AJDA PEKKAN VE ERGÜR MOBİLYA REKLAMI

Şirketlerde ve tanıtımcılarda(reklamcılarda) büyük bir yozluk var: Bul bir ünlüyü, tanıtımını yaptır.

Bu durum açık ki işin kolayına kaçmaktır çünkü bu durumda, satan şey ürün değil, o ünlü olur. Açık ki bu durum kurnazlık ya da beyinyıkama(beyin yıkama) ya da algı operasyonu denilen şey gibidir yani topluma değer vermemektir; ünlüye, ve ürüne yani paraya değer vermektir.

Ergür mobilya'nın Tv tanıtımında(reklamında) Ajda Pekkan isimli yoz sözde sanatçı ve yoz sözde ünlü kullanılmış.

Ajda Pekkan kim? Tanımam ancak 'Yakar geçerim' adlı sözde müziği söylediğinden bilimsel açıdan durumunu anlayabiliyorum. 'Yakar geçerim' de şöyle diyor Ajda Pekkan: ''Sevene zulmedeni ezer geçerim, sevene zulmedeni yakar geçerim'. Üstelik de radyoda her gün, sürekli çalıyor bu sözler.

'Ezmek' ve 'yakmak' ne insana da, sanata da yakışmaz, hele ki sanatçıya asla yakışmaz.

Bu sözleri kendini tanıtmak, kendini onurlandırmak, kendini övmek için kullanmış olan Ergür mobilya bana bedava mobilya verse almam, çünkü bu sözlerle övülen bir koltukta, kanepede oturamam; vicdanıma uymaz, rahatsız olurum; ve akılıma sıkça Nazi kampları da gelebilir.

Ergür mobilya yine bir Tv tanıtımında, yine Ajda Pekkan ile, Michael Jackson tiplemesi yapmış. Michael Jackson kim; beyazlamaya kafayıtakmış, ve çocuk cinselliği nedeni ile suçlanmış, beden ve kas kölesi, mega narsist biri. En azından, bu tanıtımda Amerikan hayranlığı yani yabancı hayranlığı görünmekte ki bu da beni çok rahatsız eder. Yani, Ergür mobilya evimde olsa, ona baktıkça akılıma Michael Jackson, Amerikan hayranlığı ve yabancı hayranlığı yani cehalet, nefs yani yozluk gelir.

Öteyandan; Ajda Pekkan 'O kadar seviyorum ki hayvanları, beni gömerseniz hayvan mezarlığına gömün.' demiş biri. İnsan hayvanları da, çiçekleri de, taşları da, denizleri de, gökyüzünü de, yemek yemeyi de, sıpor(spor) yapmayı da, içki içmeyi de, sigara içmeyi de, kitap okumayı da, müzik aletilerini de, yemek yapmayı sevebilir ancak insanın sevmesi gereken, herşeyden üstün, nitel ve soyut değerler vardır ki onları Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diye özetlemiştir. Zeka, akıl, mantık ayırma ve sıralama ister; yani en değerli şeyler en üstte yer almalıdır, kendine en üst nitel değerleri hak(layık) görmelidir. Yani, ben Ergür mobilya birşeyim olsa, akılıma hep, hayvan mezarlığına gömülmek isteyen biri de gelecektir ki bu da beni çok rahatsız eder. Ben de çevremde hayvanlar değil düşünürler, alimler, alimeler, bilgeler, kitaplar görmek isterim; ve aşırı hayvan sevgisinin de, aşırı çiçek sevgisinin de, aşırı doğa sevgisinin de mantıksızlık, tutarsızlık, cehalet ve nefs kültürü olduğunu düşünen biriyim.

Yani, Ergür mobilya birşeyim olsa; biryanında 'Ezerim, yakarım' diyen bir kadın; biryanında yabancı hayranı bir kadın, biryanında hayvan mezarlığına gömülmek isteyen bir kadın; gel de rahat et.

'Müzik ruhun gıdası' ise bu nasıl bir gıda, bu nasıl bir müzik? Atatürk 'Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir' dediği sanat 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen sanattır ki bu nedenle Muhammed gibi Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi. Bilimin ve ahlakın ortak yönü 'ahlak'tır; bilimin ve ahlakın temeli de, bileşkesi de ahlaktır çünkü ahlak 'Zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, özgürlüğün, felsefenin, bilimin, demokrasinin, ruhun, medeniyetin, medeniliğin, sanatın, insan olmanın, insanlığın, dünyanın, evrimin en üst nitel aşamasıdır. Yani 'bilim ve ahlak'tan yoksun sanat ruh için gıda değil olsa olsa zehir ya da uyuşturucu ya da kötülük gibidir; bu nedenle ki yalnızca sanatta değil sanatçıda da 'Önce bilim ve ahlak' çok önemli ve çok zorunludur; yani önce sanata ve sanatçıya değil; Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Önce bilim ve ahlak'a bakmak zorunludur.

'Tanıtım' diye ünlüyü hoplat, zıplat; oh ne güzel.

Bence, Ergür mobilya tanıtımı kolaya ve ucuza kaçmış. Bu koşullar altında bana göre değil.

Bir de şu var; Ergür mobilya ava giderken avlanmış avcı durumuna da düşmüş olabilir çünkü insanlar ya da bazı insanlar 'Koskoca Ajda Pekkan mobilya reklamında oynamış' diye düşünüp ters, olumsuz tepki verebilirler, hem Ajda Pekkan'a hem de Ergür mobilya ürünlerine karşı.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.6.20/18.39


Başlık Kategori Yayın Tarihi
PROVOKASYON SANATI Felsefe 28.02.2021
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020
İnsanın can yoldaşıdır '' EŞ ''.. Felsefe 31.07.2020
Ayasofya Felsefe 28.07.2020