DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR

DSP, ECEVİT’İ AŞMALIDIR

 

Meselenin özüne tanımlamalardan girersek;

Avrupa Sosyal demokrasi; “Sosyalist Enternasyonal” adı altında faaliyet gösteren bir sosyal demokrat siyasi partiler birliğidir.

“Amerikan Solu” ya da “Amerikan sosyal demokrasi”;  Amerika çıkışlı bir  “demokratik sol” hareketdir.

Bu iki merkeze şimdilere birde İngiltere hamiliğinde “Çin sosyal demokrasisi” eklenecek gibi duruyor.

Atatürk’ün ölümünden hemen sonra İsmet İnönü Amerikan merkezli bir siyaset anlayışını benimsemiştir. Ortanın solu kavramı ve sonrasında ise “sosyal demokrasi” kavramları,  Ülkemiz gerçekleri ile temellenmemiş özgün olmayan ideolojik yapay yönelimler olarak milletimizin beğenisine sunulmuştur.

198O Askeri darbesinden sonra kurdurulan SHP,  Avrupa merkezli bir sosyal demokrat anlayışla kurgulandı. Ecevit sonrasında bu sosyal demokrat merkezi red ederek “Amerikan sosyal demokrasisi” merkezine dahil oldu. “Demokratik sol”  olarak tariflenen bu dil oyunu aslında “Amerikan sosyal demokrasisinin tam da adıdır.Birbirlerinden de farkı yoktur.

Öncelikle Wilson prensiplerine dayalı ve özünde ulus devleti içselleştirmeyen etnik ve mezhepci bu totolojik sapkın önermelerin; Millileştirilmesi ve Kemalizm ideolojisi ile Bütüncüleştirilmesinin/uyumlaştırılmasının yapılmasının işin özü itibariyle imkansız olduğu bilinmelidir.

Yani Kemalizm ya da Atatürkçülük diye bir ideoloji vardır. Bu ideoloji yukarıda sayılan üç tip sosyal demokrasi düşünce merkezi ekolü ile eşleşemez.

Türkiye soluna ve Atatürkçülerine ezberletilen  “şimdi siz bundan sonra sosyal demokratsınız”  söyleminin geçerli bir söylem olmadığı artık ortaya çıkmıştır. “Sosyaldemokrasi” ne Sol ideolojidir Nede Kemalizmdir. (nokta)

Son siyasi gelişmeler ışığında,  Amerikan merkezinin tekrardan (terk ettikleri yuvaya)  vekâlet siyasetçileri yolu ile DSP’ye tekrar döneceklerinin sinyali veriliyor. “Sarı” particilik ve “Gül” dönemi açılmak isteniyor. Partinin üstünde

Kara bulutlar dolaşıyor…

Demokratik Sol Parti bu bağlamda;

 

DSP Örgütlerinin ve Genel başkanın tek yumruk halinde bu dış merkezli mandacı siyaset merkezine karşı sonuna kadar direnmeleri gereklidir.

DSP programından geçmiş dönemde yadigâr kalan ve içinde “sosyal demokrasi” geçen tüm paragraflar çıkarılmalı bunun yerine ideolojik bir seçme olarak tam bağımsızlık ve Atatürk ilkelerine bağlılık vurgulanmalıdır.

Böylelikle,  CHP yöneticilerinin ideolojisinden de farkını tam ortaya koymanın derin huzuru içinde topluma bir milli alternatif bir liman olarak, partiyi tüm gerçek Atatürkçü/Kemalist ideolojili vatandaşlarımızın üyeliğine açmalı ve Milli ve Millet merkezli ideolojisini tüm Dünyaya haykırmalıdır.

Yani DSP, bugün itibariyle ECEVİT’ i aşmak durumundadır.

 

Tahir ÇALGÜNER

 

 

 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yok Edilme Planı Politika 26.09.2020
Siyaset ve Güvensizlik Oyunu Politika 24.09.2020
Bölünmüş Çember Politika 16.09.2020
En Önemli En Sinsi Senaryo Politika 14.09.2020
12 Eylül ve Dahası Politika 12.09.2020