Ayasofya Sorunu

Ülke gündemi uzun süredir Ayasofya ile çalkalanıyor. Tarihçiler, gazeteciler, siyasetçiler kendi bakış açıları ile Ayasofya neden cami olsun ya da olmasın konusunu açıklamaya çalışıyorlar. İşi dine döken mi dersiniz, tarihi kanunlara (Kılıç Hakkı) aktaran mı yoksa gününüz siyasetine alet eden mi, ne ararsanız var maşallah! Halbuki asıl soruyu kimse cevaplamıyor. Ayasofya'nın müze olarak kalması ya da kalmaması bizi hangi açıdan etkiliyor?

Bugün Ayasofya müzesi, yıllık ortalama 2,5-3 milyon ziyaretçi çekiyor. Milyonlarca insan (turizm ve yan sektörleri çalışanları ile aileleri), Ayasofya sayesinde ekmek yiyor. Kuru bir din çığırtkanlığı ile, modası geçmiş hukuk kuralları (Kılıç Hakkı) adına ya da siyasi çıkar elde etmek uğruna bu insanların ekmeğini hiçe saymak nedendir? Bir turist rehberi olarak, Süleymaniye ve Sultanahmet camileri gibi hem cami hem müze olarak kullanılan önemli mimari yapılarımızın gezilmesi sırasında yaşadığımız zorlukları bizler ilk elden tecrübe ediyoruz. Doğrudan cami olarak yapılmış ve hal-i hazırda cami olarak kullanılan yapılara, kullanım şekli doğrultusunda ses çıkardığımız yok elbet. Fakat Ayasofya'nın ve benzeri yapıların farklı bir tarihi ve önemi var. 900 seneden fazla  kilise, 400 seneden fazla cami olarak kullanılmış bir yapı. Bugün gördüğümüz Ayasofya aynı zamanda yapıldığı dönemin en büyük dini yapısı ve en önemli mimari örneklerinden birisi. Bu nedenle müze olarak kullanılması gayet doğal ve mantıklı. Cuma ve bayram namazları dışında doldurduğumuz neredeyse bir tane cami yokken, Ayasofya cami olsun ısrarı nedendir? Osmanlıca bilip arşiv, anı okuyunca söylediğinizi mantıklı kılacak bir durum değil bu. Bu yapıyı hem gerektiği gibi koruyup, hem ziyarete açıp hem de para kazanıyorsak bugün, müze olarak kalması çok daha mantıklı değil mi? Dünya Kültür Mirası olması, dinler ve dolayısıyla devletler arası iletişimi etkilemesi gibi diğer önemli konular da cabası.

Artık Ayasofya'nın ne siyasete, ne dine ne de kişisel çıkarlara alet olmasını istemiyoruz. Önemli bir kültür mirası ve yukarıda  bahsettiğimiz gibi turizm ile yan sektörleri için önemli bir gelir kaynağı olarak düşünülmesi şüphesiz ki en mantıklı seçenek. Müze olarak kullanıldığında her kesimden ziyaretçi girebildiği, gezebildiği ve kimse bir başkasına göre ayrıcalıklı konum elde etmediği için sorun kendiliğinden kalkmış oluyor. Bu sorunu, ne siyasetçilerin ne de kişisel isteklerine uydurmak isteyen diğer bireylerin kafasına uyarak ısıtıp ısıtıp ortaya atmanın mantığı yok. Sorulacak ve görüş alınacak birileri varsa, buradan ekmek kazanan insanlar ve dini-siyasi dinamiği dengelemek adına girişimlerde bulunma sorumluluğu olan kişilerdir. (Mantıklı ve gerekli sebepler öne sürmek şartı ile.) 

Birgün, yapılacak değerlendirme ve tartışmaların halkın çıkarları ve ülkenin iç dinamiği baz alınarak yapılacağı günlere ulaşacağız elbet. Umarım bu gün çabuk gelir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bizim Hata Payımız Yok Mu? Sosyal 23.08.2020
Geleceğimizi Yok Ediyoruz! Sosyal 24.07.2020
Gittikçe İlkelleşen Erkek Sosyal 21.07.2020
Ayasofya Neden Cami Yapıldı? Sosyal 11.07.2020
Nefes Almak İstiyoruz Sosyal 02.07.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsan ve Toplum Sosyal 19.09.2020
Sürü Toplumlar -3 Sosyal 13.09.2020
Yandaşlık Sosyal 11.09.2020
Sürü Toplumlar -2 Sosyal 09.09.2020
Sürü Toplumlar -1 Sosyal 04.09.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.