Günümüz İlahiyat Fakültesi Öğrencileri

Bugün ilahiyat fakültelerinin içinde bulunduğu durum içler acısı. Bu içler acısı durumun sebebi ilahiyat müfredatına verilen dersler mi yoksa ilahiyat müfredatına uyum sağlayamayan daha doğrusu uyum sağlamak istemeyen öğrenciler mi?

Evet ilahiyat müfredatın da ciddi sıkıntılar olduğu bu müfredatın öğrencileri zihinsel anlamda düşünmekten çok ezberci bir sisteme sürüklediği gayet aşikar ve net. Fakat bu noktada sadece müfredatı yersiz bir şekilde eleştirmek yanlış olur. Çünkü bu noktada ilahiyat fakültesi öğrencilerinin herhangi bir emek çaba sarf etmeden tabiri caizse yan yatıp kalkmakla geçer not alıp sınavlardan geçme üzerine kendilerini entegre edip sisteme(müfredata) yüklenmeleri kendi başarısızlıklarını bastırmaya yönelik bir olguydu. Aslında bu başarısızlıklarının altında yatan temel argüman sınav odaklı çalışmaları ve araştırma, düşünme ve okumaya yönelik çalışmalar yapmamalarıydı. Bu okumama, araştırmama ve düşünsel becerilerini kullanmama tutumları onların bilinçsizse hareketler yapmalarını, İlahiyat öğrencisi kimliğini taşıdıklarını, dini temsil ettiklerini onlara unutturmuştu. Toplumsal ilişkilerde, İnsan ilişkilerinde dışarıya olumsuzluklar yansıtan birer birey haline gelmişlerdi. Toplum içinde asıp biçerim, her şey ilimle olmaz, okumakla zihinsel manada fikirlerinin değişeceği gibi söylemlerle koskoca verilen beş yıllık eğitimi heba etmiş oluyorlardı. Bu söylemlerin temelinde ise meslek edinmek, para ve itibar kazanmak gibi sebepler yatıyordu.

Ayrıca Günümüzde ilahiyat fakültesinde okuyan öğrencilerin dışarıya karşı tutumları, toplum içinde gösterdikleri hal ve hareketleri ciddi anlamda ilahiyat fakültesi camiasının genelini lekelemektir. Çünkü her bir ilahiyat fakültesi öğrencisinin sergilediği nahoş davranışlar sebebiyle ilahiyat fakültelerinde toplum tarafından bilinçsiz öğrencilerin yetiştirildiği algısını oluşturmaktadır. İmam Şafinin güzel şiiriyle bu noktaya bir dipnot geçelim: Ne hilim , ne ilim edepsiz olmaz
Bir kavmin halimleri bilmemezlikten gelmez
Tecâhül pis kişinin elbisesidir
O elbiseyi sefihler giyinir.

Bu yüzden İlahiyat fakülteleri ve öğrencilerin içinde bulunduğu bu algı problemlerinin çözülmesi için İlahiyat öğrencilerinin kendilerine çeki düzen verip, okumalarını sıklaştırmaları alanında ciddi çalışmalar yapmaları gerekir. Maalesef ki günümüzde yapılan çalışmalar temenni ettiğimizden çok geridedir.

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İslam'da Güzel Ahlak Genel 03.06.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ANKARA ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILDI. Eğitim 30.06.2020
YALITILMIŞ EĞİTİM ZORUNLU SAVIM Eğitim 22.06.2020
ERASMUS VE YABANCI BURSLAR YASAKLANMALI SAVIM Eğitim 13.05.2020
Güneş (Astronomi) -2 Eğitim 08.05.2020
NİYE BEN??? Eğitim 27.04.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.