HER KIVILCIM BİR YANGINA GEBEDİR

Roger BANNİSTER 1 mili 4 dakikada koşmadan önce, bilim dahil hiç kimse bir insanın 1 mili 4 dakikada koşabileceğine asla inanmıyordu. İlginç olan BANNİSTER, rekoru kırdıktan sonra 1 yıl içinde 37 koşucu aynı rekoru kırmayı başardı. Daha sonraki yıllarda ise 300’ü aşkın sporcu 1 mili 4 dakikadan daha az sürede koşmayı başardı.

Başarı hızla yayılan bir virüstür. Etkileri farklı da olsa çok kısa bir süre içinde çok geniş kitleleri etkisi altına alıp onları harekete geçirebilme özelliğine sahiptir. Başarı geldiği taktirde, başarılabilir, yapılabilir olma mümkünlüğünün önünü açar, yapılabilir inancını kazandırır, yeltenme güdüsü kazandırır ve bir aksiyon başlatır. Başarı sadece başaran kişi ile sınırlı kalmaz, diğerlerine yol gösterir, onlara ilham olur ve kendisi ile beraber bir değişimin yolunu açar. Kimi idol olarak kabul eder, kiminin kıskançlık duyguları kabarır, o yaptı ben de yaparım hırsı başlar. Her iki durumda da başarıya açılan yolu açtığı için içinde bulunduğu kitleye değişim ve gelişime bir sebep oluşturduğundan iki yolda olumlu sonuç doğurur.

Arkadaşlarımın isteği, rehber öğretmenlerin bugün kadar yaygın olmaması gibi faktörlerin etkisiyle çok yüksek bir puanla, yanlış bir tercihle üniversiteyi kazandım. 16 hanelik küçük bir köy için bölüm fark etmeksizin üniversite kazanmak, üniversite kavramını köye sokmak bile çok önemli bir gelişme idi. O güne kadar henüz lise mezunlarının sayısının 2’yi geçmezken bir anda üniversite kazanmak elbette küçümsenecek bir durum değildi.

Daha fazla kendimden bahsedip abartmak istemiyorum. Sadece söylemek istediğim şey, küçük de olsa daha önce başarılmamış, başarılması güç veya imkansız görülmüş bir noktaya vardığınızda arkanızdan gelenlerin mutlaka olacağını bilmenizi istedim. Çünkü benden sonra köyde üniversiteye yerleşen ve benden çok çok daha iyi puanlarla daha güzel bölümlere yerleşen bir sürü öğrenci oldu. Biraz şansımın yardımı, biraz çabam, birazda arkadaşlarımı iyi seçmiş olmamdan dolayı farkında olmadan bir değişime öncülük ettiğim için ve bunu yapmış olmaktan dolayı geriye dönüp baktığımda mutlu oluyorum, kendi adıma, köyüm adına, köyümde yaşayıp üniversite okuyan köylülerim adına.

Lao Tzu bir sözünde “Binlerce kilometrelik yol sadece bir adımla başlar” der. Binlerce metre karelik bir ormanı küle çeviren kocaman yangınlar sadece küçük bir kıvılcımla başlar. Elde edeceğiniz küçücük başarılar, kocaman başarılar için küçük bir adım olabilir. Küçümsemeyin ve asla vazgeçmeyin, vazgeçtiğiniz şey sizden sonra gelenler için aşılmaz, ulaşılmaz bir engel olarak görülebilir. Bu yüzden yapacağınız en küçük vazgeçişleriniz, başkaları için duvar haline gelebilir.

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
HANGİNİZ DAHA ZEKİ? Eğitim 31.01.2020
BENİM BABAM DAHA BABA Eğitim 30.01.2020
İSTİYORUM VERİYOR MUSUN? Eğitim 29.01.2020
İYİ USLU ÇOCUK ENGELİ Eğitim 31.12.2019
SÖZ VERMEK Eğitim 23.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.