BASIN BÜROSUNUN HABERİ VARMI?

Devlet Bürokrasisinde neredeyse tüm kurumlarda “Basın ve Halkla İlişkiler” adında (veya benzer bir isimle) bir birim bulunur.
Valiliklerden tutun, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine, Sağlık Müdürlüklerinden tutunda Karayolları Bölge Müdürlüklerine kadar bir çok kurumda bu birim vardır.

Bu birimin başlıca amaçları şunlardır; Ulusal ve/veya Yerel Yazılı (Gazete), İşitsel (Radyo), İnternet ve Görsel (Tv) basını günlük olarak izlemek, Kurum hakkında çıkan haber, yorum ve eleştirileri takip etmek, makamı bilgilendirmek, ilgili birimlerden aldığı bilgi ve belgelerle konuyu değerlendirerek, Şeffaflık ilkesi çerçevesinde kamunun bilgi alma hakkına saygı göstererek, halkla ilişkiler açısından alınabilecek önlemleri belirlemek ve makamın uygun görüşünü alarak ilgili merkez ve taşra birimlerinden alınacak bilgilerle gerektiğinde bu haber ve yorumlara yanıt, açıklama, tekzip hazırlamak ve bunlar için basın ve yayın kurumları nezdinde girişimlerde bulunmak, Cevap ve düzeltme hakkı gerektiren haberlerle ilgili Hukuk Birimi ve diğer ilgili birimlerle koordineli olarak çalışmak.

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) kapsamında yapılan başvuruları ilgili birimlere yönlendirerek zamanında ve doğru olarak sonuçlandırmak,

Kurumu ile ilgili basın yayın organlarının haber çalışması, röportaj, çekim taleplerini değerlendirerek makama sunmak ve gerekli yazışmaları yürütmek.

Elbetteki bütün amaç sadece bunlar değildir. Bu 3 Ana madde Basın biriminin asıl amaçlarını kapsamakla birlikte benzer yan görevleri de vardır.

Bu birimlerde görev yapanlar bu görevlerini bilmezmi!
Elbetteki bilirler ve hatta daha fazlasını da bilirler!
Diyarbakır’da son aylarda özellikle Toplu Ulaşım ile ilgili sıkıntılar had safhada.
Toplu ulaşımı kullanan yoksul kesimler feryat ediyor ve sorunlarına çözümler arıyorlar.
Diyarbakır Medyasında bu sorunlara yönelik defalarca Haber ve Makaleler yayınlandı.
Halkın mağduriyeti son derece arttı.
Artan nüfusa orantılı olarak şehirdeki Toplu ulaşım araçlarının da artması veya Metro, Raylı Sistem gibi alternatiflerin devreye sokulması gerekirdi.
Diyarbakır ile aynı nüfusa sahip tüm şehirlerde Raylı sistem toplu ulaşımda devreye alındı ve halkın hizmetine girdi.
Raylı sistemlerle yıllar öncesinden tanışan şehirlere inat Diyarbakır sanki büyük bir köy imiş gibi devreye sokulması bir yana mevcut olan Otobüs ve Dolmuş sayıları da arttırılmıyor ve halk yetersiz kalan bu Otobüs ve Dolmuşlarla sıkıntılar içinde evine veya işine gidebiliyor.
Tıklım-Tıklım dolu Dolmuş ve otobüslerde yer bulmak çok zor. Bazen otobüs ve dolmuşlarda aşırı kalabalık dolayısı ile yer kalmadığı için bir çok yolcu otobüse binemiyorlar.
Ben şahsen defalarca Sosyal Medyada otobüse binemeyen vatandaşları Canlı videoya çekip  yayınladım.
Bu sıkıntıyı Ulusal ve Yerel medya defalarca gündeme getirdi.
05 Kasım 2019 www.diyarbakirgazete.com, “Diyarbakır’da toplu taşıma isyanı!” adlı haber, 06 Kasım 2019 www.amedhaber.com, “DİYARBAKIR’IN TOPLU ULAŞIM YETERSİZLİĞİ VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR”  adlı haber,  16 Kasım 2019 Tigris Haber, “Diyarbakır’da ulaşım eziyeti!” adlı haber, 28 Kasım 2019 Güneydoğu Güncel, “TOPLU ULAŞIM SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER-1-“ adlı Makale, 30 Kasım 2019, Güneydoğu Güncel, ” TOPLU ULAŞIM SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER-2-“ adlı makale, 18 Ocak 2020 İLKHA HABER AJANSI “Diyarbakır’da Toplu Taşıma araçları yetersiz kalıyor”   ( https://ilkha.com/saglikyasam/diyarbakir-da-toplu-tasima-araclari-yetersiz-kaliyor-113471  ) adlı haberler bunlardan sadece birkaç örnek haber.

Yine bunlara benzer haberler 2018, 2016 ve 2015 yılları gibi farklı yıllarda da defalarca yayınlandı.

Yerel Medya’da 07 Eylül 2018 tarihinde Güneydoğu Güncel, “BELEDİYE RAHAT OTOBÜS BALIK İSTİFİ” adlı haber ve 03 Aralık 2016 tarihinde www.hur24.com İnternet Sitesi, “Diyarbakır’da toplu ulaşım araçlarının yetersizliği” adlı haberlerle sorunu kamuoyuna sunarken Ulusal Basında da Milliyet Gazetesi (http://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/diyarbakir/diyarbakir-da-toplu-tasima-sorunu-asilamiyor-ozel-haber-10584244 ) ve İHLAS HABER AJANSI 21ve 22 Ocak 2015 “DİYARBAKIR’DA TOPLU TAŞIMA SORUNU AŞILAMIYOR” adlı haberle sorunu gündeme getiren haberler yapmışlardı.

Tabii bunlar sadece örnek olsun diye birkaç tane ile sınırlı haberler…

Ulusal ve Yerel Medya’da bu kadar üst seviyede haber ve Makale yazılan bir konuda Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüklerinin haberinin olmaması mümkün değildir.
Bu kadar haber ve Makale ile değinilen bir sorunun Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza ulaşmamış olması ve bu konuda Basın Bürosunun olumlu veya olumsuz tek bir kelime ile bile olsa açıklama yapmamasının sebebini merak ediyor insan.
Bir Kurum kendisiyle ilgili bunca habere rağmen neden sessiz kalır?
Toplu taşımayı kullananların çok büyük bir bölümünün yoksullar olduğunu bildikleri için “Nasılsa bunları takan olmaz” diyemi düşünüyorlar acaba?
Yoksa şehirdeki Dolmuş ve Özel Hat Sahiplerinin Lobisinden/Gücündenmi çekiniliyor?
Öyle ya, doğruyu söylemek gerekirse ortada korkunç bir RANT var. Ne kadar fazla yolcu ve ne kadar AZ ARAÇ olursa bu Dolmuş ve Özel Halk Otobüsü sahipleri o derece fazla kazanç elde edecek ve HAT FİYATLARI o kadar fazla Milyon TL değere kavuşacaktır…
Özellikle Yerel Medyanın bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmesine rağmen bu şehrin yöneticileri eğer hala bu sorundan haberdar değillerse o zaman bu Basın Birimlerinin çalışanlarının orda bir dakika bile durmaması ve o Birimin feshedilmesi gerekmezmi?
Öyle ya, İşlevsiz bir Büro fuzuli, gereksiz bir birim demektir ve buda İSRAF demektir. Ülkemizin bunca badirelerden geçtiği bir zamanda da en fazla dikkat etmemiz gereken konu İsrafı sonlandırmak ve kaynakları verimli kullanmak olmalıdır…
Yoksa bu Basın Birimlerinin görevi sorunlardan Vali beyi haberdar etmek yerine sorunları Vali veya Belediye Başkanından gizlemekmidir?
Eğer sorunları çözüme kavuşmaları için İlgili yerlere aktarmıyorlarsa, yetkilileri sorundan haberdar etmiyorlarsa bulundukları kuruma ve DEVLETE İHANET etmiş olmuyorlarmı?

Bunları neden yazdım?

Sayın Valimizi tanıyan bir çok kesimden insanla konuştuğumda Sayın Valimizin şehrin sorunlarına duyarlı olduğunu ve çok gayret gösterdiğini söylediler. SİDER (Sur İş Adamları Derneği) Başkanı değerli ablam Sayın Şükran YILMAZ, Sayın Valimizi çok iyi tanıyan insanlardan biri. Her konuşmamızda Sayın Valinin Diyarbakır için yaptıklarını anlatır. Yine Hüdapar Camiasından sevdiğim bir kardeşimiz Sayın Valimiz ile yapılan bir ziyaret sohbetini anlatırken Valimiz Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun (Mealen) “Bu şehirdeki sıkıntıları bana mutlaka iletin. Günahım boynunuza ki bana sorunları iletmeyesiniz. Ben bazen aşırı iş yoğunluğundan dolayı her şeyi göremeyebiliyorum. Benim göremediğim sorunları bana anlatmakta imtina etmeyin ve mutlaka aktarın, elimden geleni yapacağıma emin olabilirsiniz” dediğini anlatıyorlar. Sayın Valimiz ile ilgili bu olumlu kanaatler elbette sevindiricidir ve takdire şayandır. Bende doğrusu Sayın Valimiz ile ilgili bu kadar olumlu kanaatlerden güç alarak bu yazıyı yazma gereği duydum. Büyükşehir Belediyesine defalarca dilekçe vermeme ve sorunu medyada bu kadar gündeme getirmemize rağmen sorunun çözüme kavuşmamış olmasını bırakın, olumlu veya olumsuz tek kelime ile bile değinilmemesini anlamakta zorlanıyorum.
Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızın bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturacağına inanıyorum.
Umarım Diyarbakır halkının bu sorunu artık bir çözüme kavuşur.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
RAMAZAN PİŞKİN MESELESİNE DAİR Sosyal 05.06.2020
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
CORONA GÜNLERİNDE TOPLU ULAŞIM Sosyal 28.04.2020
SOSYAL YARDIMLAŞMADA TEKELLEŞME SORUNU Sosyal 23.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020
Hayat Hiç Adil Değil Yaşam 24.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020
Elbette Ağlayacağım Yaşam 03.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.