Doğu Akdenizdeki Sondaj Gemimizin Teknik komutanı kim ?!!

Doğu Akdenizdeki  Sondaj Gemimizin Teknik Komutanı kim ?!!

Doğu Akdeniz sondaj gemilerimiz bir süredir Akdeniz açıklarında doğalgaz arıyor. Doğalgaz havzası olan bu enerji vahasının durumu; adaların jeopolitik durumu ve akdenizin güvenliği ile de yakından ilgili. Akdeniz'de ülkemiz için hayati öneme sahip. Ekonomimizi düzlüğe çıkarabilecek büyüklükte olan ve Doğu Akdeniz havzasında yürütülmekte olan doğal gaz arama faaliyetlerinde bir programsızlık ve başıbozukluk var gibi.

Edinilen bilgiye göre; Arama faaliyetlerinden sorumlu beş adet mühendis istifa edip Katar'da bir firmada çalışmaya başlamış. Sondajın başına da bir Amerikalı (Teksas'lı) gayri milli bir sorumlu getirilmiş. Milli olması gereken,elde edilen sismik verilerin, yeraltı formasyon bilgilerinin, ve diğer pek çok teknik verinin devlet sırrı olarak saklanması gerektiği bir milli projenin başına nasıl olur da Amerikalı bir mühendis getirilir? TPAO ile OTC adlı petrol firması arasında da böyle kritik bir aşamada, Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri sürerken geliştirilen ilişkinin boyutu ve mahiyeti nedir? OTC firması için Tuzla'da bina yaptırılıp bedeli olan 10 milyon TL'yi Türkiye kendi kasasından ödeyip, mülkiyetini de OTC'ye vereceklermiş.

Bu OTC'nin menşei, faaliyet alanları,Türkiye'den aldığı bu imtiyazların gerekçeleri ve bu iddiaların doğruluğu araştırılıp kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmiyor mu?

Böylesine Milli bir proje gemisinde çalışacak nice Türk  Baş Mühendislerimiz  yok mudur bu ülkede?

Tahir Çalgüner 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
Vay Canım Ülkem Vay !!!! Politika 26.05.2020
AKP ve Kapitalizm Politika 21.05.2020
07.05.2020 Ali Babacan Politika 15.05.2020