Şahsiyetler İle Hayatın İnşası

Haftalık düzenli olarak yaptığımız "Şahsiyetlerle Hayatımızı İnşa Ediyoruz" sohbet grubumuzda, bir büyük, gençlerimize doğru kişileri örnek aldıralım, hayatlarını doğru kişiler süslesin dedi. Sonra düşündüm. Kendime baktım, çevremdeki insanlara baktım, ve gençliğin şu anki durumuna. VE o büyük devam etti. 'Çocuklar ilk önce, ailesindeki insanları örnek alır. Erkekler babaları kızlar anneleri. Baba anneye bağırıyorsa, erkek çocuk çevredeki kızlara bağırır. Eğer anne, çocuğunu yemek yemedi diye döverse, o çocuk, oyuncak bebeklerini yemek yemedi diye döver. Çocuk evde ne görürse, günlük hayatında onu devam ettirir. Elinde sigara olan bir baba, çocuğuna sen sigara içme diyemez. Öyle bir hakkı yoktu. Çünkü çocuk, babasının yaptığı her şeyin doğru olduğuna inanır ve büyüyünce o da sigara içer. Bu örnekleri değerlendirip, bir de topluma bakalım. Gençliğin şu anki durumunda suç kimin? Türkiye'de boşanma sayısındaki artışla gençliğin sorunları arasında bir paralellik yok mu?' Konuşmalardan sonra, çevremdeki insanlara baktım. Sigara içenlerin babası sigara içiyor. Aile içi şiddet olanlarda şiddete eğilim görebiliyorsunuz. Nasıl önlenir diye sorduğumuzda: 'İlk önce televizyonlarınızı kapatın. Ailecek bir araya gelin, konuşun sohbet edin. Önce kendinize sonra çocuklarınıza doğruları söyleyin. Çocuklarınıza televizyondaki kurmaca, ve gerçekle alakasız tiplemeleri değil, tarihe, insanlığa önemli şeyler kazandırmış insanları örnek gösterin. Kur'an dan sayfalar okuyun. Peygamberi anlatın, bunlar sizi boğabilir ancak, bunları yaptığınız zaman, çocuklarınız güzel yetişir. Siz tohumu saçın, o elbet bir gün yeşerir.' Gençliğin şu anki durumu ortada. Nelerle uğraştığımız da. Hayatımıza doğru insanları örnek almalıyız. Bir Ömer'i, Ebubekir'i, Bilal-i Habeşi'yi. Malcolm X'i tanımayan, Aliya'yı kadın sanan bir gençliğe sahibiz. Fatih Sultan Mehmed'e hristiyan diyen bir toplumuz. Kendi öz değerlerimizden yoksunuz. Kendimize biraz çekin düzen verlim çünkü, doğru modeller, iyi insanlar çıkartır.

 

Vesselam...

 

MAÖ


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yıl Terennümü Yaşam 12.12.2019
SÜKÛNETİN SESİ Yaşam 10.10.2019
Bu Yolculuk Nereye?! Yaşam 06.10.2019
Terk Ettik Yaşam 03.10.2019
Bir Kalbimiz Var! Yaşam 23.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020
Hayat Hiç Adil Değil Yaşam 24.06.2020
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

R.R 10.12.2019

Bir Türk Cahiline Cevaben; Osmanlı’ya Saldırırken önce ağzındaki salyaları bir sil! Sonra kendine deki “ Ben Osmanlı’nın alimlerini ne kadar tanıyorum, kim bu adamlar, isimleri nelerdir ,Ne diyorlar!” Avrupalı efendilerim bu insanlara neden barbar demiş ! Neden Osmanlı’yı sevmiyorum , diyerek kendini bir düşünceye çek! Ben ve en sevdiğim abim en büyük Türk Cahili Celal Şengör Neden En büyük Cahil Türkler Osmanlılar’ dedik .... (offf ,şunları yazdığım için vakit ayırdığım için kendimden özür diliyorum:( ...) biraz , şu kafanın içindeki beyni Kullan ve Osmanlı’yı kaynaklardan öğren Avrupalı efendilerinin uydurma kitaplarından değil! Bide yazacağın yazıda Ne olur biraz ilmi konuş. (Ha ,cevabını bekliyorum Osmanlı’yı araştırmadan gelme;) (has boşuna dememişler Cahil ile kavgaya tutuşupta kazananı görmedim! Ne yapalım umut fakirin ekmeği)...

Bir Türk Bilgesi 10.12.2019

Evet; felsefe tarihini felsefe sanan; dini tanımlayan Din hadisileri yerine Arabçayı ve Arabçılığı din sanan; hem dinliyim deyip hem de öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı sultanlarını baştaçı eden 'Harika' bir toplumsunuz.

Meryem 09.12.2019

Harikasın MAÖ❤

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.