Mekanlar

1.) YAŞAMA MEKANI

İnsanların günlük yaşamında gerçekleştirdiği eylemlerin büyük bölümünü kapsar. Konut içinde yaşayan insanların birlikte oturdukları sohbet ettikleri ve dinlendikleri yerdir. Müzik, radyo dinleme ve televizyon seyretme eylemi bu mekanda gerçekleşmektedir.
Dış dünya ile ilgili bağlantıyı sağlayan balkon ve teras bu mekanda yer almaktadır. Konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Yaşama mekanı için en uygun yön güney yönüdür. Pencereler doğu yönünde olmalıdır.

2.) OTURMA MEKANI

İnsanların günlük yaşamında oturma eylemini gerçekleştirdiği bölümü kapsar. Oturma mekanında koltuk takımını tamamlayan gerekli yer ve yeterli sehpalar bulunmalıdır. Kullanıcı isteğine göre masa ile sandalyeler yerleştirilir. Oturma mekanında istenğinde büfe ve kitaplık bulunabilir.
Koltuklar arasında uzaklıklar bir insan geçişine uğun boyutta düzenlenmelidir. Koltuklar ile duvar arasında dolaşım alana rahat geçişler için yer olmalıdır. Koltuk takımı ve sehpalarla oluşturduğunda gerekli eylem uzaklıkları konuşmanın rahatlıkla işitebileceği şekilde ele alınarak düzenlenmelidir.

3.) YATMA MEKANI

Yatma mekanı genellikle gece kullanılır. Konutun içinde gizliliği olan mekandır. Konutun diğer bölümlerinden kesinlikle ayrılmalıdır.
Yatma mekanında iki kişilik aynı yatak, aynalı makyaj masası ve elbise dolabı bulunur. Elbise dolabı gömmeli yapılabilir. Yatakların pencere ( güneş gören yerin) yakınına konulmasına dikkat edilmelidir.
Yatma mekanında soyunma, kıyafet değiştirme, pijama ve gecelik giyinme, elbise yerleştirme eylemi gerçekleştirme.

4.) ÇOCUK MEKANI

Çocuk tarafından en çok kullanılan eylem alanıdır. Aile büyükleri tarafından dizaynı hazırlanır. Aile büyüklerin kontrolünde olabileceği yerlerde düzenlenmelidir. Oyun oynama alanı rahat ve serbest olmalıdır.
Çocuğun yetişkin bir birey olacağı göz önünde tutularak tasarlanması gerekir ve değişikliklere imkan verecek şekilde düzenlenmelidir. Gerekli elemanlar bu mekanda olmalıdır.
Her yönde tasarlanabilir. Ancak, güneş gören yerde olmalıdır. Odaya giriş koridordan olmalıdır. Havalandırma olanağı sağlanmalıdır. Çocuğun gündüz uykusu için odayı karatabilme olanağı sağlanmalıdır.
Ergenlik döneminde kız ve erkek kardeşlerin odalarının ayrılacağı unutulmamalıdır. Olanaklar elveriyorsa iki tane çocuk odası olmalıdır.

5.) ÇALIŞMA MEKANI

Çalışma mekanında çalışma, kitap okuma ve yazı yazma veya oturma, yatma eylemi gerçekleşir.
Girişe yakın ve oturma mekanı yakınında, doğu ve batı yönünde ve masalı, kitap raflı, oturma köşesi olan yerdir.

6.) DOLAŞIM MEKANI

İnsanların en çok kullandıkları yerlerdir. Bunlar giriş holü, koridor, antre ve balkonlardır.
Giriş Holü : Konut içinde insanın girişini sağlayan, soğuk havanın ve rüzgarın yaşama mekanlarına dolmasını önleyen bir alandır.
Giriş holü konut içi ana bağlantıların sağlanması, kapı veya koridor aracılıyla olur. Bu mekanda vestiyer ve par manto bulunur. Bunlarda askılık, ayna ve ayakkabılık vardır.
Koridor : İnce uzun geçiş mekanıdır. Mekanlara giriş kapılarla açılır.
Antre : Büyük iç geçitlerdir. Odalara dağılım buradan açılır.
Balkon : Manzaraya açılan ve insanların dinledikleri yerdir.

7.) YEMEK HAZIRLAMA MEKANI

Yemek hazırlama mekanında kadınların günlük işleri yapılır. Bu mekanda yiyeceklerin hazırlanması, korunması, pişirilmesi ve bulaşıkların yıkanması işleri yapılır.
Donatım elemanları ve araçları duvara bitişik bir şekilde düzenlenir ve birbirine yakın olmalıdır. Tezgah üstüne raf ya da dolap yerleştirilir. Ocak ve fırın üzerine havalandırma konur. Çatlama olmaması için pencere yüksekliği uygun olmalıdır.
Tezgahta yiyeceklerin hazırlaması ve bulaşıkların yıkanması eylemleri gerçekleşir. Ocak ve fırında yemek pişirilir. Buz dolapta yiyecekler saklanır. Rafta ve dolapta tabaklar saklanır.
Zemini suyla kolayca temizlenebilecek bir malzeme ile döşemesi ve duvarın kolay silinebilecek bir malzeme ile kaplanması gerekir. Banyo ve Tuvalet su tesisatı mümkünse ortak yapılmalı ve birbirine yakın düzenlemesi gerekir.
Sadece yemek hazırlanıyorsa kuzey eğer yemek yeme ve yemek hazırlama ortaksa sabah güneşi gören kuzeydoğu yönü önerilir.  

 

Murat Barış Çetin

Yapı Öğretmenliği

Teknik Öğretmenlik


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Rejim Karşıtları Politika 26.02.2021
Eğitim ve Felsefi Akımlar Eğitim 24.02.2021
Anlamlı Sözler Kültür / Sanat 23.02.2021
Vatanı Ya Sev Ya Da Terket Politika 20.02.2021
Yapı Yeri Bilim / Teknik 17.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GELECEĞİN YENİ SEKTÖRÜ "KODLAMA" Bilim / Teknik 10.02.2021
Teknik Düşünceler 25- Mutasyon Bilim / Teknik 02.01.2021
Teknik Düşünceler 1 - Çip Bilim / Teknik 16.05.2020
Sosyal Bilimci'den Evrim Dersi Bilim / Teknik 04.02.2020
Corona 4.0 Bilim / Teknik 28.01.2020