KORONALI GÜNLER

Aralık 2019’un son günlerinde Çin’de çıkan bir viral enfeksiyona neden olan bir virüs namı diğer Korona tüm dünyayı etkisi altınalarken Türkiyem’de görüldü.  Bu virüs tabiri  caizse yeni nesil veba…

 

Şimdi diyeceksiniz nasıl yeni nesil  veba şöyle anlatayım dünya salgınlar tarihine baktığımızda en büyük veba salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa`da meydana gelmiştir. Aslında bugün olduğu gibi  o yıllarda da veba Çin’de başlayarak tüm Avrupa ‘ya yayılmıştı. Şimdi de aslında tarih tekerrür ediyor bundan 670 yıl önce yaşanan veba pandemisi 670 yıl sonra yani 2020’nin ilk çeyreğinde yerini  Korona virüsü tıp da ki adıyla Covid-19’a bıraktı.

 

6 ASIR GEÇMESİNE RAĞMEN VİRÜSLERİN BULAŞMA YOLU HİÇ DEĞİŞMEDİ

670 yıl önce Çin’de başlayan veba salgınının Avrupaya ulaşması  ise Asyalı tüccarların Çinden satın aldıkları  kürkleri ve bir takım eşyaları  Avrupa’ya satma yoluyla olmuştu. O dönemde de İtalya, İngiltere derken tüm Avrupa da vakalar görülmüş ve bu salgının o dönemde faturası 10 milyondan fazla kişinin yaşamını yitirmesiyle  kesilmişti.

GÜNÜMÜZÜN VEBASI  KORONA

Şimdilerde ise tüm dünyanın gündemi korona oldu şöyle arkamıza dönüp baktığımızda bir çok virüs salgını yaşanan dünya da hiç biri  korona kadar gündem olmazken dünya piyasalarını ve ekonomisini her düzeyde hem askeri hem sosyal olarak yormamış dünya insanlarını hiçbir şekilde paniğe sürüklememişti . Ülkemize baktığımızda adı geçen virüs insanlar arasında ilk başta tokalaşmayı birkaç gün sonra ise sohbetleri keserken virüsün ülkede görünmesiyle birlikte karantina günlüklerine kapı araladı.

ÜLKE TARİHİNDE BELKİDE BİR İLK CUMA NAMAZLARI  İPTAL OLDU

Korona nasıl bir illetmiş ki ülkemde camileri cemaatinden uzaklaştırdı. Salgının hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte ülkemdeki Cuma namazları iptal edildi. Tabiri caizse camiyle cemaatin arasına korona girdi. Onbir ayın sultanı ya Şehr-i Ramazan bitti yerini  bayramına bıraktı. Bu bayram gözlerimiz bayram namazını arar oldu. Bayramlaşmalar buruk mezarlıklar sessiz kaldı. Büyüklerin elleri yerine bir sopanın ucuna bağlanmış şişirilmiş ameliyat eldivenini öptü. Bizler eski bayramlar nerde kaldı derken yeni nesil o eski bayramları hiç hatırlamayacak. İleride bizde çocuklarımıza koronayla ilgili anılarımızı anlatacağız tıpkı bizim dedelerimiz bize darbeleri anlattığı gibi….

 


Yazarın daha önce yayınladığı yazı yok
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Just give up bölüm 2: Her şey başlıyor artık Yaşam 15.08.2020
Yaşam Tarzının -Eksi ve +Artısı Yaşam 14.08.2020
Just give up bölüm 1: İlk tanışma Yaşam 14.08.2020
Hüzün Yaşam 09.08.2020
Bana Karalama Kampanyası Var (Bahaneli Karalama Kampanyası) Yaşam 09.08.2020