BENİM BABAM DAHA BABA

İkisi yan yana ama birbirinden bağımsız bir şekilde  tahta bloklardan kule yapıyordu. Biri ara sıra bir şarkı mırıldanıyordu, “babam bu şarkıyı çok seviyor” dedi aniden. Diğer çocuğun bunun altında kalmaya hiç niyeti yoktu ve bir çocuk gibi davrandı, yapması gerekeni yaptı ve “benim babam daha çok seviyor” dedi.  Aralarında enteresan gibi görünen ama tam da onlardan beklenmesi gereken bir şekilde diyaloğu sürdürdüler. Babaların bu şarkıdan en azından birinin habersiz olma ihtimali bile çok yüksekti. İkinci çocuğun şarkı ile herhangi bir alakası olmadığını da düşünüyorum ki tartışmaya babasını da katmıştı. Mesela aslında kimin şarkıyı daha çok sevdiği asla değildi. Çocukların üstünlük kurma savaşıydı. Babalarının şarkıyı ne kadar sevdiğinden çok kendilerine pay çıkarma peşindeydiler.

Küçük ya da büyük yaşlarda çocuklar arasında, “Benim babam daha yükseğe sıçrar, benim babam daha güçlü, benim ağabeyim daha yakışıklı, benim annem daha güzel yemek yapar, benim BABAM DAHA BABA....” söylemlerine şahit olmuşsunuzdur.

Enteresan olan tarafı, insanlar küçükken büyükleriyle, büyüyünce küçükleriyle övünürler. Bazen bu övgünün dozu kaçar ve istemeden, farkında olmadan çocuğun ezilmesine neden olabiliyor. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerde bunu daha net bir şekilde görebilmek mümkündür. Anne-babaların sürekli çalış demekten sıkılan bir çok öğrenci baskı ve stres altında çalışamaz duruma geldiğine defalarca şahit oldum.

Nasıl ki küçük çocuklar benim babam bu şarkıyı daha çok seviyor polemiğiyle üstünlük kurmaya çalışyorsa anne-babalar da –benim kızım tıp kazandı, benim oğlum mühendislik okuyor söylemleriyle birbirine üstünlük kurmaya çalışmaları muhtemeldir. Bu da çocuğun başarısından kendine biraz pay çıkarma eğilimi, birazda ebeveynlik tatmini ve biraz da egosunu salıverme güdüsünden kaynaklanıyor. Benim oğlum tıp okuyor, söylemi ben oğluma tıp kazandırdım söylemini de içeriyor.

Dikkat edin ebeveynlerden başarılı olanlar için “BENİM” aidiyetini daha fazla kullandıklarını rahatlıkla göreceksiniz. Yine dikkat edin bu çocuk çok zeki sizin tarafı çekmiş, diyen, diyebilen çok az ebeveyn göreceksiniz. Daha ileri gidersek, başarılı çocuklar için “BENİM” daha çok kullanılırken, aksi bir başarısızlık durumunda ebeveynlerin “SENİN OĞLUN-SENİN KIZIN” ile başlayan ve birbirine suçlayan cümlelere daha çok rastlarsınız. Eğer çocuk başarılı ise “BENİM” başarısız ise “SENİN” olma olasılığı yüksektir.

Öğrencilerle küçük bir seminer yapıyorduk ve konu anne baba söylemlerine geldi." –Hepinize soruyorum, yarın öbür gün iyi bir üniversite iyi bir bölüm kazandığınızda, anneniz komşu ziyaretlerine daha sık gitmez mi? Günlere katılıp sohbetlerde sesi daha gür çıkmaz mı? Kız-Oğlan da kazandı gitti diye hava atmaz mı? Babanız kahveden arkadaşlarıyla okey oynarken taşı masaya daha sert vurmaz mı?" Diye sordum. Kızın biri “–Hocam benim annem mendili alıp sokağın ortasında halay çeker kimseye de aldırmaz” dedi.

Öyle ise şunu bilin ki anne-babanız ders çalış diyorsa, ders çalışmanız için baskı yapıyorsa niçin yaptığını biliyorsunuz artık. Bu yaptıkları aslında sizi diğerlerinin çocuklarından daha çok sevdikleri ve sizin onlardan daha bir yerlerde olmanızı istedikleri içindir. Siz diğerlerinin çocuklarından daha iyi bir yerde olursanız onlar da ebeveyn olarak huzur içinde olurlar.

Ne yazık ki bu durum son zamanlarda artmakla birlikte öğretmenlerde de sık sık görülmeye başlandı. Kendi egolarını tatmin etmek için çocukları küçük yaşlarına rağmen yarış atına çeviren ve göz göre göre okulu kabusa çeviren öğretmenlere hemen hemen her okulda rastlamak hiç de zor değil.

Size yapılan baskının diğer masum bir yanı ise ebeveynlerin çalışma yöntem ve tekniklerini bilmediklerindendir. Sizin ne zaman, ne kadar, nasıl ve ne çalışmanız gerektiğini fazla bilmezler onlar çalışmanız gerektiğini bilirler.

Bugünden sonra anne-babanızın ders çalış demesine gocunmayın, kırılmayın, bunu neden yaptıklarını artık iyi biliyorsunuz. Ebeveynlerin sizi anlamasını beklemeyin siz onları anlayın.

Sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NİYE BEN??? Eğitim 27.04.2020
HANGİNİZ DAHA ZEKİ? Eğitim 31.01.2020
İSTİYORUM VERİYOR MUSUN? Eğitim 29.01.2020
HER KIVILCIM BİR YANGINA GEBEDİR Eğitim 15.01.2020
İYİ USLU ÇOCUK ENGELİ Eğitim 31.12.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ANKARA ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILDI. Eğitim 30.06.2020
YALITILMIŞ EĞİTİM ZORUNLU SAVIM Eğitim 22.06.2020
ERASMUS VE YABANCI BURSLAR YASAKLANMALI SAVIM Eğitim 13.05.2020
Güneş (Astronomi) -2 Eğitim 08.05.2020
Günümüz İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Eğitim 07.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.