Millet'in vekili olamamış YCHP'nin Parti Vekilleri !!

Millet'in vekili olamamış YCHP'nin Parti Vekilleri...!

Partinin Oy obezitesi yapılması neticesinde  kerhen milletvekili olarak atanan bazı avam CHP vekillerini parti emriyle oraya buraya geçici görevlendirme ile siyaseti dizayn etmeyi artık bir parti politikası olarak görmeye başlayan Kılıçdaroğlu'nun son şımarık  "açık çek teklifleri"  artık "kiralık demokrasisini" siyaseten gelenekselleştirme arayışı içinde olduğunu gösteriyor.

Bir kere toplumu, "Demokratlar"  ile "Demokrat olmayanlar"  diye iki  tanımsız ittifaka ayırarark kuruplaştırmak ve ötekileştirmek öncelikle sosyal ve demokrat bir söylem değildir.

Kaldı ki;  YCHP'nin aslında demokrat bir parti olamadığı hatta kendi seçmenini  ve partilileri bile bile hiçe saydığı bilinmektedir.

İyi parti için CHP' den transfer edilen 15 milletvekili o dönemde yapılması gereken konjonktürel bir karardı. İyi de oldu.

Ancak, bunu yeni kurulan matruşka siyasi partiler için de genişletmek;  seçmen iradesini baskılayan,manuple eden ipotek altına alan, zorlayıcı ve hatta istismara varan anti demokratik sonuçlar doğurur.

Geçen gün bir haber okudum.15'liler hazır kıtası içinden biri olan Ankara Milletvekili Nihat Yeşil bir açıklama yapmış ve partisinin milletvekili dağıtım şirketi olmadığını söylemiş. Devamında da;  gerekirse başka milletvekillerinin de  bu işte görevlendirilebileceğini, kendisi ve kendisine benzer olup partinin  2. Sınıf kategorisinde  ve atıl kapasite olarak görülen milletvekili  arkadaşlarının "artık bu süreçten azad edilmesi gerektiğini eklemekten de geri kalmamış." ..Endişesini de dile getirerek veryansın ediyor.

Milletvekillerinin ve seçmenin iradesine ipotek konularak yapılan bu tür siyasi tasarruflar eğer gelenek haline getirilirse, "seçmen iradesine ve  demokrasisi" üzerine anti demokratik bir darbe olarak da algılanıyor toplumda.

Bir parti içindeki milletvekillerini iki katagoriye ayırmak ve onları sınıflandırmak da doğru değil. Ayıp oluyor ama.

Demokrasiyi arkadan dolanarak yapılan, seçmen arzusu ve iradesine karşı yapılan bu oyunları ve şirinlemeleri de artık seçmen yemiyor....

Parti elitizmi ve sapkın bir Oligarşik Parti Demokrasisi ;  seçmen demokrasisinin ve Milletin önünde görülemez.Şerh konamaz. Sözde ittifaklar yolu ile yönlendirme yapılamaz.

Demokrasi, kayıtsız şartsız Seçmenin hür iradesindedir.

Bizden söylemesi...!

Tahir Çalgüner