Ah O Eski Diziler

Ah O Eski Diziler! Geçmiş günlerin doğallığının yok oluşundan dert yakınır büyüklerimiz. Ve ardına bu özlemin zirveye ulaştığı bayram günlerinde, bunu ifade etmek için "Ah o eski bayramlar" diyerek maziye iç geçirir . Bu iç çekmeleri; dizi sektöründeki reyting avcılarının, avangard yaklaşımları karşısında duyduğum hüznü belirtmek amacıyla "Ah o eski bayramlar" diyerek değil de "Ah o eski diziler" diye başlamak istiyorum yazıma. İmkanların kısıtlı olduğu dönemlerde izlediğimiz dizilerdeki tadı, son teknolojinin kullanıldığı şu dönemde aynı zevki verememesi ne kadar acı değil mi?

İmkanlar kısıtlıydı ama; toplumu tahrik eden, bilinçaltındaki canavarı hortlatan, kadını bir seks objesi olarak karikatürize eden yapımlar yoktu. Üzülerek soyluyorum ki; kabadayı raconlarının, mafya babalarının, sokak serserilerinin, ve en önemlisi çocukça davranan bayan oyuncularının kaprislerinin özendirilmeye çalışıldığı bir dizi sektörü var ülkemizde.

Dolayısıyla ağız tadıyla izleyebileceğimiz diziler, yok denecek kadar az. O zaman şöyle diyebiliriz: Medya şirketlerinin rant peşinde koşmasıyla bir kaç dizi haricinde, televizyon dizileri arasında oluşan reyting kaygısı; sanattan estetikten uzak, niteliksiz yapımların oluşmasına neden oluyor. Kaliteli yapımlar elbet var. Ama öyle yapımlarda var ki izledikçe insanı, zivanadan çıkarıyor.

Ayrıca Amerikalı bir yapım şirketi olan Netflix ve yerli yapım olan BluTV gibi online platformların çıkış sebebini, televizyon dizilerinin estetik kaygıdan çok reyting kaygısını ön planda tutmasına bağlayabiliriz. Zaten bu dizilerin toplumda yarattığı tahribatın farkında olan bir çok kişi, Tv dizilerini izlemeyi bırakıp Netflix ve BluTV platformlarına yöneliyor.

Böylelikle günün yorgunluğunu tevizyon karşısında, dizi keyfiyle taçlandırmayı planlama lüksümüz neredeyse yok olmaya yüz tutuyor.

 

Selma Karakaş Tutuş


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Dincilerden İncilerin Diyanet Versiyonu(!) Genel 21.01.2020
Fravunluğa Soyunmuş Çin'in Zulmü Evrensel 04.01.2020
Kadına Şiddet Dur Durak Bilmiyor! Sosyal 02.01.2020
Keşke Vicdan Nakli Yapılsa! Ekonomi 31.12.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR SAVUNMA YAZISI (20) Genel 28.09.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (18) Genel 24.09.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (17) Genel 20.09.2020
RESULULLAH'IN AİŞE VALİDEMİZLE EVLENMESİ RİVAYETLERİNİN KRİTİĞİ Genel 13.09.2020
KADIN Genel 12.09.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.