CORONA VE ZENGİNLİK

Zenginlerden duyulan şu söz iyi bilinir: 'Çalış, senin de olsun.'.

Oysa zengin olmak için ilk gerekli şey cehalet, bencillik, sorumsuzluk ve yozluktur.

Örnek ki amaçı(amacı) insanlığa hizmet olan bir bilimcinin ya da alimin, alimenin zenginlik umurunda olmaz; bu nedenle ki Mose(Musa) de, Jesus(İsa) da, Muhammed de zengin olmak, şirket kurmak, köşedönmek(köşe dönmek) için çalışmadılar; öyle ki dini inançların Öteki dünya'larında bile siyaset de yoktur, özel sektör de, zengin de, yoksul da. Demek ki çağımızda dini inançlılar dini inançlarından oldukça farklı ve zıt yöne gitmekteler.

Şirket kurmak ya da işyeri açmak adı altında da özelleştirme adı altında da vatanın, milletin, kamunun malı, mülkü, serveti, kaynakları, madenleri, olanakları, hakları 'şirket' adı altında bir kurnazlık, bencillik, sorumsuzluk, yozluk, dine aykırılık, felsefeye aykırılık, bilime aykırılık, insanlığa aykırılıkça sahiplenilmekte. Bunu kim yapıyor; siyaset yapıyor çünkü siyaset izin vermese bunlar olmaz. Yani çok ilginç birşey; Öteki dünya'ya inanan, din iman taslayan siyasetçilerin ve kapitalistlerin bu dünyayı elegeçirmek(ele geçirmek), sahiplenmek için didinmeleri; anlamıyorlar ki ilahları yalnızca ibadet değil, bu dünya ekonomisinin, ülke ekonomilerinin de devletçi, kamucu, toplumcu olmasını istiyorlar tıpkı Öteki dünya'daki gibi.

'Çalış, senin de olur'un, 'Çalıştık, öyle zengin olduk'un masal olduğunu daha önce bir öyküm ile internette yayınlamıştım.

'Çalış, senin de olur'un masal olduğunu bu kez corona salgını ortayaçıkardı(ortaya çıkardı). Corona salgını nedeni ile özel sektör ekonomisi durdu, iflaslar başladı, zenginlerin zenginlikleri yok olmaya başladı. Neden? Çünkü corona salgını nedeni ile hem işçileri sömüremediler hem de toplumlarının, insanlarının, halklarının, milletlerinin gereksinimlerini yani hayatta kalmak zorunluluklarını yani yaşam(hayat) haklarını.

'Çalıştık da zengin olduk, çalış senin de olur' diyenlere sözüm hep şu: 'Öyle ise işyerilerinizi alın, kuş uçmayan, kervan geçmeyen bir çöle götürün ya da Güney kutubu'na ya da aya ya da Mars'a; orada istediğiniz kadar tek başınıza çalışın, bakalım zengin olabilecek misiniz?'.

Açık ki zengini zengin yapan şey gerçekte kendisi değil; vatanını ve milletini sömürmesi yani ahlaka, insanlığa, vicdana aykırı kazanç sağlaması.

Haydi, devlet herşeyi devletleştirsin ya da kargocular dahil herkesin sokağa çıkması yasaklansın, zengin olun görelimbakalım(görelim bakalım).

Açık ki zenginlik ancak adaletsizlik ya da mantıksızlık varsa olur yani başkalarının insanlıklarını çalmadan olmaz; bu nedenle ki Öteki dünya denilen yerde zengin de yok, kapitalist de yok, işyeri de yok, siyasetçi de yok, özel sektör de yok. 


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 22.6.20/19.06

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BERKAY ŞAHİN VE YOZ SANATÇI CEHALETİ VE BARBARLIĞI Felsefe 02.03.2021
TDK YANILIYOR: BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL BAŞ ÖRTÜSÜ SAVIM Felsefe 01.03.2021
PROVOKASYON SANATI Felsefe 28.02.2021
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020
İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''.. Felsefe 31.07.2020
Ayasofya Felsefe 28.07.2020