YCHP’YE MUAHALİF, PARTİ İÇİ MUHALEFETİN DURUMU

YCHP’YE MUHALİF, "MUHALEFETİN" DURUMU !!

YCHP’YE Muhalefet iki grupta toplanabilir.

a) Parti içi  Muhalefet.

Kim bunlar;

Haluk Peşken:  Kılıçdaroğlu eksenli kişisel/kişiye bağlı bir muhalefet yapıyor. İdeolojik bir argümanı veya açılımı yok. Atatürkçülük ideolojisini SOL, Solu da sosyal demokrasi zanneden ideolojik bir sığlık içinde. Alaylı bir partili.

Umut Oran; Daha düne kadar Sosyalist Enternayonel denen Emperyalist şubede başkan yardımcılığı yapan Umut Oran, Atatürkçülüğü duygusal dünyasında yaşayan devşirme  liberal biri.

Aytuğ Atıcı:  ATATÜRK, Sosyal demokrat bir parti kurdu diyecek kadar kendinden geçmiş bu aşkın kişinin, Kılıçdaroğlu’nun hangi politikasını eleştirdiği şimdiye kadar anlaşılmış değil.  8 sayfalık küliyatını kendisinin urultay manifestosu olarak nitelendirdiğini biliyoruz ancak bunlar  reformist önerilerden öteye geçemeyen, önerileri de kele merhem olamayacak nitelikte…

Selin Sayek Böke;  Amerikan merkezli sosyal demokrasi ekolünü benimsemiş olup diğer Alman ideoloji patentli kişilerden eksen olarak farklı olsa da aynı sosyal demokrat ailenin  familyası.

10 Aralık Berlin ekibi ve Tunç SOYER’i yazmaya gerek bile yok. Kılıçdaroğlu’nun bayrak teslim ekibinin doğal uzantıları olarak zaten çoktan parti içinde yuvalanmış durumdalar…! Şapkanın içinde yer alan Anti ATATÜRKÇÜ tavşan siyasetçiler.

Muharrem İnce; Siyasi hayatı bitmiştir. Ağzından çıkacak Tek kelime eleştiride, Yalova milletvekilliğinden bile edilebilecek bir konumda ve kritik noktada.

Yılmaz ATEŞ:  Kemalist Dr. HASAN İLERİ’nin, Sosyal demokrasiyi deşifre/madara ettiği  Efsane kitabını önce basıp sonrasında sahibi olduğu Yorum basım yayıncılık matbaasından SEKA’ygönderen bir kişi. Emeğe saygısı ise; yorum matbaacılık emekçilerine gösterdiği ilgi kadar.

Kılıçdaroğlu karşıtlığı üzerinden bir politika güdüyor. 2 Sayfada toparladığı Deniz Baykal’a yapılan kumpas hakkındaki bilgisi 8  yaşındaki çocuğun internet taramasından bile öğrenilebileceği derleme bilgilerden oluşuyor.Kılıçdaroğlu sonrası dönemde, Partide her yönetimle uyum içinde çalışabilecek bir çizgide...

Şahin Mengü; Parti meclisine 5-6 deve dişi gibi muhalif adam sokulabilirse sorun çözülür modunda.Ulus devletden yana alaylı bir partili.

Yıldıray Sapan:  Yukarı da sayılan kişilerin içinde en net ve ideolojisi Kemalizm olan eski bir milletvekili. Hiçbir beklentisi olmadan, ideolojik ısrarlı bir kavga yürütüyor.

Kemal Anadol:  Kişilerden ziyade sistemin değişmesi gerekir diyen Kemal abi,  partinin  canlı hafızası olarak, partiliden ve delegeden ziyade Seçmenin desteğiyle çürümüş düzenin yıkılabileceğini söylüyor.

b) Parti dışı muhalefet ise;

Katışıksız Kemalistlerden oluşuyor. Parti içine değil seçmene yönelik bir muhalefet yapıyorlar.Seçmenin bizzat kendisinsin YCHP’ye atacağı ideolojik Kemalist tokadın, demokrasi açısından daha anlamlı  ve kalıcı olacagını söylüyorlar. Yeni bir parti kurulmasını istiyorlar.YCHP’den umudunu kesmiş olan kişiler.

“Sosyal demokrat Batıcı fedarasyoncularla”  ile “Kemalist milliciler” arasındaki  bu yol ayırımı bakalım Kemalizm bayrağını nereye diktirecek hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Tahir ÇALGÜNER

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
AKP ve Kapitalizm Politika 21.05.2020
07.05.2020 Ali Babacan Politika 15.05.2020