YENİ CHP , "YENİDEN SHP" !

YENİ CHP , "YENİDEN SHP" !

CHP  mevcut  yönetimi; Mekanın sahipleri olan Kemalist tabanı da karşısına aldı.

Mekanın asıl sahiplerini ve hatta Bilinçli Kemalist-Alevi partililerin bile parti örgütlerinden ve üst yönetiminden uzaklaştırıldığı bir düzenekte; "Kemalizm'e paralel bir sosyal demokrat "Paralel Parti Yapılanması" (PPY) ve kadrolaşmasını hedefleyen Kılıçdaroğlu; partiyi, Sosyalist Enternasyonal'in bir şubesi haline getirdi. 

Atatürk'ün, CHP içine özenle sokmadığı ve tehlikeli gördüğü hatta yasakladığı, gayri millici-3.Dünya kategorisindeki bir Alman tipi "sosyal demokrasi" doktrinine sahip çıkılması ve Sosyalist Enternasyonal'in bir  şubesi olması bu çağda "Kemalizm'e veda" anlamına geliyor.

Bu çakma söylemi, Kemalist 6 oka yeğleyip, açıkça partinin ideolojik frekansı ve partinin kılcal damarlarına kadar Delege  profili ile oynandığı bir süreçte;

"Cumhuriyeti Demokrasi ile taçlandırmak"; Kemalist 6 ok ideolojisi gövdesine  ithal bir "sosyal demokrasi" aşılaması yaparak olmuyor.

Kemalizm; çakma bir "Sosyal demokrasi" (SHP) manzumesinin üzerine sürülen bir krema değildir. Atatürk'ü tarihi bir "yadigara" dönüştürüp eş zamanlı olarak ideolojisine ihanet etmek tabanda ters teper. 6 okun içinde "Demokrasi" okunu göremeyenlere de okların ucuna değil, okların gösterdiği yere bakmalarını, Sosyaliteyi ise bizatihi  kendilerinde ve parti içi demokrasi anlayışlarında aramalarını ve aynaya bakmalarını tavsiye ederim.

Ve... 28 Mart 2020 tarihinde kendi aralarında yapacakları "Tavşan Adaylar Genel Kurultayında"  partideki  bu yapısal /ideolojik  eksen kayması konuları ile parti adı ve logosundaki değişiklik önerileri de  umarım adaylarca gündeme getirilebilir.

 

Tahir Çalgüner (Kemalist Yazar)

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Emperyalizm Kokusu Politika 29.03.2020
Saldırılar Devam Ediyor Politika 09.03.2020
BARIŞ İÇİN SAVAŞ Politika 06.03.2020
Komplo Teorileri (2) Politika 06.03.2020
Emperyalizm (Yayılmacılık) Politika 05.03.2020