Ayasofya Neden Cami Yapıldı?

Bugün Ayasofya'nın önüne gittim ve oturdum. Bağdaş kurmuş, Ayasofya'yı izliyordum. Sesimi sessizce duyurmak istedim. Etrafımdakilerin doğru düzgün dikkatini bile çekmemiştim. Çünkü ne bir slogan attım ne de bir aşırılık yaptım. Ama Ayasofya'nın camiye çevrilmesini kutlayanlar ara ara sloganlar atıyordu. Fotoğraflar çekiliyor, sosyal medya üzerinden nazire yapılıyordu. Hemen meydanın ortasında oturduğum için birbirleri ile konuşmalarını duyabiliyordum. Lakin slogan atanları değil de beni provakatör olarak değerlendirdiler ve gözaltına aldılar. Sessiz sedasız, yasal hakkımı kullanmama bile izin verilmedi. Gözaltına alınırken etraftaki aydın! insanlar da alkış kıyamet ve Allah'u Ekber nidaları ile destek verdiler. Büyük çoğunluğu neden gözaltına alındığımı bile bilmiyordu ama hemen diğerlerine katıldılar. Yakınımda, İstanbul dışından geldiği belli olan bir aile vardı. Kadın eşine, "İyi ki geldik. Çok güzelmiş Ayasofya." dedi. Hayatında bir kere bile ziyaret etmediği ve tarihi, sanatsal, ekonomik, siyasi öneminden zerre haberi olmadığı bir müzenin cami olmasını canı gönülden savunuyor, kutluyordu.

 

Ayasofya çok önemli bir mabed. 916 sene kilise, 481 sene cami olarak kalmış ve 1934 yılında, Atatürk'ün isteği ve desteğiyle müzeye çevrilmiştir. Yapıldığı dönemde ve sonraki 983 sene boyunca dünyanın en büyük mabedi ünvanını elinde bulundurdu. Tarihi ve sanatsal açıdan önemli olduğu kadar, bugün ülkemiz ekonomisi ve dış siyaseti açısından da çok önemli. Türkiye'nin en çok turist çeken müzesi. Milyonlarca insan (doğrudan ve dolaylı olarak) buradan ekmek yiyor. Ayasofya'nın ülkemize döviz girmesine de katkısı büyük. Tek başına Ayasofya, bir yabancı turistin Türkiye'ye gelmesi için önemli bir etken. Belirttiğimiz gibi, siyasi etkisi de bulunuyor. Bu alınan karardan sonra dünya müslümanlarına ve mabedlerine ön yargı artacak, istenmeyen eylemlere bile neden olacaktır. Umarız olmaz fakat bunu hep birlikte göreceğiz. 

Zaten bir bölümünde namaz kılınıyor, minarelerinden beş vakit ezan oynuyor ve atanmış bir imamı bulunuyorken, 'kılıç hakkı' diye yaygara yapanlar daha ne istedi de bu duruma geldik? Bu soruya cevap ancak siyasi çıkar olabilir. Siyasal dincilerin bu konuyu devamlı gündemde tutmasının nedeni elbette günü gelince kullanmak adınaydı. Yani, Ayasofya'nın cami yapılması tamamen siyasi bir karardır. Yazıma başlarken anlattığım olay ise, iktidarın gözünde halkın ne kadar değersiz olduğunu kanıtlayan bir olaydır. 

 

Bizlerin de tartışma kültürünü oturtacağımız, birbirimize saygımızın artacağı ve mantık-bilim çerçevesinden uzaklaşmayacağımız günlere ulaşmamız dileğiyle. Unutmayalım! Türkiye halkı olarak biz, diğer dünya vatandaşlarından az değerli değiliz. 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bizim Hata Payımız Yok Mu? Sosyal 23.08.2020
Geleceğimizi Yok Ediyoruz! Sosyal 24.07.2020
Gittikçe İlkelleşen Erkek Sosyal 21.07.2020
Nefes Almak İstiyoruz Sosyal 02.07.2020
Ayasofya Sorunu Sosyal 15.06.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teknik Düşünceler 28- Soğuğa Sürgün Sosyal 19.01.2021
Medeniyet Sosyal 22.12.2020
Yalan Haber Çetesi -2 Sosyal 20.12.2020
Yalan Haber Çetesi Sosyal 18.12.2020
Toplumsal Bozulma -2 Sosyal 17.10.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.