18 Mart Çanakkale Zaferi

"18 Mart Çanakkale Zaferimizi kutlarım." demek, bir tuhaf geliyor bana. Kutlama değil anma olması lazım bu tarz önemli günlerimiz için. 18 Mart'ın ne olduğunu bilmeyen, içeriğini ve önemini anlamayan o kadar insanımız var ki! En azından benim çevremde. Mümkün olduğunca anlatmaya çalışıyorum. Önemli tarihçilerimizin kitaplarını, söyletilerini baz alarak. Bir ulus olmak için ilk adımı attığımız cephemiz. Biliyorsunuz, anyı zamanda 1. Dünya Savaşı'nda kazandığımız tek cephe.

Yeri geldiğinde, "Yedi düvel üzerimize geldi ama yıkılmadık.", "Tüm dünyaya karşı savaştık." gibi kahramanvari nutukları atabilmemizi sağlaması yanında, bizim için asıl önemi ülkemizin İtilaf Devletleri tarafından parçalanmasına, sömürülmesine dur dediğimiz 'Kurtuluş Savaşımızın' öncüsü olması. Halkın bir araya gelmesini, bir olmasını sağlayan en önemli unsur. Bugün hemen her olayda 'Bölündük artık.', 'Bir olamıyoruz.' dediğimiz günler yaşıyoruz. Bu günleri tarih boyunca çok yaşadık elbet. Bunlar malesef abartma, kutsallaştırma ve öğrenememe eksiklerimizin düzeltilmemesinden kaynaklanıyor. '18 Mart'ı neden yaşadık?' diye araştıracağımıza, çocuklarımıza hikayeler anlattığımız için yaşıyoruz bu günleri. Bölünme dedik ya, yalan değil malesef. Biz ulus olma çerçevesinde değil de ümmet olma çerçevesinde birleşmeye çalıştıkça da bölüneceğiz malesef. Dine karşı olduğumdan söylemiyorum bunları. İnsana saygı duymayı, oturup birbirimizi dinlemeyi öğrenelim diyorum. Din insan ile Tanrı arasında olan birşey. Bırakalım kim nasıl istiyorsa öyle inansın. Bizim tek derdimiz yaşadığımız dünyayı anlamaya çalışmak, ülkemize, dünyaya faydalı bir insan olma gayretini vermek olmalı. Ne din ile, ne kafatası milliyetçiliği ile ne de herhangi bir çıkar için beynimizi uyuşturmayalım. İnsanlara zarar vermeyelim. Bir olalım derken düşünüp, sözde kalmamasını sağlayalım.

En çok da kimliğimize, ülkemizin bütünlüğüne, istiklalimize göz dikenlere hizmet eden sahte, düzenbaz tarihçilere dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı onlardan korumamız, bildiklerimizi gerçek tarihçiler ışığında geliştirip yeni nesle aktarmamız gerekiyor. Günümüzün en büyük hastalığı olan cehalet, malesef bizim ülkemizde biraz fazla büyümekte. Bir konuda bir olacaksak, insanlık ve gelişme olması lazım bu konunun. Ez cümle, artık kendimize gelmemiz gerekiyor. Bugün milat olsun bu yazımızı görecek olanlar için. Çanakkale savaşlarını okuyup araştıralım. Kirli bilgilerden arınıp ama. Tarihimizi, coğrafyamızı öğrenelim. Gerisi zaten kendisi gelecektir.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir!

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Önce İnsan Olmak Sosyal 09.05.2020
Cehalet Salgını Sosyal 30.04.2020
Birlikte Denememiz Lazım Sosyal 11.04.2020
Asıl İnsanlık Düzeyi Yaşam 09.04.2020
Bir 'Sanatçı', ülkesinin kaderini değiştirebilir mi? Sosyal 08.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
ESKİ RAMAZANLARI UNUTMAYALIM Sosyal 15.05.2020
Aklın bir hali olarak; "Analidratik" düşünce Sosyal 04.05.2020
CORONA GÜNLERİNDE TOPLU ULAŞIM Sosyal 28.04.2020
SOSYAL YARDIMLAŞMADA TEKELLEŞME SORUNU Sosyal 23.04.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.