Baykal'a Rağmen

Kemal Kılıçdaroğlu, dün CHP Genel Başkan adayı olduğunu açıkladı.

Makalenin ilk bölümünde 11.03 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu için yaptığım yorumları paylaşayım. "Kılıçdaroğlu, artık gözü yüksekte olmayan birisi değil... İkinci Ecevit olmaya oynuyor. "Halkçı Kılıçdaroğlu" imajı çoktan halkın yüreğine işledi. Ve İnönü'yü deviren Ecevit gibi, elini öpe öpe genel başkanlığa koşuyor. Belki de sempatizanlarının dediği gibi başbakanlığa... İlerisini zaman gösterecek."

İlerisini zaman gösterdi ve 17.05 tarihinde Kılıçdaroğlu aday oldu. Üstelik Deniz Baykal'dan resmi icazet almadan... Bu konuda yanıldığımı söyleyebilirim. Baykal istifa ettiğinde "Aday adayı kişi ne desin? "Adayım" diyemez. Çünkü CHP'nin başına gelecek kişi, Deniz Baykal'ın belirleyeceği birisi olacaktır" demiştim.

Kılıçdaroğlu, Baykal'a rağmen aday oldu ve partide kısmi bütünlüğü sağladı. Kısmi diyorum çünkü Kılıçdaroğlu'nun adaylığına muhalif isimler de mevcuttur. Her ne kadar Önder Sav, Kemal Anadol, Hakkı Süha Okay gibi isimler açık destek verse de, nabza göre şerbet sunmayı bekleyen kişiler de var. Bunlar, Baykal'dan gelecek bir sözü bekliyorlar. O söz gelene kadar da Kılıçdaroğlu'na destek veriyorlar. Mustafa Özyürek, Cevdet Selvi gibi isimler bugün karşı gibi görünüyorlar ama Kılıçdaroğlu'nun olası liderliğinde hemen destek moduna geçecektir.

Bir de Kılıçdaroğlu'na tümüyle karşı isimler var. Yılmaz Ateş, Savcı Sayan ve Onur Öymen'i bu kategoriye sokabiliriz. Burada Onur Öymen'e bir parantez açmak gerekir. Onur Öymen'le Kılıçdaroğlu'nu ayıran en önemli olay şüphesiz Dersim olayları hakkındaki zıtlaşma ve Kılıçdaroğlu'nun "Gereğini yapmalıdır" açıklamasıdır. Deniz Baykal'ın da bütün bu yaşananlara rağmen hala basına konuşmaması da çıkarılan "şeytani plan", "sırtımızdan hançerlendik" sözlerini meşru kılmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini duymadık. Duymadığımıza göre bu meseleye olumsuz baktığını gösteriyor. Uzun süre Deniz Baykal'ın karar vermesi beklendi. "Geri dönecekse, döneceğini açıklasın dönmeyecekse de bunu belirtsin" dendi. Baykal hiçbirini yapmadı ve artık bir şey yapmasının zamanı çoktan geçti. Belki ömür boyu ağrılığı olacağı partisindeki imajını suskunluğu ile kaybediyor. Fakat tüm bu yaşananlara, tüm bu "Baykal, Kılıçdaroğlu'na karşı" görüşlerine rağmen, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı adayı olarak karşımıza çıkacağını şahsi fikrim olarak söyleyebilirim.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Atsız Bey'in İlk Eşi Mehpare Hanım Kimdir? Tarih 23.04.2014
Otorite Politika 09.02.2014
Atsız'ın 9 Mayıs Savunmasının Haklılığı Tarih 12.01.2014
Atsız'ın Basılmamış Eserleri Hakkında Tarih 11.12.2013
Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri Tarih 16.09.2012
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.