anası Türk değildir. Hangi Türkçü onu Türklük kadrosundan çıkarmıştır veya çıkarabilir? İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif'in babası Arnavut, ülküsü de Türkçülüğe aykırı olan ümmetçilik olduğu halde hangi Türkçü Mehmet Akif için Türk değildir demiştir? Mesele Yıldırım Beyazıd veya Mehmet Akif kadar Türk olabilmektir." Etnik köken tartışmasına böyle nokta koyduktan sonra kurultaya geri dönebiliriz. Kılıçdaroğlu konuşmasında ekonomiye ağırlık verdi. Kürt ve türban meseleleri hakkında fazla yorum yapmadı. Ağırlığı işsizliğe ve Recep Bey'e verdi. Sesi eski konuşmalarından daha gür çıkıyordu. Çünkü artık Grup Başkanvekili değildi, Genel Başkan oluyordu. Yılmaz Ateş ve Savcı Sayan başladıkları yoldan geri dönmediler. Baykal'ın yanında durmaya devam ettiler. Mustafa Özyürek ve Cevdet Selvi gibi isimler ise Kılıçdaroğlu'nun tarafına geçmişti. Kılıçdaroğlu'nun konuşması bittiğinde artık daha keskin, daha popülist, daha halkçı ve daha sosyal demokrat bir CHP göreceğimize olan inancım kuvvetlendi. Salondaki kalabalıkta da aynı inanç yükselmiş olacak ki büyük bir alkış koptu.

Ağlayanları da gördüm... Kimileri istemese de artık CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Etnik kökenini yargılamak yerine pazar günü ekibini oluşturduktan sonra yaptıkları ve yapmadıklarıyla yargılanması daha doğru olacaktır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.