İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''..

*İnsan sevdiği kişiyle evlendiğinde hayatta olan boşluğu doldurur, eksikliği giderir ve yarım bir can olmaktan kurtulur.. 

*Diğer yanı insanın sevdiği kişi oluyormuş meğer. Yalnızlığa ilaç olan bu bağ, bir canın diğer bir cana ihtiyaç olduğuna güzel bir şekilde hatırlatır.. 

Allahu Teala buyuruyor ki:

"Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır."  (Rum Sûresi 21.Ayet) 

*Bir eşin bulunması ve onunla birlikte yaşanması ne kadar önem taşıdığını bir bilse insanoğlu yanlızlık bir zindan olduğunu o zaman daha iyi anlar.. 

*İnsanın eşi olması lazım. Çünkü yorucu ve üzgün günlerde teselli eder, kalbe huzur verir ve ruha gida olur..

*Eşler birbirini sevip hep destek çıkarsalar ilişkileri kopmayan ve kör düğüm olan bir ipe benzer. Güçlü bir ilişki sağlam bir ilişki demektir.. 

Bir Hadis-i Şerif’de buyrulur ki:

''Allah bir evin rızkının bereketini karı koca muhabbeti arasına gizlemiştir. "

*Eşler birbirlerine neşe ve huzur kaynağıdır. Seven sevdiğini her zaman arar, her zaman özler. Bu noktada samimi ve gerçek bir sevgi yatar.. 

*Eşler arasında her daim sevgi olursa birbirlerine hep sadık olurlar ve bağlı kalırlar. Bu bağlılık ilişkilerini ayakta tutar ve ufak tefek şeyler yüzünden yere yığılmaz.. 

*Eşler birbirlerine bir ayna misalidir. Güzel birşey gördüklerinde hoşnut olur, çirkin birşey gördüklerinde mahzun olurlar.. 

"Erkek hanımına, hanımı da beyine sevgiyle baktıklarında Cenabı Hak'da onlara rahmet nazarıyla bakar. Şayet erkek hanımının ellerini ellerine alırsa her ikisinin günahları parmaklarının arasından dökülür. '' ( Ravi: Ebu Said 
(r. a.) - Camiü's Sağır) 

*Eşler birbirlerine karşı iyi olmaya çalıştıklarında bir yolda beraber severek ve hiç usanmadan, yorulmadan yürürler. Karşılarına bir zorluk çıksa aralarında o sevgi sayesinde onu ortadan kaldırmaya başarırlar.. 

*İnsanın eşidir, derdini dinleyen, derdine çare bulmaya çalışan ve her daim arkasında duran. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise sevgiden bahsetmemek gerekir.. 

*İnsan hulusi bir kalple sevdiğine karşı mükemmel bir eş olmaya çalıştığında ve bunun için gayret sarfettiğinde o zaman o eş cana CAN, çok sevilen bir CANAN, gönülde taht kuran bir SULTAN'dır..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ayasofya Felsefe 28.07.2020
Bizleri cehenneme atma.. Şiir 05.06.2020
Anlatacaklarım var.. Yaşam 29.04.2020
Gönülden dökülen Beyitler.. Şiir 07.01.2020
Razı olmaz.. Şiir 22.04.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
CORONA VE ZENGİNLİK Felsefe 29.09.2020
KIZ ÇOCUĞU HER ÜLKEDE YETİŞMEZ SAVIM Felsefe 26.09.2020
EVLİLİK YAŞI SAVIM Felsefe 25.09.2020
EKMEK VE MANKAFALIK SAVIM Felsefe 24.09.2020
CORONA VE DEMOKRASİ Felsefe 23.09.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.