“SİYASİ/SOSYAL İSLAM DEMOKRATLARI” !

“SİYASİ/SOSYAL İSLAM DEMOKRATLARI” !

CHP Cemaatleşirken,  DSP’nin AKP’leşmesi aslında; Siyasi İslam ve Batıcı demokratik sosyalisazyon kardeşliği birlikteliği  projesi ve proje particiliğidir. Perinçek’in bahsettiği  “İSLAMİ KEMALİZM”  de aynı dış merkezli bir yapının uyduruk sözde proje kuramlarıdır. Her üç söyleminde, Kemalizm ideolojisi ve içeriği ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur.

“CHP, demokrat solunda solunda marjinal bir partidir söylemi”  CHP’nin Sosyalist bir parti olduğu gibi yanlış bir anlamına gelebileceği gibi iddia sahibinin tam anlamıyla bir solcu olmadığının yani sosyal demokrat yâda sosyal demokrasinin Amerikan tüp bebek projesi olan Demokrat sosyal (sol) olduğunun itirafıdır.

Alevi Anadolu solundan sosyal demokrat Avrupai bir CHP’yi kurgulayanlar ile Anadolu Sünniliğinden Amerikanvari  “Demokratik sol”  kuramını sözde icat edenler partilerini eklektik ve eksik bir anlayışla örgütlemişlerdir.

CHP, DSP ve VATAN Partisinin tüzüklerinde “Kemalist ideoloji” ibareleri yoktur.

CHP Tüzüğünde partinin sosyal demokrat bir parti olduğu yazıyor.

DSP’nin programında ise; hem sosyal demokrat hem demokratik sol olduğuna dair bir aşure paragraf yer alıyor.

Vatan partisi programı ise tam bir Çin aşuresi gibi. Programında “sosyal demokrasi” ibaresini geçirmese bile  Çin sosyal demokrasisine bir güzelleme var.

Her üç partinin ana şemasında Atatürkçülük ve ilkeler kısmı ise eklektik olarak ve lütfen yer almış.

Şimdi soru şu :

Evrensel ve milli bir ideoloji kategorisinde rüştünü ispatlamamış Türkiye toplumunun sosyolojik tarihi içinden damıtılarak çıkmamış, yukarıda sayılan uluslararası üç adet gayri Milli orijinli söylemin bizatihi kendilerinin Milli olması Millileştirilmesi ve Millet ile uyumlaştırılması mümkün müdür?

Mümkün değilse bu sözde ithal beynelmilel akımların, Milli bir ideoloji olan Kemalizm ile yanlarına virgül konarak bütünleştirilmesi ne kadar samimidir ne kadar gerçekçidir?

Yâda bizdeki Siyasi İslam demokratlarının üst aklı;  Haçlı Hıristiyan demokratları mıdır? Diye bir soru geliyor insanın aklına…!

Nerede Cumhuriyetçi Kemalistler?

Tahir Çalgüner


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR Politika 02.09.2020
MÜLKİYE CUNTASI ! Politika 31.08.2020
"Güçlendirilmiş Cumhuriyetçi Birlik İttifakı " Politika 23.08.2020
CHP POLİT BÜROSUNDA YAŞANAN ÜST AKLIN “ VEKÂLET SAVAŞLARI ” Politika 05.08.2020
MUHARREM İNCE "FİDYE SİYASETİ" Mİ YAPIYOR ? ! Politika 03.08.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yok Edilme Planı Politika 26.09.2020
Siyaset ve Güvensizlik Oyunu Politika 24.09.2020
Bölünmüş Çember Politika 16.09.2020
En Önemli En Sinsi Senaryo Politika 14.09.2020
12 Eylül ve Dahası Politika 12.09.2020