Nereye Gidiyoruz

              Nereye Gidiyoruz

             Din, bir vicdan sorunudur. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir, özgürdür. Hoca olmak için yani dinî gerçekleri halka öğretmek için, mutlaka ilmî kıyafet gerekli değildir. Bizim yüce dinimiz, her Müslüman erkek ve kadına araştırmayı farz kılıyor ve her Müslüman, bu dine bağlananları aydınlatmakla görevlidir. Din gerekli bir kurumdur. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur. Yalnız şurası var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır.(Atatürk)

               Ülkemizindeki vatandaşların düştüğü duruma bakınız, sıradan bir kul, adam, vakıf kurarak, kendini peygamber ilan ediyor ve öldüğünde cenaze namazına binlerce insan katılıyor. Bu kalabalık azınsanacak bir kitle değildir, kitlenin büyüklüğü muhatap alınacak bir kuruluş durumundadır, bu çoğunluk siyasi seçimlerde söz sahibi ve ülkemizde gündem belirleyen bir kitleye ulaşmış durumdadır. Çoğunluğu dikkate almayan veya karşısına alan siyasetçi ve devletin yönetim kademesindeki her görevli başarısızlığa mahkum olma ihtimali yüksektir. Öyle ise bu yanlış yönlendirilmiş kitle nasıl oluşuyor, bunlar başka bir dünyadan mı geldiler, hepsi içimizden çıkan insanlardır. Bu durum, geçmiş yıllardaki yapılan popülist politikaların yapılması, devlet kurumlarının, insanlarımızla doğru dürüst iletişim kuramaması, ilk eğitim sistemimizde telafisi çok zor olan hatalar, yaşanan geçmişi karşımıza çıkmaktadır. ''Bir insan yedisinde ne ise, yetmişinde de odur.'' sözünün ne kadar öz bir dizge olduğunu kabullenmek durumundayız. Biz çağdaş müslümanız diye ülkemizdeki üç beş aydın bizi dünyaya istediği kadar şöyle eğitimliz, böyle ileri görüşlüyüz diye anlatsın, kendi dinini bile doğru dürüst bilmeyen, ben peygamberim, ben şeyhim diyen sıradan bir Allahın kulunun arkasında sürüklenen kitlenin çağdışı görüntüsünü dünya görmüyor mu, dünya milletlerinin bakış açılarının neler olabileceği tahmin edilerek empati yapılmıyormu, bunun sonucunun başta ekonomi olmak üzere ülkemiz üzerindeki geri kalmışlık ön yargısını oluşturmazmıdır, maneviyatımızı sarsmazmıdır. Dijital teknolojisi çağında, bu kadar insan Kuranı kerimi hiç okumuyormu ki, ya da ilim irfan bilen samimi müslümanlardan hiç mi ders, nasihat almamışlar. Bunlar kuranı kerimi anlayarak okumadıklarını veya kuranı kerimdem bihaber oldukları mevcut hallerinden yaptıkları icraat ile ortadadır. Müslümanım diyerek islami gerçekten uzak anlayışlar olduğu sürece, yurdışında islamifobi, ülkemizde de terörizmin hayat bulması, zemin oluşturması çok zor olmamaktadır. Bu halimiz ortadayken ekonomik ve teknolojik gelişmişlik çağını, ancak tavşan ile kaplumbağa yarışı anlayışı içinde olduğumuz gerçeğini kabullenmek zorundayız. Aksi halde daha çok kendi kendimizi kandırırız ve bu durum emperyalistlerin ateşine odun taşımaktan öteye başka bir hizmet olamaz. Dışarıdan müdahaleye cesaret edemeyen mihrakların işini, kendi içimizi oyarak, ateşe odun taşıyarak işlerini kolaylaştırmakta olduğumuz bir gerçektir.

              Halbuki, tüm dinlerin üstü hak dinimiz islami kitabımız Kuranı Kerim en güzel ve en doğru bir inancın medeni, çağdaş, misyon ve vizyon sahibi bir dinin mensubu olmaktan mesut bahtiyar olmanın yanında yüce Allaha ne kadar şükür etsek azdır. İslam dininin tapusu Kuranı Kerimdir. Kuranı, çıkar ilişkisine uyarlayarak İslamı tekelleştirmeye çalışmak hiç bir faninin haddi değildir.

              Esen kalın değerli okuyucular..........


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
Saldırılar Devam Ediyor Politika 09.03.2020
Bakış Açısı Politika 25.02.2020
Felaketler Ülkesi Olmak İstemiyoruz!!! Genel 07.02.2020
Farkındalık Yaratmak Genel 15.11.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020
Hayat Hiç Adil Değil Yaşam 24.06.2020
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

İsmail Kalal 31.01.2020

İslam dininin tapusu Kuranı Kerimdir.

Murat Şah 09.12.2019

Yazınızda "Nereye Gidiyoruz?" Sorusunun aslî cevabından çok "Çağdaş Müslüman nasıl?" Sorusunun kısmî cevabı var.Naçizane önerim ise daha iyi nasıl olabilir? Sorusunun cevabını da sonuç bölümünde yazmanızdır.

İsmail Kalal 08.12.2019

Din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. İslamı tekelleştirmeye çalışmak hiç bir faninin haddi değildir.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.