NOTER TAPU DEVRİ YAPABİLİRMİ?

Ülkemizde Tapu işlemlerinin Tapu Müdürlüklerinde ÇOK GEÇ YAPILDIĞI gibi bir ALGI vardır.
Peki, GERÇEK BÖYLEMİDİR?
Türkiye’de İstisnasız TÜM İLÇELERDE Tapu  Müdürlükleri vardır.
Her ilçenin büyüklüğüne ve İşlem hacmine göre personelleri vardır. Kimi ilçede 2 Personel yeterliyken bazı ilçelerden onlarca personel olabilmektedir.
Ülkemizde Tapu Müdürlükleri bünyesinde SADECE SATIŞ İŞLEMİ YAPMAMAKTADIRLAR.
Tapulu taşıınmazlarla ilgili, 
Cins Değişiklikleri,
İrtifak Hakları,
Tashih İşlemleri,
Arsaların/Tarlaların Birleştirme/Tevhid ve Ayırma/İfraz İşlemleri,
Kat Mülkiyeti/Kat İrtifakı Kurulması İşlemleri,
Trampalar,
Hibe İşlemleri,
Taşınmazlara konulacak İpotekler gibi çok geniş bir çerçevede hizmet verilmektedir.  

Bunlardan Örneğin benim zamanımda, bir İcra İşlemi için Kütüklerdeki ilgili sayfalara ŞERH yazılması gerekmektedir. Benim bir Müdürlükte çalışırken başımdan geçen tek bir örnek ile durumu açıklayayım. Benim eskiden görev yaptığım ilçede Türkiye’nin ismini çok iyi bildiği sayılı İş Adamlarından birine ilçedeki yüzlerce 700 civarı Tapu parselinde neredeyse istisnasız her hafta İcra Şerhi koymamız gerekiyordu. İş Adamı borçlarını ödemediği gibi sürekli yeni haciz yazıları geliyor ve bizlerinde bunları acilen Kütüklere işlememiz gerekiyordu. Düşününkü 700 civarı parsel için AYRI AYRI 4 satırlık bir Haciz yazısı açıklamasını TEK TEK YAZACAKSINIZ.
Her bir Parselin sayfasını bulacaksınız, Sayfalarda yazılacak yer kalmadığı için açılmış ilave sayfaları bulacaksınız ve bunları tek tek belirlemeniz ve sayfa aralıklarına ayraçlar bırakmanız gerekir.
Soruyorum size, Siz o Memurun yerinde olsanız bunu KAÇ SAATTE YAZABİLİRSİNİZ? 

Bu, Sadece tek bir İcra yazısı/Haciz işleminde böyleydi. Şimdi ise bu Tapu Müdürlüklerinin felç olmasına neden olan uygulama bir nevi bypass edildi. 

Silopi’de görev yaparken başıma gelen bir olayda ise 350 civarı Mirasçı ve yüzlerce Tapu Parselinde üstelik tüm bunlarda Hisseli işlemleri olan parsellerde İNTİKAL ve SATIŞ İşlemi yapmamız gerekti.
Tam 1 haftalık çok yoğun bir çalışmadan sonra ancak hazırlayıp bitirebildik o İşlemleri.

Tapu denince insanlarımızın aklında sadece ve sadece yarım saatte bitirilebilecek DÜZ SATIŞ işlemleri geliyor.
“Düz Satış” İşlemlerinde sadece Alıcı ve Satıcının arasında tek bir konut veya Arazi için yapılacak işlemler en fazla yarım saatte bitirilebilir. Bunun için TEK ŞART Tapu Memurunun ELİNDE BAŞKACA HİÇ BİR İŞLEM OLMAMASI YETERLİDİR. Bir gün içinde başvuran Onlarca Vatandaşın İşlemleri elinde iken en son gelen Vatandaşın işinin yarım saatte bitirilmesi mümkün olabilirmi? O Vatandaştan DAHA ÖNCE GELEN Vatandaşların İşlerini Patagonya’dan ışınlanacak memurlarmı yapacak? Bir memurun elindeki İŞ SAYISI arttıkça doğal olarak her sonradan gelen Vatandaşın işlemide gecikebiliyor. Türkiye’de Amirlerin ve Hükümetlerin GÖRMEDİĞİ SORUNDA İŞTE TAM BURASIDIR. Her bir Tapu İşleminin yarım saatte, Bir saatte bitirilmesini bekliyorlar.  Oysa Tapuda bir Memurun elinde AYNI ANDA ONLARCA VATANDAŞA AİT evraklar olabiliyor. Bunları SIRA ile yapmak zorunda olan bir memuru Vatandaş ile karşı karşıya getirmemek gerekir. Bugün ülkemizdeki Tapu İşlemleri için başvuran her vatandaşımıza Ankaraya direkt bağlı Takbis sistemi üzerinden bir SIRA Numarası veriliyor ve bu sıra numaralarının başlama ve bitiş İşlemleri ANKARA’da SANİYE SANİYE İZLENİYOR. Örneğin 35 numaralı Fiş sahibi Vatandaşın işlemi bitmeden eğer 36 numaralı fiş sahibi vatandaşın işlemi bitirilirse TAKBİS (Tapu Kadastro Bilgi İşlem) Sistemi üzerinden Ankara’da ANINDA alarm veriyor ve TAKBİS görevlisi 35 numaralı Vatandaşı arayarak işleminin NEDEN HENÜZ BİTİRİLEMEDİĞİNİ SORUYOR. Eğer bir suistimal var ise Anında ilgili memur ile ilgili işlem yapılıyor. Ancak sorun Vatandaştan kaynaklı olursa soruşturma açılmıyor. Tapu Müdürlükleri bu kadar dakik işlemlere sahipken hala üzerlerine gidilmesinin İYİ NİYET İLE BAĞDAŞAMAYACAĞI ÇOK AÇIKTIR.   

Konuya yakın olanların tümünün bildiği bir konu vardır.
Türkiye’de uzun yıllardır Tapu İşlemlerinin Noterler aracılığıyla yürütülmesi konusunda Noterlerin yürüttüğü bir Lobi çalışması vardı.
Noterlerin Lobi Çalışması çok güçlü olduğu için Hükümetlerden istedikleri her türlü konu bir şekilde mutlaka karşılanmaktadır.

Türkiye’de kimse Noterler ile ilgili bir eleştiri getirmiyor.
Oysa Noterler içinde de görevlerini suistimal edenler olabiliyor.
Örneğin, Türkiye’de Noterlerde yapılacak işlemler için Noterliklerdeki duvarlara bir RAİÇ BEDELİ asılmamaktadır.
Mesela Veraset çıkartacaksanız her bir NOTER’den FARKLI işlem ücreti çıkar karşınıza!
Mesela Vekalet çıkartacaksanız Vekaletteki kişi sayılarına ve çıkartılacak her bir kopya sayısına NE KADAR ÖDEYECEĞİNİZİ BİLEMEZSİNİZ. Çünkü Duvarlarında asılı durmaz bu fiyatlandırmalar.
Bu sebeple Vekalet işlemleri çıkartılacaksa birkaç Noter’e gidersiniz artık hangisi nasıl formüle ederek nasıl size nispeten uygun bir fiyat çıkartacaksa o Noter’den o işlemi yaptırırsınız.   
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün "Tapu satışlarını noterlere vermeyi planlıyoruz" şeklindeki açıklamasının ardından Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin Bey’in, “Biz buna hazırız. Bizde bu altyapı mevcut. Artık vatandaş beklemek zorunda kalmayacak ve vergi kaybının da önüne geçilecek” demesi tam bir akıl tutulmasıdır.
Dursun CİN bu açıklaması ile Hükümetten elde ettikleri bu imtiyaz için Tapu Müdürlüğü Personellerine Altyapıyı hazırladıkları için TEŞEKKÜR EDECEĞİNE, Tapu Personellerini SUÇLAMA yoluna gitmekte ve işlemlerin artık “VATANDAŞI BEKLETMEDEN YAPILACAĞINI” belirterek sanki Tapu Memurlarının Vatandaşı BİLİNÇLİ olarak BEKLETTİĞİNİ ifade etmiştir. Hemen arkasından “VERGİ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLECEK” demesi ise tam bir faciadır. Tapu İşlemleri için gelen Vatandaşlar tapusunun bağlı olduğu İlçe Belediyesinden taşınmazına ait RAYİÇ BEDELİ belgesini getirir ve Tapuda bu Rayiç Bedelinden AZ OLMAMAK ÜZERE işlem yapılır. Yani Tapu’da Taşınmazın SATIŞ FİYATINI Belirleyen kurum TAPU imiş gibi suçlamakta ve sanki Noterler FARKLI BİR İŞLEM YAPACAKMIŞ gibi bir ALGI söylemine sarılmaktadır. BU SON DERECE İNCİTİCİ bir Söylemdir. En acısı ise Bu incitici, İtham edici Ağır Söylemlerine karşılık TAPUCULARIN SENDİKA ve KURUMLARININ AMİRLERİNİN SESSİZLİĞİDİR…
Kendi Memurunu korumayan, Haksız ithamlarla saldırılmasına sessiz kalanlar yüzünden Tapu Memurlarının kendilerini sahipsiz, Korumasız hissetmeleri sebebiyle çalışma azim ve şevkleri kırılmaktadır.
Yapılması gereken TKGM Genel Müdürlüğü ve İlgili Sendikaların CEVAP METNİ İLE KAMUOYUNU AYDINLATMALARIDIR…
 
Diğer yandan ise EN ÖNEMLİ KONU OLARAK, Noterlere “NEDEN SADECE DÜZ SATIŞ YETKİSİ verilmektedir?” Sorusunu da sormak lazım.
Tapu Müdürlüklerinde ONLARCA ANGARYA İşlemler Tapu Sicil Müdürlükleri Personelinin sırtında bir kambur olarak dururken SADECE “DÜZ SATIŞ” İşlemlerinin Noterlere verilmesi oldukça manidardır. Tapu Sicil Müdürlüklerinde Vatandaşın en fazla 1 saatini alan DÜZ SATIŞ işlemlerinin Noterlere verilmesi bende acı bir gülümsemeye yol açtı. Eğer gerçekten amaç Tapuların yükünü hafifletmek ise o zaman mesela İNTİKAL,, TEVHİD, İFRAZ, KAT MÜLKİYETİ KURULMASI gibi ağır süreçler gerektiren işlemlerde Noterlere verilsin ki, o zaman bu işin İYİ NİYETLE YAPILDIĞINA BİZDE İNANALIM…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
RAMAZAN PİŞKİN MESELESİNE DAİR Sosyal 05.06.2020
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
CORONA GÜNLERİNDE TOPLU ULAŞIM Sosyal 28.04.2020
SOSYAL YARDIMLAŞMADA TEKELLEŞME SORUNU Sosyal 23.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAFTANIN SAÇMA GÜNDEMİ Genel 08.07.2020
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 01.07.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (14) Genel 26.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (13) Genel 25.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (12) Genel 24.06.2020