Gittikçe İlkelleşen Erkek

Anadolu'nun ilk ve en uzun süre tapınılan baş tanrısı bir kadın tanrı yani tanrıça idi. Kubaba yahut Kibele olarak bilinen tanrıça bolluk ve bereket, üreme tanrıçası idi. Artemis ve Afrodit başta olmak üzere tanrıçalar birçok şehrimizde tanrılardan daha çok saygı görür, daha fazla inanana sahip olurlardı! 

 

Anadolu'nun en önemli uygarlıklarından biri olan Hititler, kraliçelerine 'Tavananna' yani 'KraliçeAnne' diyerek anneliğin önemini vurgulamayı uygun görmüşlerdi! Eğer kral yoksa kraliçenin mühür hakkı vardı.

 

Anadolu'nun batısında, Ege'de yaşayan halklardan Likyalılar'ın soyadlarını anneden aldıkları söylenegelmiştir. Anaerkil bir uygarlıktı.

 

Arap kültürü ile içli dışlı olana kadar biz Türklerde de kadının yeri ve önemi büyüktü! Kadının sözüne değer verilirdi. Hatta kadının yönettiği ya da yönetime doğrudan katıldığı beyliklerimiz, devletlerimiz fazlacaydı! 

 

Kadın tek tanrılı dinlerde önem kaybetmeye başladı malesef ama yine bile, "Cennet anaların ayakları altındadır!" gibi deyimler ile kadının önemi vurgulandı!

 

Köklü tarihi ve kültürü ile Anadolu uygarlıkları arasında örnek alacağımız onca uygarlık varken, gittik kadına bakış açısı baz alındığında örnek almamamız gereken Roma ve Arap kültürünü aldık malesef. Roma'dan kurtardık paçayı gerçi ama din adı altında Arap kültürünü benimsemekten kurtulamadık.

 

Sonuç olarak binlerce senelik kültürel birikimden, yükselmesi gereken insanlık seviyesinden olabildiğince uzaklaştık ve taş devri insanından daha kültürsüz, daha acımasız, daha kaba bir hal aldık erkekler olarak. Tarih bunca imkana, bunca gelişmişliğe rağmen karakter, kültür ve saygı kaybını bu kadar fazlaca yaşayan dönemimizi yüz karası olarak kaydedecektir! Birçok açıdan olduğu gibi kadına şiddeti engelleme açısından da sınıfta kalan biz uygar insanlara ise tarihin en derin, en pis çöplüğü yakışacaktır hiç kuşkusuz! 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bizim Hata Payımız Yok Mu? Sosyal 23.08.2020
Geleceğimizi Yok Ediyoruz! Sosyal 24.07.2020
Ayasofya Neden Cami Yapıldı? Sosyal 11.07.2020
Nefes Almak İstiyoruz Sosyal 02.07.2020
Ayasofya Sorunu Sosyal 15.06.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsan ve Toplum Sosyal 19.09.2020
Sürü Toplumlar -3 Sosyal 13.09.2020
Yandaşlık Sosyal 11.09.2020
Sürü Toplumlar -2 Sosyal 09.09.2020
Sürü Toplumlar -1 Sosyal 04.09.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.